BMI

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

BMI (wskaźnik mas ciała z ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała opracowany w XIX wieku przez belgijskiego matematyka, astronoma i statystyka Adolphe’a Quételeta. Jest to prosty parametr powszechnie wykorzystywany do klasyfikacji masy ciała u osób dorosłych, którego wartość uzyskuje się poprzez dzielenie masy ciała przez kwadrat wysokości w metrach (kg/m2). Współcześnie nie znajduje zastosowania.

BMI

Obliczanie BMI

BMI to stosunek wzrostu do masy ciała. Obliczenie BMI własnego ciała jest bardzo proste – wystarczy skorzystać z prostego wzoru, według którego masę naszego ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost w metrach do kwadratu. Przykład:

 • mężczyzna o wzroście 190 cm i wadze 80 kg: 80 kg : (1,9 m)2 = 80 : 3,61 = 22,16.

Wynik zawiera się w prawidłowym przedziale zgodnie z poniższymi zakresami referencyjnymi. Body Mass Index nie uwzględnia jednak zawartości tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej u danego mężczyzny.

Wartości BMI

BMI utworzono aby kontrolować masę ciała i ryzyko zachorowania na różnego rodzaju schorzenia związane z nadwagą czy otyłością, jak również z niedożywieniem. Na ryzyko powikłań związanych z nieprawidłową masą ciała wpływa wiele czynników, m.in. dieta, aktywność fizyczna, pochodzenie i inne, o których należy pamiętać przy interpretowaniu BMI. Wartości BMI prezentują się następująco:

 • mniej niż 16 – III stopień szczupłości (poważnie zwiększone ryzyko rozwoju innych klinicznych schorzeń;
 • 16-16,99 – II stopień szczupłości (umiarkowanie zwiększone ryzyko);
 • 17,00–18,49 – I stopień szczupłości (niewiele zwiększone ryzyko);
 • 18,50–24,99 – zakres normy (najmniejsze ryzyko rozwoju chorób niezakaźnych);
 • 25,00–29,99 – nadwaga (stan przedotyłościowy, nieznacznie zwiększone ryzyko rozwoju chorób niezakaźnych);
 • 30,00–34,99 – I stopień otyłości (umiarkowanie zwiększone ryzyko);
 • 35,00–39,99 – II stopień otyłości (poważnie zwiększone ryzyko);
 • powyżej 40 – III stopień otyłości (bardzo poważnie zwiększone ryzyko).

Istnieje również wiele kalkulatorów online, do których wystarczy wpisać masę ciała i wzrost, aby w ciągu kilku sekund uzyskać wynik własnego BMI.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Wskaźnik BMI

Współcześnie wskaźnik BMI jest parametrem wyłącznie orientacyjnym, który w większości przypadków niewiele mówi o rzeczywistej masie ciała badanej osoby. Nie dostarcza bowiem informacji na temat dystrybucji tkanki tłuszczowej oraz fizjologicznych wahań w proporcji masy tłuszczowej, mięśniowej i kostnej zależnych od typów budowy organizmu. Nie uwzględnia również płci, wieku, typu budowy oraz wytrenowania. U sportowców lub osób muskularnych BMI może wskazywać nadwagę, u kulturystów zaś, nadwagę lub nawet otyłość.

Innymi słowy, identyczne BMI może mieć otyła kobieta z dużym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz wysportowany, zdrowy mężczyzna. W przypadku kobiety masa ciała wynika z nagromadzenia tkanki tłuszczowej, zaś w przypadku mężczyzny ma związek z tkanką mięśniową. Stosowanie klasyfikacji BMI według zaleceń WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie sprawdza się w pełni również u osób w podeszłym wieku.

BMI nie jest rzetelnym wskaźnikiem również dlatego, że nie uwzględnia miejsca odkładania się tłuszczu, u kobiet tłuszcz najczęściej odkłada się w okolicy bioder, z kolei w przypadku mężczyzn wokół brzucha. Tkanka tłuszczowa brzuszna stanowi większe kłopoty dla zdrowia niż ta na udach i biodrach, zwiększając znacznie ryzyko zespołów metabolicznych.

Zobacz również: Metabolizm.

Analizator składu ciała

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się analizatory składu ciała, które znaleźć można w wielu gabinetach dietetycznych, lekarskich, a nawet na siłowniach i w klubach fitness. To urządzenie przypominające standardową wagę, jednak badające wiele różnych parametrów:

 • masę ciała;
 • ilość tkanki mięśniowej, tkanki kostnej i tkanki tłuszczowej;
 • zapotrzebowanie na energię w stosunku do wieku;
 • wiek metaboliczny;
 • zawartość wody w organizmie.

I wiele innych. Z ich użyciem pomiar masy ciała jest znacznie bardziej rzetelny niż standardowe BMI, ponieważ bierze pod uwagę wszystkie niezbędne parametry.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Wąsowski M., Walicka M., Marcinowska-Suchowierska E., Otyłość – definicja, epidemiologia, patogeneza, Postępy Nauk Medycznych, 4/2013.
 2. Stupnicki R., Tomaszewski P., Wskaźnik masy ciała a zawartość tkanki tłuszczowej u dorosłych, Hygeia Public Healt, 51/2016.
 3. Stupnicki R., Relacje wagowo-wzrostowe i stosowanie wskaźnika BMI u dzieci i młodzieży, Zeszyty Naukowe WSKFiT, 10/2015.
 4. Brończyk-Puzoń A., Koszowska A., Bieniek J., Podstawowe pomiary antropometryczne i pochodne wskaźniki w poradnictwie dietetycznym – część pierwsza, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 8/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *