Opryszczka wargowa to jedna z najczęściej występujących infekcji wirusowych, wywołanych głównie przez wirusa Herpes simplex typu 1 (HSV-1). Wywołuje charakterystyczne objawy pod postacią grudek na wardze lub w jej okolicy, wypełnionych surowiczą treścią. Wiążą się z tym także inne objawy, które mogą nieco różnić się w zależności od osoby. Takie zmiany warto leczyć, w innym razie będą utrzymywać się na ciele dłużej.
Opryszczka wargowa – przyczyny
Najczęściej występującą postacią kliniczną zakażenia HSV jest omawiana opryszczka błony śluzowej jamy ustnej i skóry okolicy okołowargowej, wywoływana głównie przez wirusa HSV-1. Prowadzone w połowie ubiegłego stulecia badania pozwoliły na stwierdzenie, że typ 1 wirusa wywołuje najczęściej zakażenia powyżej talii oraz zakażenia mózgu u osób dorosłych, z kolei typ 2 wirusa opryszczki – infekcje w okolicy okołogenitalnej oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Statystyki podają, że co trzeci Polak powyżej 15. roku życia ma objawy tej jednostki chorobowej, która często nawraca.
Do zakażenia opryszczką dochodzi poprzez kontakt z osobą zakażoną, ewentualnie będącą nosicielem wirusa. Choroba przenoszona jest poprzez wydzieliny, takie jak ślina, łzy, wydzieliny z dróg płciowych i układu moczowego, do kontaktu z którymi dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych. Zakażenie HSV-1 może wystąpić w konsekwencji dotykania i używania tych samych przedmiotów, co nosiciel wirusa. Wirus opryszczki typu HSV-1 po wniknięciu do organizmu migruje do komórek nerwowych zwoju trójdzielnego.
Opryszczka wargowa – objawy
Zakażenie wirusem HSV-1 może mieć charakter pierwotny lub nawrotowy. Zakażenie pierwotne może przebiegać bezobjawowo (częściej), natomiast objawowe zakażenie pierwotne może występować pod postacią opryszczkowego zapalenia jamy ustnej i dziąseł, zanokcicy opryszczkowej, opryszczki zapaśników, opryszczkowego zapalenia mózgu, wyprysku opryszczkowatego oraz opryszczki genitalnej. Choć opryszczka wargowa może wystąpić jednorazowo, w znacznej większości przypadków ma charakter nawrotowy. Ponowne objawy są jednak mniej nasilone, trwają krócej. Pierwszymi objawami są:
- mrowienie;
- pieczenie skóry;
- świąd skóry w miejscu, w którym pojawiają się bolące pęcherzyki wypełnione treścią surowiczą.
Pęcherzyki wirusowe mogą pękać, wskutek czego powstają nadżerki pokrywające się strupem. Proces gojenia w zakażeniu pierwotnym trwa nawet 2 tygodnie, a w nawrocie zmian chorobowych – kilka dni. Bardzo ważne jest, aby nie poddać się świądowi i nie zacząć drapać zmian skórnych. Ich uszkodzenie skutkuje bowiem rozsianiem wirusów na większe partie skóry (zmiany opryszczkowe mogą wykwitać np. w okolicy skóry pod nosem czy na brodzie), wydłużeniem powrotu do zdrowia oraz nasileniem występujących dolegliwości.
Opryszczka wargowa – leczenie
Lekiem z wyboru wykorzystywanym do leczenia opryszczki wargowej jest acyklowir w postaci maści do stosowania miejscowego, choć u niektórych pacjentów pojawia się konieczność zastosowania go w formie tabletek. Preparat łagodzi ból i przyspiesza gojenie się zmian chorobowych, ważne jest jednak, by został podany w pierwszej dobie wystąpienia choroby lub w okresie prodromalnym. U innych znacznie lepiej sprawdzi się stosowanie plastrów przyklejanych bezpośrednio na opryszczkę.
Domowe sposoby na opryszczkę wargową
- wysokie nawodnienie organizmu rekomenduje się wypijanie co najmniej 1,5 l dziennie, jako że woda stanowi podłoże dla wielu reakcji zachodzących w komórkach, także układu immunologicznego. Pozwala efektywniej zwalczać chorobę;
- probiotykoterapia – zarówno w postaci probiotyków aptecznych, jak i naturalnej żywności probiotycznej;
- suplementacja wzmacniająca odporność – warto przyjmować witaminę C, olej z czarnuszki siewnej, acerolę oraz Chlorellę, która oczyszcza organizm z toksyn;
- unikanie stresu i wysypianie się – stwarzając tym samym najlepsze warunki do walki z wirusem;
- okład z miodu – miód wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne, nie podrażniając przy tym ran w miejscu nadżerek.
Przy długo utrzymującej się opryszczce warto skonsultować się z lekarzem. Wskazaniami są również objawy ogólnoustrojowe, takie jak dreszcze, gorączka czy znaczne, skrajne osłabienie ogólne.
Polecane produkty:
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Lesiak A., Narbutt J., Kompleksowe leczenie opryszczki wargowej, Forum Dermatologicum 2017, tom 3, nr 4, 147–151.
- Figlerowicz M., Herpes simplex viruses – clinical course of infection and therapy, Przewodnik Lekarza, 6/2005.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.