Dreszcze

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dreszcze to charakterystyczne, subiektywne uczucie, które może wskazywać na proces chorobowy, jak również może mieć związek z fizjologią (np. pojawia się podczas wychłodzenia organizmu). Objaw ten odnosi się do skurczów niewielkich grup mięśniowych w okresach zmian temperatury ciała wskutek działania czynników zewnętrznych.

Dreszcze

Dreszcze co to?

Mianem dreszczy określamy bezwarunkowe, niezsynchronizowane drżenie mięśniowe, które może (ale nie musi) być widoczne gołym okiem. Zwykle dreszcze są w pierwszej kolejności odczuwane w obrębie klatki piersiowej, mogą jednak dotyczyć całego ciała. Bardzo często towarzyszą mu objawy takie jak:

  • uczucie zimna;
  • bóle mięśniowe;
  • podwyższenie temperatury ciała (gorączka, stan podgorączkowy);
  • tachykardia lub bradykardia;
  • bóle głowy;
  • zmęczenie i ogólne rozbicie.

Oczywiście obraz kliniczny dreszczy w dużej mierze zależy od przyczyny, która je spowodowała.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dreszcze – przyczyny

Najczęściej dreszcze pojawiają się w przebiegu infekcji wirusowych i bakteryjnych przebiegających z gorączką. Gdy jesteśmy chorzy lub przeziębieni, wskutek czego następuje zmiana temperatury ciała, dochodzi do pobudzenia ośrodka termoregulacji znajdującego się w śródmózgowiu. Dreszcze w przebiegu gorączki rozwija się w konsekwencji przenikania do krwi patogenów lub substancji przez nie produkowanych. Do innych możliwych przyczyn patologicznych zaliczamy:

I wiele innych. Dreszcze w sposób fizjologiczny najczęściej pojawiają się natomiast przy wychłodzeniu organizmu, czyli przebywaniu w niskich temperaturach. Z pewnością każdy człowiek doświadczył charakterystycznego drżenia podczas spaceru zimą lub czekania na przystanku autobusowym przy bardzo złej pogodzie. Wówczas drżenia spełniają bardzo ważną rolę – dostarczają organizmowi dodatkową dawkę ciepła konieczną do rozgrzania organizmu. Właśnie dlatego w pierwszej kolejności pojawiają się w obrębie tułowia. To tutaj znajdują się najważniejsze narządy wewnętrzne, które należy ogrzać. Innymi słowy, w niektórych przypadkach dreszcze są reakcją obronną organizmu. Inne fizjologiczne przyczyny dreszczy to niewyspanie lub przemęczenie.

Diagnostyka dreszczy

Bardzo często jesteśmy w stanie wskazać przyczynę dreszczy bez konieczności szczegółowej diagnostyki, a nawet konsultacji z lekarzem. Przykładowo, jeśli jesteśmy na zewnątrz zimą (zwłaszcza przy niedostatecznie ciepłej odzieży), z dużym prawdopodobieństwem dreszcze są efektem wychłodzenia organizmu. Z kolei jeśli zmagamy się z bólami kostnymi i mięśniowymi, kaszlem, katarem oraz ogólnym rozbiciem, można podejrzewać grypę. Jeśli jednak nie wiemy co jest przyczyną dreszczy, drżenia przedłużają się lub towarzyszą im inne, niespecyficzne objawy, warto znaleźć przyczynę problemu.

W tym celu wykonuje się podstawowe badania krwi oraz ocenia poziom hormonów (zwłaszcza hormonów płciowych i hormonów tarczycy). Dodatkowo warto wykonać badanie moczu. Badanie obrazowe (RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, USG) wykonywane są przy konkretnych podejrzeniach, np. jeśli przez dłuższy czas utrzymuje się powiększenie węzłów chłonnych (należy zbadać je pod kontrolą USG) lub gdy pacjent zmaga się z silnymi zawrotami głowy (należy zobrazować mózgowie).

Dreszcze – leczenie

W wielu przypadkach jesteśmy w stanie zlikwidować dreszcze domowymi sposobami. Wystarczy się ciepło ubrać, ogrzać, wyspać – jeśli mają podłoże fizjologiczne. Przy dreszczach związanych z chorobami leczy się przyczynę, a więc daną chorobę. Można zastosować leki przeciwgorączkowe, jednak pamiętając, że gorączka jest ważną reakcją obronną ustroju. Początkowo gdy nie przekracza 39 stopni C oraz nie trwa kilka dni warto ją zostawić, aby tym samym organizm miał szansę zwalczyć patogeny. W tym czasie należy pić dużo wody i wypoczywać. Infekcje bakteryjne przebiegające z dreszczami leczy się antybiotykoterapią. Z kolei dreszcze o podłożu psychicznym najlepiej skonsultować z doświadczonym psychoterapeutą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  2. Latkowski B., Lukas W., Medycyna rodzinna – repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  3. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *