
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kawa w kosmetyce wykazuje bardzo szerokie zastosowanie. Obecna w niej kofeina stymuluje wzrost włosów, wspomaga redukcję cellulitu, a także wygładza i ujędrnia skórę.
Kawa stosowana na skórę, włosy oraz paznokcie wykazuje znaczący wpływ na ich kondycję. Zapobiega powstawaniu zmarszczek poprzez silne dotlenianie skóry.
Kosmetyczne działanie kawy powoduje:
Kofeina stosowana na owłosioną skórę głowy pobudza cebulki i aktywuje wzrost włosów. Dodatkowo zapobiega ich wypadaniu, spowodowane nadmiernym działaniem hormonów. Posiada również bezpośredni wpływ na stan samych włosów. Wzmacnia je, dodaje blasku oraz ociepla ich barwę. Jednak ze względu na to, że kofeina szybko usuwana jest z organizmu, kosmetyki zawierające ten składnik powinny być stosowane regularnie. Cenną wskazówką jest również fakt, że w celu aktywacji działania kofeiny, należy pozostawić ją na skórze lub włosach przez co najmniej dwie minuty.
Zobacz również: Wypadanie włosów – o czym może świadczyć?
W pielęgnacji włosów bardzo często wykorzystuje się kawowe płukanki. W celu jej wykonania należy jedną łyżkę kawy zalać szklanką wrzątku. Po upływie 10 minut fusy odcedzić, a następnie do powstałego płynu dodać pół litra wody. Płynem o letniej temperaturze należy wypłukać włosy, ale dopiero po umyciu ich szamponem. Płukankę należy mocno wcierać we włosy.
Kofeina to składnik, który bardzo często wykorzystywany jest przez producentów kosmetyków o działaniu antycellulitowym. Nie od dziś wiadomo, że regularne stosowanie kofeiny chroni przed nadmiernym odkładaniem się tłuszczu oraz powstawaniem cellulitu. Wszystko dzięki hamowaniu procesów lipogenezy (synteza komórek tłuszczowych), a także aktywacji procesów lipolizy (rozpad trójglicerydów w tkankach).
Dodatkowo ekstrakt z kawy pobudza krążenie krwi oraz powoduje odwodnienie komórek, w wyniku czego skóra jednocześnie napina się i wygładza. Należy jednak zaznaczyć, że ze względu na silne działanie kofeiny, nie powinna być stosowana przez osoby z problemami naczyniowymi oraz ze skłonnością do pajączków.
W pielęgnacji ciała często wykorzystywane są peelingi kawowe. Jak go wykonać? Pół szklanki mielonej kawy należy zalać wrzątkiem tak, aby woda pokryła poziom kawy. Następnie odczekać 10 minut i odlać pozostałą wodę. Po jej ostudzeniu peeling można wykorzystać do pielęgnacji skóry. W celu wzbogacenia właściwości pielęgnujących, warto do peelingu dodać miód, który nawilży naskórek, olej kokosowy, oliwę z oliwek lub ulubiony olejek eteryczny. Tego rodzaju zabiegi warto stosować dwa razy w tygodniu.
Kawę wykorzystuje się również w zabiegach typowo relaksacyjnych na całe ciało m.in. w ośrodkach spa. Wykazuje ona właściwości rozluźniające i kojące.
Kawa to doskonała alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków przeznaczony do pielęgnacji twarzy. Dzięki obecności kofeiny, która posiada właściwości pobudzające i drenujące stymuluje do pracy naczynia krwionośne i pobudza krążenie krwi. Efektem tego jest świeża skóra, bez oznak zmęczenia. Dodatkowo kofeina wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu doskonale sprawdza się również w niwelowaniu niedoskonałościach skóry.
Polifenole, które znajdują się w kawie opóźniają procesy rozkładu witaminy C. To z kolei przekłada się na zapobieganie powstawaniu zmarszczek oraz wygładzenie tych istniejących. Popularnym kosmetykiem z zawartością kawy jest oczywiście maseczka na twarz. Wykonana z kawy i kakao, z odrobiną śmietany jednocześnie pobudzi procesy regeneracyjne skóry oraz dogłębnie nawilży naskórek.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
peeling kawowy to rewelacja, od wielu lat już stosuję 🙂