Wiotka skóra

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wiotka skóra to defekt estetyczny zwłaszcza osób z cerą dojrzałą. Pierwsze oznaki wiotkości pojawiają się zwykle w okolicach 30. roku życia. To moment, w którym należy podjąć wszelkie kroki, aby opóźnić procesy starzenia się skóry. Warto pamiętać, że na wiotkość skóry w ogromnym stopniu wpływa prowadzony styl życia i nawyki.

Wiotka skóra

Wiotka skóra – przyczyny

Wiotkość skóry to naturalny element starzenia się tej tkanki. Narasta wraz z upływem lat, co wiąże się głównie z fizjologiczną utratą kolagenu i elastyny. Mechanizm starzenia się skóry (a więc i wzrastania jej wiotkości) został bardzo dobrze poznany. Wyróżniamy starzenie:

  • starzenie zewnątrzpochodne (egzogenne) – uwarunkowane działaniem czynników środowiskowych, m.in. promieniowanie UV, ekspozycja na dym papierosowy, zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne;
  • starzenie wewnątrzpochodne (endogenne) – zbiór czynników wynikających z upływu czasu czyli starzenia chronologicznego oraz zaburzeń hormonalnych (np. menopauza). Mechanizmy te nakładają się i oddziałują wzajemnie na siebie.

Wiotkość skóry może być przedwczesna, czyli pojawia się znacznie wcześniej niż u innych osób w tym samym wieku. Głównymi czynnikami ryzyka takiego zjawiska są:

  • palenie papierosów;
  • częste opalanie się i korzystanie z solarium;
  • błędne nawyki pielęgnacyjne, np. wcieranie kremów w skórę, zamiast wklepywania ich, a także unikanie wieczornego demakijażu;
  • niewłaściwa dieta uboga w witaminy i minerały;
  • unikanie stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych, a częste nakładanie kosmetyków do makijażu;
  • częste i nadmierne picie alkoholu.

Dlatego dzięki właściwym nawykom dnia codziennego w dużym stopniu wpływamy na jędrność i elastyczność skóry.

Wiotka skóra – jak wygląda?

Wiotka skóra nie jest jędrna, może poddawać się sile grawitacji. Pojawiają się zmarszczki, a zmęczenie jest znacznie bardziej widoczne. Charakterystyczne są również tzw. worki pod oczami, czyli „zwisające” elementy skórne, tworzące efekt podkrążonych, zaspanych oczu. W przebiegu starzenia się skóry charakterystyczny jest jej zanik i ścieńczenie. U osób starszych nazywa się to wręcz skórą pergaminową. Pojawia się przesuszenie skóry, traci ona naturalny turgor. Jest bardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych i na uszkodzenia, które ponadto dłużej się goją. Skóra wiotka zazwyczaj jest także odwodniona i cienka, choć nie jest to regułą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak ujędrnić skórę twarzy?

Domowe sposoby na wiotką skórę

W warunkach domowych możemy w dużej mierze oddziaływać na elastyczność skóry i przeciwdziałać jej wiotkości. Warto kierować się do poniższych rad:

  • zawsze przed pójściem spać dokładnie usuń makijaż, a jeśli go nie nakładasz, oczyść skórę pianką lub żelem myjącym;
  • nie zapominaj o codziennej aplikacji kremu nawilżającego i regeneracyjnego, wklepując go opuszkami palców;
  • codziennie przed snem wykonuj masaż twarzy, np. z użyciem rollera jadeitowego lub kamienia gua sha;
  • unikaj palenia papierosów, stresu i niezdrowej żywności;
  • jedz dużo warzyw i owoców, a także suplementuj kolagen, koenzym Q10, kwas hialuronowy oraz witaminę D;
  • pij przynajmniej 1,5 l wody dziennie (skóra składa się w dużej mierze właśnie z wody);
  • wysypiaj się.

Do polecanych składników kosmetyków, które wykazują działanie ujędrniające, należą między innymi: witamina E, masło shea, karnityna, kofeina, kwas hialuronowy, kolagen oraz witamina C. Warto także korzystać z rozwiązań współczesnej kosmetologii.

Zobacz również: Derma roller – jak skutecznie odmłodzić skórę?

Profesjonalne sposoby na wiotką skórę

Do najprostszych zabiegów zwiększających jędrność skóry należą: masaż Kobido, masaż ujędrniający twarzy oraz kinesiotaping estetyczny. Równie dobrze można zdecydować się na zabiegi bardziej inwazyjne, np. mezoterapię igłową lub akupunkturę estetyczną. Ogromną popularnością cieszy się sonoforeza, pozwalająca na wprowadzenie składników aktywnych bezpośrednio w głąb skóry przy użyciu bezpiecznych ultradźwięków, jak również mikrodermabrazja, która dokładnie oczyszcza skórę, przygotowuje ją do dalszych zabiegów i ujędrnia ją.

Przy wyjątkowo wiotkiej skórze można zdecydować się na wolumetrię twarzy lub endermologię twarzy. Wolumetria to modelowanie konturów twarzy za pomocą preparatów zawierających najczęściej kwas hialuronowy, natomiast podczas endermologii tworzy się podciśnienie zasysające partię skóry, która jest następnie masowana przez rolki urządzenia. Stworzona próżnia stymuluje komórki do regeneracji i odnowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Resich-Kozieł L., Niemyska K., Rodzaje oraz przyczyny starzenia się skóry, Kosmetologia Estetyczna, 1/2020.
  2. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *