Fototypy skóry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Fototypy skóry określają indywidualną odpowiedź na działanie promieni UV. Jak się okazuje, określony kolor skóry, tęczówki oka oraz włosów warunkuje reakcję organizmu na słońce.

Fototypy skóry

Fototyp skóry

Fototyp skóry określa rodzaj skóry pod kątem zawartej w niej melaniny. Podział ten został opracowany w 1988 roku przez amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatricka. Klasyfikacja ta obejmuje 6 różnych typów skóry. 4 dotyczą rasy białej, 2 rasy żółtej i czarnej. W związku z tym wyróżniamy fototyp:

  • I (celtycki);
  • II (północnoeuropejski);
  • III (środkowoeuropejski);
  • IV (południowoeuropejski);
  • V (azjatycki, północnoafrykański);
  • VI (afrykański).

1. Fototyp I (celtycki).

Osoby posiadające fototyp celtycki charakteryzują się jasną skórą. Oznacza to, że nie posiadają one dużej ilości melaniny. Skóra jest wręcz blada, wykazująca odcień różowy. Często wykazuje skłonność do podrażnień oraz zaczerwienień. Tęczówka takich osób zwykle posiada kolor niebieski, włosy z kolei są rude lub wpadają w odcienie jasnego blondu. Należy podkreślić, że fototyp I pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej. W związku z tym skóra narażona jest na pojawienie się rumienia oraz oparzeń słonecznych. Skóra szybko przyswaja promienie słoneczne, jednak opalenizna jest czerwona. W przypadku tego rodzaju skóry zaleca się wysoką ochronę przeciwsłoneczną – 50 SPF.

2. Fototyp II (północnoeuropejski).

Osoby należące do tej grupy również cechują się jasnym kolorem skóry. Cera jest blada, jednak bardziej mleczna. Tęczówka oka posiada kolor niebieski, szary lub zielony, z kolei włosy występują w odcieniach od jasnego do ciemnego blondu. Fototyp północnoeuropejski również opala się na czerwono i często ulega poparzeniom. Z czasem jednak opalenizna zmienia kolor na brązowy. W przypadku tego rodzaju skóry zaleca się krótkie, jednak częste opalanie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Fototyp III (środkowoeuropejski).

Osoby z III fototypem skóry posiadają większą ilość melaniny w skórze. Oznacza to, że ich odporność na działanie promieni UV jest zdecydowanie większa od fototypu I lub II. W tym przypadku skóra również jest jasna, jednak wykazuje odcień kremowy lub śniady. Kolor oczu jaki dominuje to szare, niebieskie, zielone lub brązowe. Z kolei kolor włosów waha się od brązu do ciemnego blondu. Podczas opalania początkowo pojawia się rumień jednak szybko ustępuje i zastępuje ją złotobrązowa opalenizna.

4. Fototyp IV (południowoeuropejski).

Fototyp IV charakteryzuje się oliwkową lub śniadą skórą, piwnymi, brązowymi lub zielonymi oczami oraz włosami w odcieniach brązu. Skóra osób z tym fototypem opala się szybko, od razu na brązowo. Bardzo rzadko natomiast występuje poparzenie słoneczne. Ponadto osobom posiadającym IV fototyp skóry zaleca się stosowanie kremów z filtrem 20 SPF.

5. Fototyp V (azjatycki i północnoafrykański).

Skóra przedstawicieli rasy azjatyckiej oraz północnoafrykańskiej jest naturalnie ciemna. W związku z tym osoby z takim rodzajem skóry łatwo się opalają, przez co bardzo rzadko ulegają poparzeniom słonecznym. Osoby z V fototypem skóry posiadają ciemne włosy (czarne) oraz brązowe oczy.

6. Fototyp VI (afrykański).

Fototyp VI charakteryzuje się skórą niemalże w kolorze czarnym. Osoby takie nigdy nie ulegają oparzeniom słonecznym, a także nigdy się nie opalają. Ponadto posiadają czarne włosy oraz oczy w kolorze brązowym.

Wskazówka

W Polsce zwykle można spotkać 3 pierwsze fototypy skóry. Wiele osób klasyfikuje się na granicy fototypu 1 i 2 oraz 2 i 3.

Bibliografia

  1. Ciupińska M., Eris I., Frydrych A., Kosmetologia Pielęgnacyjna i Lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *