
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Rybia łuska należy do grupy genodermatoz, która objawia się nadmiernym rogowaceniem naskórka. Grupa chorób rybiej łuski obejmuje jednostki różniące się od siebie klinicznie, sposobem dziedziczenia, obrazem histopatologicznym oraz strukturalnym.
Rybia łuska należy do tzw. genodermatoz, a więc genetycznych chorób skóry, w których następuje rozregulowanie procesów rogowacenia naskórka. W przebiegu choroby skóra staje się zrogowaciała. W niektórych odmianach łuski pod zrogowaciałym naskórkiem może rozwijać się stan zapalny wraz z występowaniem licznych pęcherzy w obrębie tkanki podskórnej.
Istota choroby rybiej łuski obejmuje defekt białek oraz tłuszczy naskórka, które uczestniczą w ochronie skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Jest to tak zwana bariera naskórkowa. Głównym jej składnikiem jest warstwa lipidowa, szkielet białkowy oraz komórki warstwy kolczystej, które bogate są w keratynocyty. Syntezują one keratynę, która tworzy warstwę rogową naskórka. Wszystkie te struktury mogą ulec uszkodzeniu, kiedy mamy do czynienia z rybią łuską.
Choroba charakteryzuje się występowaniem kilku głównych odmian rybiej łuski. Wśród nich wyróżnia się:
To najczęściej występująca postać choroby. Może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się w 3-4 miesiącu życia przybierając postać drobnych, białych łusek, które lokalizują się w dołach pachowych, pachwinach, zgięciach podkolanowych oraz łokciowych. Zmianom towarzyszy rogowacenie mieszkowe. Warto podkreślić, że z biegiem lat choroba przybiera łagodną postać.
Ten rodzaj łuski występuje tylko u mężczyzn, ponieważ gen, który odpowiedzialny jest za pojawienie się choroby znajduje się w chromosomie płciowym X. Kobiety z kolei mogą być jedynie nosicielkami tego rodzaju choroby. Warto podkreślić, że objawy widoczne są od chwili urodzenia dziecka. Występują w dużych rozmiarach, w postaci brązowych łusek, które występują na całym ciele. Z biegiem lat choroba nasila swój przebieg, przez co mogą występować zaburzenia wzroku (zaćma, zapalenie rogówki), a także choroby układu ruchu, systemu słuchowego oraz nerwowego.
Odmiana ta objawia się na małych fragmentach skóry przybierając postać brodawek. Rybia łuska jeżasta występuje w kilku odmianach. Należy do nich typ:
Objawy rybiej łuski uwarunkowane są odmianą choroby z jaką mamy do czynienia. W związku z tym widoczna będzie często różnica w ich nasileniu. Chorobę jaką jest rybia łuska cechuje występowaniem mnogich, nawarstwionych płatów skóry, które osiągają wielkość od kilku mm do kilku cm. Suche płaty skóry zwykle posiadają kolor żółty lub brązowy i lokalizują się na klatce piersiowej, plecach, kończynach, dłoniach oraz stopach. W obrębie twarzy objawy występują rzadko.
W przypadku diagnostyki rybiej łuski bardzo istotne jest spostrzeżenie faktu czy choroba występowała wcześniej u innego członka rodziny. Ponadto lekarz specjalista przeprowadza wywiad, w którym sięga po informacje dotyczące istniejących dolegliwości, a także kiedy pojawiły się pierwsze objawy oraz ich występowanie. Diagnostyka skóry obejmuje głównie oględziny zmian skórnych, zaś bardziej szczegółową diagnostykę stosuje się w sytuacji diagnostyki innych odmian choroby.
Leczenie chorób o podłożu genetycznym leczy się objawowo. W tego rodzaju terapii stosuje się środki doustne lub aplikowane w sposób miejscowy. Dobre efekty przynosi stosowanie retinoidów, które stanowią pochodne witaminy A. Główny mechanizm ich działania opiera się na regulacji procesu rogowacenia naskórka oraz zmniejszeniu produkcji sebum. Dodatkowo w leczeniu stosuje się również glikokortykosteroidy, które wykazują właściwości przeciwzapalne, a także zmniejszają ilość komórek ulegających rogowaceniu.
Leczenie miejscowe rybiej łuski ma na celu zmniejszenie nadmiaru zrogowaciałego naskórka. W tym celu wykorzystuje się głównie maści zawierające 5% kwas salicylowy oraz produkty z mocznikiem. Specjaliści sugerują wieczorne kąpiele w ciepłej wodzie z dodatkiem soli kuchennej. Należy podkreślić, że leczenie rybiej łuski powinno być stosowane regularnie, w innym przypadku może dojść do nasilenia objawów.
Zobacz również: Sól do kąpieli – dlaczego warto z niej korzystać?
Rybia łuska należy do ciężkich chorób genetycznych, której całkowite wyleczenie obecnie nie jest do końca znane. Istnieją jedynie sposoby zmniejszenia objawów skórnych oraz zahamowania ich rozwoju. Właściwy dobór metody pozwoli skutecznie zminimalizować symptomy rybiej łuski.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły