Taping na zmarszczki cieszy się rosnącą popularnością. To metoda fizjoterapeutyczna polegająca na naklejaniu na skórze specjalnych, fizjologicznych taśm o parametrach do niej zbliżonych, aby wywoływać pożądane efekty (np. rozluźnianie tkanek, zmniejszanie obrzęków, stymulacja gojenia itd.). W kosmetologii i medycynie estetycznej można z ich pomocą wpłynąć na kondycję i wygląd cery dojrzałej.
Co to jest kinesiotaping?
Kinesiotaping, zwany potocznie tapingiem, to inaczej plastrowanie dynamiczne – jedna metod fizjoterapii, rozwijającą się na świecie od ponad 30 lat. Celem metody jest:
- normalizacja funkcji mięśni;
- poprawienie przepływu krwi i limfy;
- redukcja bólu;
- poprawienie propriocepcji;
- wspieranie procesów gojenia się tkanek;
- przywrócenie tkankom normalnego funkcjonowania.
Do terapii wykorzystuje się specjalne w 100% bawełniane dynamiczne taśmy pokryte hipoalergicznym akrylowym klejem aktywowanym ciepłem, układającym się w warstwy o kształcie sinusoidalnym.
Aby można było uzyskać oczekiwany efekt kosmetyczny, plastry te nakleja się w odpowiednim ich naprężeniu (co podaje się w procentach) oraz przy zadbaniu o odpowiedni układ (przebieg, baza początkowa i baza końcowa). Plastry formuje się też w różne kształty, np. w literę Y lub X. Właśnie dlatego błędem jest samodzielne klejenie tejpów bez znajomości prawidłowej metodyki zabiegu.
Taping na zmarszczki – na czym polega?
Zabieg jest prosty w wykonaniu, jeśli znamy metodyczne podstawy. Przede wszystkim skórę należy odpowiednio przygotować do tejpów – musi być czysta, sucha, pozbawiona makijażu czy sebum. Dlatego na początek zaleca się wykonanie demakijażu, umycie skóry pianką lub żelem myjącym oraz dokładne wysuszenie jej. Nie nakładamy na nią żadnych kremów, balsamów, maseczek czy serum. Następnie przygotowuje się taśmy (długość, kształt). Dobrze jest zaokrąglić ich końce, aby lepiej przylegały do skóry.
Teraz można przystąpić do nakładania aplikacji. Klej aktywuje się pod wpływem ciepła, więc przed przyklejeniem warto delikatnie pocierać taśmę, a po naklejeniu taśm dodatkowo warto energicznie je potrzeć. Taśmy przykleja się w docelowych miejscach, na których znajdują się zmarszczki, takich jak czoło, policzki, okolice oczu czy podbródek. Z reguły baza początkowa znajduje się na obwodzie twarzy (np. po bokach czoła, przy linii włosów, na brodzie, przy kątach żuchwy itd.), zaś baza końcowa – w centrum twarzy. Napięcie taśm dobierane jest indywidualnie do potrzeb i efektów, które chcemy uzyskać.
Jak działają tejpy na zmarszczki?
Taping na zmarszczki działa poprzez delikatne uniesienie skóry i poprawę przepływu krwi oraz limfy w obszarach, gdzie zostały zastosowane plastry. W efekcie tego napięcie mięśniowe w twarzy może zostać zredukowane, co pomaga wygładzić zmarszczki i poprawić ogólny wygląd skóry. Taśmy stymulują też fibroblasty (podstawowe komórki skóry) do syntezy kolagenu i elastyny. Przyklejanie taśm na określonych obszarach skóry pozwala zrelaksować napięte mięśnie twarzy, co może pomóc w zmniejszeniu widoczności zmarszczek mimicznych, np. na czole czy wokół oczu. Widać efekt liftingu.
Jak nosić tejpy na zmarszczki?
Taśmy można nosić przez kilka godzin, a nawet całą noc, w zależności od zaleceń kosmetologa lub fizjoterapeuty. W tym czasie nie należy ich odklejać, zmieniać ich ułożenia, odciągać ich końców, kremować czy myć twarzy. Po upływie wskazanego czasu taśmy delikatnie zdejmujemy. Jeśli będą przy tym problemy (także na skórze twarzy znajdują się niewidoczne włoski, które u niektórych osób mogą powodować dyskomfort przy zdejmowaniu taśm), wystarczy wykonać masaż skóry na bazie ulubionego olejku roślinnego tłoczonego na zimno. Nie tylko bez trudności zdejmiemy nasączone olejem plastry, ale i dodatkowo odżywimy oraz zregenerujemy skórę.
Po zdjęciu tejpów należy dokładnie oczyścić skórę z resztek kleju, np. płynem do demakijażu, olejkiem oraz żelem myjącym. Następnie tonizujemy skórę tonikiem lub hydrolatem roślinnym, nakładamy na nią krem oraz pozostawiamy bez nakładania makijażu.
Czy taping na zmarszczki jest bezpieczny?
Tejpy na twarz są generalnie bezpieczne, jeśli są stosowane prawidłowo i zgodnie z zaleceniami. To nieinwazyjna metoda, która może przynieść korzyści, takie jak poprawa napięcia skóry, redukcja obrzęków czy wygładzenie zmarszczek. Wcześniej należy jednak wykluczyć podstawowe przeciwwskazania do tej metody, takie jak: alergie na tejpy, uszkodzenia skóry, oparzenia, owrzodzenia, zaostrzenie chorób dermatologicznych w obrębie twarzy, aktywne infekcje, w tym opryszczka wargowa.
Polecane produkty:
![]() |
Plastry kinesiotaping
Oryginale plastry do kinesiotapingu wyróżniają się wysoką jakością i trwałością w stosowaniu. Zastosowanie innowacyjnej technologii Finger Print sprawia, że dopasowują się one do linii papilarnych skóry, przez co ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E. Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian J Life Sci 2016;62(1):60-66.
- Bęben-Giampietro K., Kinesiology Taping estetyczny.