Depilacja laserowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Depilacja laserowa to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania zbędnego, niechcianego owłosienia ciała. Ma dość trwałe rezultaty i jest bezpieczna, jednak wymaga powtarzania sesji zabiegowych zgodnie z zaleceniami kosmetologa. Stanowi propozycję zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Depilacja laserowa

Na czym polega depilacja laserowa?

Depilacja laserowa to metoda trwałego usuwania owłosienia za pomocą wiązki światła lasera emitowanego przez specjalne urządzenie. Zabieg polega na wykorzystaniu zjawiska selektywnej fototermolizy, czyli zamiany energii świetlnej w cieplną. Jest ona pochłaniana przez melaninę zawartą we włosach, co prowadzi do ich termicznego uszkodzenia i zahamowania wzrostu.
Celem działania lasera w likwidacji włosa nie jest jednak zniszczenie jego cebulki, jak się powszechnie uważa, lecz destrukcja komórek macierzystych w rejonie wybrzuszenia. Dorosłe komórki macierzyste lokują się nieco powyżej korzeni włosów w okolicy zwanej wybrzuszeniem włosów. Światło lasera jest absorbowane w chromoforze – melaninie włosa, która jest jego nośnikiem. Im grubszy włos, tym dłuższy impuls należy wybrać. Właśnie z tego względu zabiegi będą najbardziej efektywne u osób, które mają jasną karnację i ciemne włosy. Aby zapewnić dłuższy okres bez pojawienia się włosów potrzebnych jest zwykle kilka zabiegów.

Depilacja laserowa nie boli, może jednak dawać uczucie miejscowego pieczenia skóry i szczypania, które szybko znika. Całość trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od tego, jaka partia ciała poddawana jest zabiegowi. Odpowiednio dłużej trwać będzie depilacja nóg w porównaniu do depilacji pach, okolic intymnych czy wąsika. Depilacji laserowej poddać można każdą partię ciała, także tę wrażliwą i delikatną.

Zobacz również: Depilacja laserowa a tatuaż.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Depilacja laserowa – przeciwwskazania

Podstawowymi przeciwwskazaniami do wykonania depilacji laserowej są:

  • świeża opalenizna;
  • rany skóry, przerwanie jej ciągłości w miejscu poddawanym zabiegowi;
  • przyjmowanie leków i ziół o działaniu światłouczulającym, takich jak dziurawiec, nagietek, skrzyp polny;
  • choroba nowotworowa;
  • depilacja woskiem wykonana w ciągu ostatnich 4 tygodni;
  • opryszczka, infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze w miejscu naświetlania;
  • schorzenia dermatologiczne w miejscu naświetlania takie jak łuszczyca, rybia łuska, bielactwo;
  • stosowanie witaminy C i kwasów owocowych lub chemicznych w miejscu depilowanej powierzchni (wymaga się miesięcznej przerwy przed zabiegiem);
  • stwardnienie rozsiane.

W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem. Doświadczony specjalista przed zakwalifikowaniem klienta do zabiegu zawsze przeprowadza wywiad zdrowotny i wyklucza wszelkie ewentualne przeciwwskazania.

Depilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu

W dniu zabiegu skóra powinna być wolna od podrażnień i nieprzesuszona, w związku z czym dzień wcześniej najlepiej nałożyć balsam nawilżający, tak aby zapewnić jej optymalny poziom nawilżenia. Nie powinna mieć na sobie żadnych kosmetyków do makijażu. W tygodniu poprzedzającym depilację odstawia się leki i zioła fotouczulające, a aż 4 tygodnie wcześniej odstawia się wszelkie metody usuwania owłosienia powodujące wyrwanie włosków z cebulkami. W momencie zabiegu włosy powinny być ogolone, co można zrobić zarówno bezpośrednio przed samym zabiegiem, jednak najlepiej na 24-48 godzin przed wizytą.

Czy depilacja laserowa jest bezpieczna?

Depilację laserową uznaje się za bezpieczną metodę usuwania owłosienia, pod warunkiem że jest przeprowadzana prawidłowo i przy użyciu certyfikowanego sprzętu. Laser działa selektywnie na melaninę we włosach, nie uszkadzając okolicznych tkanek. Oczywiście wcześniej należy też wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zdrowotne do takiej procedury. Nie ma natomiast żadnych badań potwierdzających, że depilacja laserowa zwiększa ryzyko zachorowań na problemy skórne, w tym raka skóry.

Efekty depilacji laserowej

Rezultaty depilacji laserowej zależą od kilku czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów oraz liczba wykonanych zabiegów. Już po pierwszej depilacji obserwuje się jednak spowolnienie wzrostu włosów, a po kilku zabiegach większość owłosienia zostaje usunięta. Efekty utrzymują się nawet przez wiele lat, o ile w odpowiednich odstępach czasu wykonywane będą sesje przypominające.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mańkowska A., Laseroterapia wysokoenergetyczna w wybranych problemach dermatologicznych i kosmetycznych – doświadczenia własne, Poznań 2010.
  2. Nieścior M., Nowoczesne technologie w kosmetologii, 8/2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *