Kurzajki

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kurzajki (inaczej: brodawki) to zmiany skórne powstające w konsekwencji zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Swoim wyglądem przypominają grudki i narośla w odcieniu cielistym, szarawym lub brązowym. To jednak nie jedyny objaw zakażenia wirusem HPV. Współcześnie istnieje wiele metod usuwania kurzajek, ważne jest jednak postępowanie przyczynowe.

Kurzajki (brodawki)

Kurzajki – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną kurzajek jest zakażenie wirusem HPV, czyli wirusem brodawczaka ludzkiego. Z kolei wirusem HPV można zarazić się poprzez korzystanie ze wspólnych przyborów (szczotka, sztućce, ręcznik itd.) lub podczas jakichkolwiek kontaktów seksualnych. Czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim wczesne rozpoczęcie kontaktów seksualnych oraz duża liczba partnerów, jednak pod uwagę bierze się również palenie papierosów, niedobór witaminy A bądź stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wirus wnika do organizmu przez uszkodzony naskórek – wystarczy drobne otarcie lub zranienie. Od momentu zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów może minąć nawet kilka miesięcy. W tym czasie osoba zakażona staje się nosicielem i może zarażać inne osoby nie wiedząc o tym.

Kurzajki – objawy

Wyróżniamy kilka rodzajów kurzajek, dlatego także ich wygląd może być różny. Najczęściej diagnozuje się kurzajki:

 • zwyczajne – zlokalizowane głównie na dłoniach, choć mogą pojawiać się na całym ciele. Mają odcień cielisty lub szarobrunatny, a ich powierzchnia jest szorstka i nieregularna. Zwykle dotyczą osób młodych z obniżoną odpornością;
 • stóp – mogą mieć charakter głęboki bądź mozaikowy. W pierwszym przypadku są pojedyncze, kalafiorowate i brunatne (rzadziej cieliste) z czarnymi kropeczkami. Z kolei postać mozaikowa wyróżnia się rozległym występowaniem w skupiskach;
 • płaskie – zwykle zlokalizowane na twarzy, przedramionach i rękach. Są niewielkie, błyszczące, nieco ciemniejsze od skóry;
 • kończyste – w okolicach genitaliów, rzadziej warg lub języka. Mogą mieć rozmaity wygląd, od małych zmian do dużych narośli kalafiorowatych.

 

Zaobserwowanie u siebie jakichkolwiek zmian przypominających brodawki, powinno być skonsultowane z lekarzem dermatologiem.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kurzajki – leczenie

Leczenie zależy w dużym stopniu od rodzaju kurzajek. Najczęściej jednak w leczeniu stosuje się farmakoterapię, np. imikwimod, czy preparaty 5-fluorouracylu. Leczenie trwa zazwyczaj od jednego do kilku miesięcy. Należy jednak mieć na uwadze, że niektóre rodzaje kurzajek mają tendencję do nawrotów. Rosnącą popularnością cieszą się inwazyjne metody usuwania kurzajek, takie jak:

 • krioterapia – wymrażanie brodawek za pomocą ciekłego azotu aplikowanego bezpośrednio na zmianę skórną. Koniecznych jest kilka sesji, może zostać blizna;
 • laseroterapia ablacyjna – polega na usunięciu kurzajki za pomocą wiązki lasera, która jednocześnie zamyka naczynia krwionośne zaopatrujące zmianę. Może pozostać blizna;
 • łyżeczkowanie – wycięcie kolejnych warstw brodawki w znieczuleniu miejscowym. Odsetek nawrotów zmian wynosi około 30%;
 • elektrokoagulacja – usuwanie kurzajek z wykorzystaniem prądu elektrycznego.

 

Wciąż wiele osób sięga po domowe sposoby usuwania kurzajek, takie jak:

 • punktowa aplikacja na kurzajki świeżego soku lub ekstraktu z jaskółczego ziela;
 • smarowanie zmiany olejem z czarnuszki;
 • smarowanie kurzajek octem, rozgniecionym ząbkiem czosnku lub moczenie ich w wodzie z solą;
 • ścieranie kurzajek pumeksem.

 

Należy jednak pamiętać, że szczególnie ostatnia metoda niesie za sobą ogromne ryzyko uszkodzenia skóry, a skuteczność nie została w żaden sposób potwierdzona. Rekomenduje się profesjonalne usuwanie kurzajek, które będzie efektywne i bezpieczne dla pacjenta.

Leczenie przyczynowe

Nie ma leku o swoistym działaniu na wirusy HPV. Z tego powodu zmiany proliferacyjne w obrębie skóry wywołane przez HPV usuwa się przede wszystkim metodami powodujący ich destrukcję. Wśród dostępnych metod leczenia żadna nie jest jednoznacznie skuteczna oraz wybiórczo działająca na wirusa. W związku z tym kurzajkę uznaje się za wyleczoną wówczas, gdy odnowione zostają prawidłowe warstwy naskórka, po zastosowaniu wyżej wymienionych metod specjalistycznych.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Goyal-Stec M., Majewski S., Leczenie brodawek skórnych wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, human papillomavirus), Postępy Dermatologii i Alergologii, 4/2006.
 2. Nowicki R., Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
 3. Rudnicka L., Olszewska M., Sar-Pomian M., Rakowska A., Współczesna dermatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *