Sposoby na porost włosów dzielą się na domowe oraz profesjonalne, wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub trychologicznych. Jest ich wiele, dlatego warto łączyć różne metody najlepsze dla danej osoby metodą prób i błędów. Wskazaniem do ich zastosowania jest łysienie, nadmierne wypadanie włosów, zaobserwowanie przerzedzeń włosów, co przejawia się uwidocznieniem skóry głowy.
Domowe sposoby na porost włosów
U niektórych osób zapuszczanie włosów to proces dość żmudny i wymaga dużych pokładów cierpliwości. Należy zaznaczyć, że średni wzrost włosa wynosi około 1-1,5 cm na miesiąc, w związku z tym w przeciągu całego roku zyskujemy ich średnio 18 cm więcej. W celu przyspieszenia porostu włosów można jednak zastosować liczne sztuczki, które ułatwią kosmykom osiągnięcie jeszcze lepszych efektów. Wskazaniem do ich stosowania jest nie tylko chęć zagęszczenia i wzmocnienia włosów (o których kondycji świadczy przede wszystkim zdrowie skóry głowy), ale i łysienie czy oznaki nadmiernego wypadania włosów, aby zahamować ten proces.
Wcierki do włosów
Jednym z najpopularniejszych sposobów zwiększających porost włosów jest korzystanie z tzw. wcierek, czyli płynów przeznaczonych do wcierania w owłosioną skórę głowy. Tak naprawdę wcierki mogą występować w formie płynu, gęstszego serum, a nawet olejku. Metoda aplikacji tego rodzaju kosmetyków uwarunkowana jest jednak rodzajem włosów. W związku z tym osoby posiadające przetłuszczające się włosy powinny zawsze aplikować je przed umyciem włosów, z kolei osoby o włosach suchych mogą nałożyć je po umyciu (nie dotyczy to wcierek olejowych, które nakłada się zawsze przed myciem).
Głównym działaniem wcierek jest wzmocnienie i odżywienie cebulek włosów – składniki zawarte w kosmetyku są bezpośrednio wcierane w skórę głowy, gdzie mogą przenikać barierę naskórka i przedostawać się bezpośrednio do mieszków włosowych. Tam uzupełniają niedobory i zaczynają aktywnie działać, co ma wpływ na kondycję całego włosa. Aby efekt był jeszcze lepszy, warto wcześniej pozbyć się martwego naskórka, który może ograniczać wnikanie składników wcierek. W tego typu produktach warto szukać przede wszystkim: wyciągów i ekstraktów z ostrej papryki, kapsaicyny, piperyny czy kofeiny. Bardzo dobrze sprawdzą się także wszelkie wcierki ziołowe, zwłaszcza na bazie pokrzywy zwyczajnej, skrzypu polnego, korzenia łopianu czy nawet herbaty. Im bardziej naturalny skład, tym lepsza jakościowo jest wcierka.
Suplementy na włosy
Suplementacja na porost włosów to również powszechna metoda. W przypadku tego rodzaju preparatów warto czytać dokładnie etykiety i wybierać wyłącznie te bazujące na naturalnych składnikach. Warto podkreślić, że zawierają one nie tylko związki pobudzające włos do odbudowy i regeneracji, ale również składniki odżywcze wpływające korzystnie na cały organizm. Na porost włosów przede wszystkim bardzo dobrze sprawdzają się witaminy z grupy B (zwłaszcza biotyna i kwas pantotenowy), krzem, cynk, witamina D, algi (Spirulina i Chlorella), a także kwasy tłuszczowe Omega 3.
Unikalnym suplementem diety jest własnoręcznie wykonany napój drożdżowy, który sprawdza się także przy problemach skórnych takich jak trądzik pospolity. Wystarczy jedną kostkę drożdży włożyć do kubka i zalać przegotowaną wodą lub mlekiem. Całość dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji. Po przygotowaniu należy odczekać, aż napój przestygnie. Drożdże zaleca się pić codziennie, ewentualnie co drugi dzień.
Właściwa pielęgnacja włosów
Na proces przyspieszenia wzrostu włosów nieodzowny wpływ ma:
- ograniczenie zabiegów stylizacji włosów, w tym farbowania, prostowania i kręcenia kosmyków;
- suszenie włosów letnim lub chłodnym nawiewem powietrza;
- unikanie mocnego wiązania kosmyków w kucyk lub koka;
- unikanie mycia głowy gorącą wodą oraz unikanie drapania paznokciami skóry głowy.
Pielęgnacja włosów obejmuje sięganie po naturalne, sprawdzone i wysokiej jakości kosmetyki. Mowa przede wszystkim o szamponach, ponieważ to właśnie one mają bezpośredni kontakt ze skórą głowy.
Sposoby na porost włosów – profesjonalne zabiegi
Celem zagęszczenia włosów i opóźnienia ich wypadania można udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetologicznego lub trychologicznego. Najczęściej polecanym zabiegiem jest mezoterapia igłowa, polegająca na nakłuwaniu skóry głowy mikroigiełkami. Następnie specjalista aplikuje odżywcze serum na powierzchnię skóry. Zabieg mezoterapii intensywnie pobudza krążenie krwi, a co za tym idzie, zwiększa transport składników aktywnych w głąb skóry. Dzięki tej metodzie cebulka zostaje pobudzona i odżywiona, a proces wzrostu włosa przyspieszony. Innymi zabiegami na porost włosów są: masaże głowy, naświetlanie skóry głowy lampą z odpowiednim filtrem, osocze bogatopłytkowe czy karboksyterapia.
Polecane produkty:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Krzyżostan M., Włosy osłabione, zniszczone, wypadające, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2019.
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
- Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.