Depilacja laserowa a tatuaż

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak łączy się depilacja laserowa a tatuaż w miejscu planowanego zabiegu? To pytanie zadawane zwłaszcza przez kobiety, które chcą usunąć zbędne owłosienie z miejsc na ciele, na których znajdują się trwałe wzory atramentowe. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tych zagadnień.

Depilacja laserowa a tatuaż

Depilacja laserowa a tatuaż

Depilacja laserowa w miejscu tatuażu jest niewskazana. Podczas depilacji specjalne urządzenie emituje wiązkę lasera o określonej długości fali, docierającą precyzyjnie do cebulki włoska, uszkadzając ją. Jest to możliwe dzięki obecności melaniny, czyli ciemnego barwnika pochłaniającego fale lasera. Właśnie dlatego lepsze efekty depilacji uzyskuje się u osób ciemnowłosych. Laser wywołuje miejscowe podgrzanie struktur, co prowadzi do trwałej degradacji cebulki włosa. Po kilkunastu dniach włos samodzielnie zaczyna opuszczać mieszek włosowy. Dzięki temu uzyskujemy efekt stale gładkiej skóry bez żadnych problemów.

Należy wiedzieć, że pigment tuszu pochłania wiązki lasera jeszcze intensywniej, niż melanina. Prowadzi to do podgrzania tatuażu oraz licznych skutków ubocznych, takich jak:

  • przebarwienie tatuażu;
  • miejscowy zanik pigmentu na tatuażu;
  • nieestetyczne rozjaśnienie określonych miejsc na tatuażu;
  • poparzenie skóry;
  • pęcherzyki w obrębie tatuażu;
  • podrażnienie skóry.

Sam fakt posiadania tatuażu nie jest przeciwwskazaniem do laserowej depilacji, jednak aby zabieg był bezpieczny, należy odpowiednio go wykonać.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wygląda depilacja laserowa u osób z tatuażem?

Przed wykonaniem depilacji laserowej przeprowadza się wywiad zdrowotny, na podstawie którego klient może zostać zakwalifikowany do zabiegu lub może mu zostać polecona inna metoda usunięcia zbędnego owłosienia. Następnie należy dokładnie zabezpieczyć tatuaż, w taki sposób, aby wiązki lasera nie miały z nim kontaktu. Wykorzystuje się w tym celu różne metody np. białą kredę świetnie odbijającą laser, kremy z filtrami oraz specjalistyczne opatrunki. Teraz można już przystąpić do laserowego usuwania włosów. Nie ma przeciwwskazań do depilacji miejsc w najbliższym sąsiedztwie tatuażu, o ile nie znajduje się na nich tusz.

Jak usuwać owłosienie z tatuażu?

Na skórze, na której znajduje się tatuaż, również może rosnąć zbędne owłosienie. Widać to zwłaszcza u panów z tatuażami na nogach lub klatce piersiowej, ale i u wielu kobiet. Najbezpieczniejszą metodą usuwania takiego owłosienia z obszaru tatuażu jest tradycyjne golenie go jednorazową maszynką do golenia. Depilacja laserem jest przeciwwskazana, natomiast depilacja woskiem lub depilacja pastą cukrową zalicza się do niepolecanych, jednak możliwych do wykonania w zależności od wielkości i wieku tatuażu. Najlepiej skonsultować się z kosmetologiem, który dobierze optymalne metody usuwania owłosienia.

Pozostałe przeciwwskazania do depilacji laserowej:

Nie tylko tatuaż w miejscu planowanego zabiegu jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Metody laserowego usuwania owłosienia nie zastosujemy także w następujących przypadkach:

  • ciąża;
  • cukrzyca;
  • choroby nowotworowe;
  • infekcje w miejscu planowanej depilacji, np. infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne;
  • uszkodzenie skóry w miejscu planowanej depilacji;
  • obecność metalowych implantów lub rozrusznika serca w organizmie;
  • brodawki i kurzajki w miejscu planowanej depilacji;
  • bielactwo;
  • łuszczyca;
  • rybia łuska;
  • zaostrzenie chorób dermatologicznych w miejscu planowanej depilacji.

Decyzję o wykonaniu depilacji laserowej podejmuje kosmetolog po obserwacji skóry klienta oraz przeprowadzeniu krótkiego wywiadu zdrowotnego.

Podsumowanie

Nie ma możliwości, aby laser odróżnił pigment w cebulce włosa od tego nagromadzonego w tatuażu, w związku z czym istnieje duże ryzyko uszkodzenia tatuażu lub nawet skóry w tym obrębie za pomocą wiązki lasera. Dlatego lepiej unikać depilacji laserowej miejsc z tatuażami, a tym samym wybierać alternatywne metody usuwania owłosienia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Drygas B., Mrozowska M., Szpindor R., Kosmetologia pielęgnacyjna i upiększająca – dłonie, stopy, ciało, Wydawnictwo Nowa Era, Warszawa 2014.
  2. Dylewska-Grzelakowska J., Ratajska M., Technik usług kosmetycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *