Dermatolog dziecięcy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dermatolog dziecięcy to lekarz specjalista zajmujący się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem schorzeń skóry u najmłodszych pacjentów. W praktyce z jego pomocy mogą skorzystać dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia. W dzisiejszych czasach obserwuje się rosnącą częstotliwość występowania chorób dermatologicznych u dzieci, na co może wpływać wszechobecne zanieczyszczenie oraz niższa jakość żywności.

Dermatolog dziecięcy

Czym zajmuje się dermatolog dziecięcy?

Dermatolog dziecięcy zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i terapią chorób dermatologicznych, czyli chorób skóry u dzieci i młodzieży. Najczęściej diagnozowanymi chorobami dermatologicznymi są:

Dermatolog dziecięcy może również szybko zdiagnozować choroby infekcyjne, jak np. ospę wietrzną lub odrę, w przebiegu których pojawiają się zmiany skórne. Wówczas odsyła młodego pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Dermatolog dziecięcy nierzadko współpracuje z dietetykiem, alergologiem, kosmetologiem, a także trychologiem.

Kiedy do dermatologa dziecięcego?

Wizyta u dermatologa dziecięcego wskazana jest zawsze wtedy, gdy zaobserwujemy u dziecka czy nastolatka następujące objawy:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • nadmierne wypadanie włosów;
  • nadmierna potliwość ciała;
  • trądzik;
  • grudki, krostki, plamki na ciele;
  • wybroczyny na ciele;
  • jakiegokolwiek rodzaju wysypkę;
  • świąd skóry i jej zaczerwienienie;
  • obrzęk skóry;
  • nadmierne łuszczenie się skóry;
  • łupież;
  • zmiany w zabarwieniu paznokci;
  • narośla na skórze lub pieprzyki, które wzbudzają nasz niepokój.

Zwłaszcza wysypka niewiadomego pochodzenia, która nie ustępuje po kilku dniach, powinna być skonsultowana ze specjalistą. Jeśli mamy wątpliwości odnośnie stanu zdrowia dziecka, warto najpierw udać się do lekarza rodzinnego, który w razie potrzeb skieruje do dermatologa. Aby móc skorzystać z pomocy dermatologa dziecięcego w ramach NFZ (nieodpłatnie), należy wcześniej uzyskać stosowane skierowanie od lekarza rodzinnego.

Jak wygląda wizyta u dermatologa dziecięcego?

Wizyta u dermatologa dziecięcego to przede wszystkim rozmowa i obserwacja pacjenta. Podczas zbierania wywiadu zdrowotnego padną pytania odnośnie żywienia dziecka, stosowanych kosmetyków, chorób przewlekłych dziecka i tych występujących w rodzinie czy przyjmowanych przez dziecko leków. Kluczem są pytania odnośnie stylu życia i nawyków dnia codziennego, ponieważ niekiedy obecność psa czy kota w domu lub stosowanie kolorowych płynów do płukania odzieży mogą stanowić przyczynę wysypek.

Kolejnym etapem wizyty jest ocena zmian skórnych lub innego problemu, z którym zgłosił się rodzic. Zwykle zmiany skórne ogląda się w powiększeniu pod ostrym światłem, a jeśli jest to konieczne, pobiera się niewielki wycinek naskórka do badań histopatologicznych. Lekarz może również zlecić badania krwi (zwłaszcza pod kątem hormonalnym) i badania moczu, jak również panel alergiczny.

W razie konieczności kieruje dziecko do innego specjalisty, np. trychologa (przy poważniejszych problemach z owłosioną skórą głowy) lub do alergologa i dietetyka (przy alergiach pokarmowych manifestujących się zmianami skórnymi). W skrajnych przypadkach konieczna jest pomoc chirurga, np. celem usunięcia pieprzyków na ciele.

Ile kosztuje wizyta u dermatologa dziecięcego?

Jeśli wizyta u dermatologa dziecięcego odbywa się w ramach NFZ, jest ona bezpłatna, jednak ze względu na nierzadko dłuższy czas oczekiwania na wizytę, wielu rodziców decyduje się jednak zapisać dziecko na prywatną wizytę, do której nie potrzeba skierowania. Ceny za jedną wizytę (15-25 minut) wahają się w przedziale 200-400 zł, w zależności od doświadczenia i renomy wybranego specjalisty oraz od wielkości miasta, w którym przyjmuje.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Burkhart C., Morrell D., Praktyczna dermatologia dziecięca, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014.
  2. Cohen B., Dermatologia pediatryczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *