Włosy meszkowe, zwane również włosami welusowymi, pokrywają niemal całą powierzchnię ludzkiego ciała. Pełnią funkcję ochronną oraz wspomagają utrzymanie właściwego pH skóry, nie powinno się więc ich pozbywać. Są niemal niewidoczne ze względu na jasne zabarwienie, niewielkie rozmiary, cienkość oraz miękkość.
Włosy na ciele człowieka
Włosy porastają niemal całe ciało człowieka. Część z nich to włosy meszkowe, reszta zaś – włosy terminalne. Włosy meszkowe są cienkie, krótkie, najczęściej bardzo słabo zabarwione (np. włosy na przedramionach u kobiet). Dla porównania włosy terminalne charakteryzują się już większą średnicą, mogą być dłuższe i silniej zabarwione. Znaleźć je można zwłaszcza na głowie, pod pachami i w miejscach intymnych, u mężczyzn natomiast również na brodzie i niekiedy na całym ciele. Włosy terminalne pojawiają się zwłaszcza w okresie dojrzewania, na co wpływają zmiany w obrębie gospodarki hormonalnej. Z kolei włosy meszkowe towarzyszą człowiekowi przez całe życie, również na etapie rozwoju płodowego, choć tak rzadko się o tym mówi.
Włosy meszkowe – rodzaje
Wyróżniamy dwa rodzaje włosów meszkowych. Pierwszy typ to meszek płodowy, którego zawiązki pojawiają się około trzeciego miesiąca życia płodowego. W szóstym miesiącu można zauważyć, że są one już równomiernie rozmieszczone na powierzchniach owłosionych całego ciała. Meszek płodowy jest wyjątkowo cienki, jasny i delikatny, nawet bardziej niż ma to miejsce w meszku dzieci i dorosłych. Wyjątkiem są włosy głowy i brwi.
Meszek płodowy wypada tuż przed narodzinami, choć u niektórych dzieci może utrzymywać się przez cały okres noworodkowy. Jednak później bezwzględnie ustąpi meszkowi stałemu. Z wyglądu jest on niezwykle podobny do meszku płodowego – cienki, miękki, pozbawiony barwnika. To właśnie on okresie dojrzewania grubieje i ciemnieje, by w takiej formie utrzymywać się w ciągu całego życia. Jeśli chodzi o skórę głowy, około 90% to włosy terminalne, zaś 10% to włosy meszkowe.
Włosy meszkowe – gdzie się znajdują?
Włosy meszkowe zauważyć można niemal na całej powierzchni ciała. Nie porastają one jedynie podeszw stóp, wnętrza dłoni, powiek oraz czerwieni wargowych. Nawet jeśli nie widzimy ich gołym okiem, np. na szyi u kobiet czy na czole, można zobaczyć je w powiększeniu lub po dokładniejszym przyjrzeniu się.
Włosy meszkowe – funkcje
Włoski meszkowe na ciele pełnią wiele istotnych funkcji, mimo tego, że ich nie widać. Podstawowe funkcje są następujące:
- wspomagają termoregulację organizmu;
- zabezpieczają przed nadmiernym promieniowaniem UV;
- są niezwykle wrażliwe na dotyk, w związku z czym pośrednio pełnią rolę receptorów;
- chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi i podrażnieniami.
Choć czynność ich jest u współczesnego człowieka mniejsza, niż miało to miejsce dawniej, wciąż nie należy pomijać ich znaczenia.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.