Baby hair

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Baby hair to angielska nazwa stosowana w odniesieniu do młodych, krótkich włosków, które dopiero co wyrosły z cebulek. Są one delikatne i cienkie, przypominają włoski na dziecięcej główce (stąd ich nazwa). W największych ilościach wzrastają na linii włosów i czoła, choć tak naprawdę znaleźć je można na całej skórze głowy.

Baby hair

Fazy wzrostu włosa

Cykl rozwoju włosa został bardzo dobrze poznany. Ciekawostką jest, że ludzki włos żyje przeciętnie 5-6 lat, po czym samoistnie wypada i jest to zjawiskiem całkowicie normalnym. Różnice w długości włosów wiążą się z czynnikami genetycznymi i indywidualnymi, związanymi z tempem wzrostu włosa. U niektórych osób może ono wynosić 0,5 cm w skali miesiąca, zaś u innych nawet 1,5 cm. Fazy wzrostu włosa u każdego człowieka są takie same i prezentują się następująco:

  • anagen – korzeń włosa ściśle łączy się z brodawką włosową, a łodyga jest bardzo dobrze odżywiona i wzrasta na długość. Innymi słowy, to czas, w którym włosy rosną. Włosy na głowie znajdują się w anagenie od 2 do 6 lat;
  • katagen (faza przejściowa) – cebulka włosa stopniowo, powoli oddziela się od brodawki i zmierza ku górze. Włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia, czego nie da się zahamować czy odwrócić;
  • telogen – ostatni etap cyklu życia włosa, które obumierają i ostatecznie zostają usunięte ze skóry głowy.

Osoby zmagające się z nadmiernym wypadaniem włosów, chcące zagęścić swoją fryzurę, nierzadko zaczynają się interesować domowymi i profesjonalnymi metodami pozwalającymi uzyskać ten cel. Bez względu na zastosowane metody, w pierwszej kolejności wyrastają tzw. baby hair, czyli młode, cienkie jeszcze włosy.

Zobacz również: Wypadanie włosów – zabiegi kosmetyczne.

Baby hair – skąd się biorą?

Baby hair to nic innego jak młode włosy, zatem przyczyną ich pojawiania się na głowie jest przejście włoska znajdującego się jeszcze pod skórą głowy w fazę anagenu. Wraz z kolejnymi dniami i tygodniami włos zacznie zwiększać swoją długość, zagęszczając fryzurę. Warto wiedzieć, że na pojawienie się baby hair wpływa wiele czynników, zarówno związanych ze zdrowym trybem życia, odżywieniem organizmu i suplementacją, jak i wynikających z codziennej pielęgnacji skóry głowy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Sposoby na porost włosów.

Baby hair – jak wyglądają?

Baby hair są tak charakterystyczne, że bez problemu można je rozpoznać i odróżnić od pozostałych włosów. Są bowiem od nich znacznie krótsze i delikatniejsze, w największych ilościach lokalizują się na linii czoła i na skroniach. Jeśli się o nie odpowiednio nie zadba, pozostają na długo kilkucentymetrowe i nie wzrastają już dalej. W efekcie mogą być utrapieniem dla każdego, kto chce stworzyć misterną, starannie dopasowaną fryzurę np. na większe wyjście. Jeśli jednak zastosowane zostaną odpowiednie kroki, baby hair mogą zgrubieć i wydłużyć się.

Sposoby na baby hair

Pojawienie się baby hair zależy przede wszystkim od odżywienia skóry głowy. Aby poprawić miejscowe mikrokrążenie i sprawić, że skóra otrzyma wszystkie ważne składniki odżywcze, niezbędne do wzrostu włosów, należy systematycznie wykonywać masaże skóry głowy. Najlepiej robić je własnymi dłońmi (nie używając przy tym paznokci, które mogą podrażniać skórę głowy) lub specjalnymi masażerami (pilnując, aby wybierać wyłącznie produkty tępo zakończone). Taki masaż trwa średnio 10 minut i odbywa się przy użyciu wcierek na porost włosów. Mogą to być wcierki kupione w drogerii, jak również wykonanie samodzielnie na bazie naparów ziołowych czy olejków roślinnych. Systematyczność jest kluczem do sukcesu – masaże wykonuje się przed każdym myciem włosów, długoterminowo (przez okres przynajmniej kilku miesięcy). Kolejną ważną kwestią jest systematyczne wykonywanie peelingów skóry głowy oraz stosowanie serum, które ją odżywiają (dokładnie w takiej kolejności, nigdy odwrotnie).

Składnikami odżywczymi niezbędnymi do wzrostu włosów są:

Aby mieć pewność, że organizm dostarcza do cebulek włosów wszystkie te związki, dieta powinna być urozmaicona i zbilansowana, bogata przede wszystkim w świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste oraz oleje roślinne. W razie ewentualnych niedoborów zdecydować się można na suplementację.

Zobacz również: Nutrikosmetyki – suplementy diety dla skóry, włosów i paznokci.

Jeśli włosy w dalszej kolejności nadmiernie wypadają, na skórze głowy pojawiają się przerzedzenia lub niepokoją nas jakiekolwiek inne objawy związane z gęstością i zdrowiem włosów, najlepiej skonsultować się z trychologiem. Być może konieczne będą profesjonalne zabiegi lub kosmetyki, aby zastymulować wzrost włosów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *