
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia i palenia w przełyku, występujące w przebiegu choroby refluksowej przełyku (GERD – ang. gastroesophageal reflux disease). Pojawia się za mostkiem lub w dołku podsercowym, dlatego niekiedy może być mylnie uznana za objawy choroby niedokrwiennej serca. Zgaga pojawia się zazwyczaj po posiłku, wyróżniamy wiele produktów spożywczych, które mogą nasilać jej intensywność.
Bezpośrednią przyczyną zgagi jest cofnięcie się treści pokarmowej i kwasu solnego z żołądka do przełyku. Kwas solny wykazuje działanie drażniące w stosunku do delikatnego, wrażliwego nabłonka przełyku, który dodatkowo nie jest przystosowany do kontaktu z treścią o tak silnym działaniu. Przełyk od żołądka oddziela bowiem zastawka, która w fizjologicznych warunkach uniemożliwiająca powrót treści pokarmowej. Nawet, gdy wskutek zmiany pozycji żołądek znajduje się wyżej niż przełyk. W powstawaniu zgagi udział biorą również mięśnie zwieracze, które nie pracują tak mocno, jak powinny. Zaobserwowano czynniki ryzyka znacznie zwiększające częstotliwość występowania zgagi. Są to:
Zgaga może pojawić się w momencie wyjścia na zimne powietrze, pochylania się lub spożycia określonych pokarmów. Nie ma ustalonej listy produktów spożywczych wywołujących uczucie palenia w przełyku, ponieważ każdy człowiek reaguje inaczej. Najlepiej jest samodzielnie zaobserwować, które grupy produktów działają drażniąco na daną osobę. Najczęściej są to jednak:
Jeśli pacjent zmaga się ze zgagą, zaleca się unikanie bądź maksymalne ograniczenie wspomnianych produktów spożywczych. Znacznie rzadziej zdarza się, że objawy refluksu wywołują zupełnie normalne produkty, takie jak mięta, pomidory, cytrusy czy cebula. Na koniec warto wspomnieć, że intensywność zgagi nasila intensywna aktywność fizyczna lub leżenie bezpośrednio po spożytym posiłku. Dzieje się tak, ponieważ grawitacja działająca w pozycji stojącej lub siedzącej kieruje treść pokarmową do dalszych odcinków układu pokarmowego. W momencie podskoków, biegania czy leżenia grawitacja nie oddziałuje już tak mocno, przez co jedzenie i kwas solny mogą bez problemu cofać się ponownie do przełyku.
Dość nietypowym zjawiskiem jest pojawiająca się zgaga w ciąży. Powiększająca się macica skutkuje przemieszczeniem pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy mniejszej, czemu towarzyszy wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. W jamach brzucha zaczyna brakować miejsca, przez co także żołądek musi zmniejszyć swoją objętość. Spożycie większych posiłków sprawia, że treść pokarmowa nie mieści się w żołądku i bywa cofana do przełyku. Ułatwia to działanie rozluźniające hormonów ciążowych, które rozluźniają mięśnie przełyku i żołądka. Zazwyczaj zgaga ciężarnych ustępuje chwilę po porodzie.
Nowa klasyfikacja montrealska uznaje podział objawów w przebiegu choroby refluksowej przełyku na:
Do objawów zespołu przełykowego zalicza się:
Do objawów zespołu pozaprzełykowego o udowodnionym powiązaniu z refluksem zalicza się zespół:
Do objawów zespołu pozaprzełykowego o prawdopodobnym powiązaniu z refluksem zalicza się:
Przy zaawansowanej chorobie refluksowej przełyku leczenie zgagi jest długofalowe i wymaga przyjmowania leków obniżających produkcję kwasu solnego w żołądku. Są to głównie inhibitory pompy protonowej, a znacznie rzadziej blokery receptora histaminowego H2. Gdy zgaga pojawia się sporadycznie, farmakoterapia obejmuje stosowanie preparatów zobojętniających na bazie wodorotlenków magnezu, glinu lub wapnia w formie pastylek do ssania. Bez względu na charakter i intensywność zgagi, podstawą jest modyfikacja stylu życia. Zaleca się głównie:
Bardzo często modyfikacja stylu życia i przyzwyczajeń dietetycznych jest wystarczająca, aby pozbyć się uciążliwej zgagi.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły