
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Fototypy skóry określają indywidualną odpowiedź na działanie promieni UV. Jak się okazuje, określony kolor skóry, tęczówki oka oraz włosów warunkuje reakcję organizmu na słońce.
Fototyp skóry określa rodzaj skóry pod kątem zawartej w niej melaniny. Podział ten został opracowany w 1988 roku przez amerykańskiego dermatologa Thomasa B. Fitzpatricka. Klasyfikacja ta obejmuje 6 różnych typów skóry. 4 dotyczą rasy białej, 2 rasy żółtej i czarnej. W związku z tym wyróżniamy fototyp:
Osoby posiadające fototyp celtycki charakteryzują się jasną skórą. Oznacza to, że nie posiadają one dużej ilości melaniny. Skóra jest wręcz blada, wykazująca odcień różowy. Często wykazuje skłonność do podrażnień oraz zaczerwienień. Tęczówka takich osób zwykle posiada kolor niebieski, włosy z kolei są rude lub wpadają w odcienie jasnego blondu. Należy podkreślić, że fototyp I pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony przeciwsłonecznej. W związku z tym skóra narażona jest na pojawienie się rumienia oraz oparzeń słonecznych. Skóra szybko przyswaja promienie słoneczne, jednak opalenizna jest czerwona. W przypadku tego rodzaju skóry zaleca się wysoką ochronę przeciwsłoneczną – 50 SPF.
Osoby należące do tej grupy również cechują się jasnym kolorem skóry. Cera jest blada, jednak bardziej mleczna. Tęczówka oka posiada kolor niebieski, szary lub zielony, z kolei włosy występują w odcieniach od jasnego do ciemnego blondu. Fototyp północnoeuropejski również opala się na czerwono i często ulega poparzeniom. Z czasem jednak opalenizna zmienia kolor na brązowy. W przypadku tego rodzaju skóry zaleca się krótkie, jednak częste opalanie.
Osoby z III fototypem skóry posiadają większą ilość melaniny w skórze. Oznacza to, że ich odporność na działanie promieni UV jest zdecydowanie większa od fototypu I lub II. W tym przypadku skóra również jest jasna, jednak wykazuje odcień kremowy lub śniady. Kolor oczu jaki dominuje to szare, niebieskie, zielone lub brązowe. Z kolei kolor włosów waha się od brązu do ciemnego blondu. Podczas opalania początkowo pojawia się rumień jednak szybko ustępuje i zastępuje ją złotobrązowa opalenizna.
Fototyp IV charakteryzuje się oliwkową lub śniadą skórą, piwnymi, brązowymi lub zielonymi oczami oraz włosami w odcieniach brązu. Skóra osób z tym fototypem opala się szybko, od razu na brązowo. Bardzo rzadko natomiast występuje poparzenie słoneczne. Ponadto osobom posiadającym IV fototyp skóry zaleca się stosowanie kremów z filtrem 20 SPF.
Skóra przedstawicieli rasy azjatyckiej oraz północnoafrykańskiej jest naturalnie ciemna. W związku z tym osoby z takim rodzajem skóry łatwo się opalają, przez co bardzo rzadko ulegają poparzeniom słonecznym. Osoby z V fototypem skóry posiadają ciemne włosy (czarne) oraz brązowe oczy.
Fototyp VI charakteryzuje się skórą niemalże w kolorze czarnym. Osoby takie nigdy nie ulegają oparzeniom słonecznym, a także nigdy się nie opalają. Ponadto posiadają czarne włosy oraz oczy w kolorze brązowym.
Wskazówka
W Polsce zwykle można spotkać 3 pierwsze fototypy skóry. Wiele osób klasyfikuje się na granicy fototypu 1 i 2 oraz 2 i 3.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły