Naturalny peeling jest kosmetykiem mającym na celu kwasowe lub mechaniczne usunięcie martwego naskórka wraz z głębszymi zanieczyszczeniami, jednak o całkowicie naturalnym składzie. Można przyrządzić go zarówno samodzielnie w domu, jak i kupić w każdej drogerii. Tego typu kosmetyki stają się coraz popularniejsze i z całą pewnością warto systematycznie po nie sięgać.
Naturalny peeling do twarzy domowy
Chcąc przygotować domowy peeling o całkowicie naturalnym składzie, wystarczy sięgnąć po ogólnodostępne produkty znajdujące się w większości kuchni. Bazą takiego peelingu może być dowolna gęsta substancja, na przykład kefir, jogurt naturalny lub maślanka. Z kolei materiałem ściernym mogą być na przykład: fusy po kawie, nasiona chia zmielone orzechy włoskie, cukier gruboziarnisty, sól kłodawska lub sól himalajska. Równie dobrze sprawdzi się połączenie 5 łyżeczek oliwy z oliwek, 3 łyżeczek fusów po kawie oraz 1 płaskiej łyżeczki cynamonu. Bez względu na zastosowane składniki całość należy bardzo dokładnie zmieszać, aż do uzyskania gęstej papki. Najważniejsze, aby w skład domowego naturalnego peelingu był jak najbardziej dobrany do indywidualnych potrzeb skóry. Przykładowo peeling z fusów po kawie nie tylko oczyści skórę, ale również przyspieszy krążenie w jej obrębie, zdrenuje ewentualne obrzęki oraz będzie przeciwdziałać zmęczeniu. Z kolei peeling z soli himalajskiej działa silnie detoksykująco, przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. Dodatkowo dostarcza skórze cennych składników mineralnych.
Drogeryjny naturalny peeling
Kupując naturalny peeling w sklepach z kosmetykami, hipermarketach czy drogeriach należy szczególną uwagę zwracać na skład produktu. Niekiedy na opakowaniu może widnieć oznaczenie o dobrym pochodzeniu składników, jednak w składzie na opakowaniu mimo tego widnieją zupełnie niepotrzebne substancje. Właśnie dlatego najlepiej samodzielnie wszystko sprawdzić. W wysokiej jakości peelingu nie powinny znajdować się: SLS I SLES, silikony, konserwanty, DHA (sam w sobie jest bezpieczny, jednak może wywoływać silne podrażnienia skóry w kontakcie ze słońcem. Dlatego decydując się na kosmetyki z jego dodatkiem, po zastosowaniu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne), triklosan, aluminium, alkohol, PEG.
Bardzo dobrymi składnikami peelingów są natomiast kwasy organiczne, algi morskie, oleje roślinne, produkty zwierzęce takie jak miód pszczeli czy wosk, wyciągi roślinne, hydrolaty, pestki owoców. Wiele zależy również od tego, czy kupujemy peeling mechaniczny (ze złuszczającymi drobinkami), czy może peeling chemiczny (z reguły na bazie naturalnych kwasów).
Jak stosować naturalny peeling?
Naturalny peeling stosuje się zupełnie w taki sam sposób, jak inne rodzaje peelingów do twarzy. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić skórę z nadmiaru sebum oraz makijażu. W tym celu stosuje się zwykły płyn do demakijażu oraz żel do oczyszczania skóry twarzy, dobrany do jej potrzeb i typu. Następnie skórę się tonizuje. Teraz można przystąpić do zastosowania peelingu naturalnego. Jeśli jest on mechaniczny, porcję kosmetyku nanosimy na skórę twarzy, omijając okolicę ust i oczu. Następnie wykonujemy delikatny masaż twarzy opuszkami palców, ruchami okrężnymi. Podczas takiego masażu złuszczające drobinki usuwają martwe komórki naskórka. Czynność nie powinna trwać dłużej niż 3-5 minut, aby uniknąć ewentualnych podrażnień. Ostatecznie kosmetyk dokładnie spłukujemy ze skóry ciepłą wodą.
Jeśli natomiast sięgamy po peeling chemiczny, na oczyszczoną tak samo jak powyżej skórę twarzy nakładamy cieńszą warstwą kosmetyk. Tutaj także omijamy okolicę oczu i ust. Produkt pozostawiamy na skórze na określony czas wskazany na opakowaniu, najczęściej jest to około 8-10 minut. To czas idealny, aby kwasy zawarte w peelingu mogły rozpuścić martwe komórki naskórka i tym samym je wyeliminować. Po upływie wskazanego czasu produkty zmywamy letnią wodą.
Peelingi wykonujemy optymalnie 1-2 razy w tygodniu, nie częściej. Bez względu na rodzaj użytego peelingu naturalnego, niezbędna jest właściwa pielęgnacja twarzy po jego zmyciu. Skórę należy ponownie stonizować, a następnie nałożyć na nią nawilżający lub regenerujący krem. Celem jeszcze intensywniejszego odżywienia skóry można najpierw zastosować maskę do twarzy, a następnie dopiero krem lub serum.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Jabłońska-Trypuć A., Czerpak R., Surowce kosmetyczne i ich składniki, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2008.