Powikłania po porodzie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Powikłania po porodzie w niektórych przypadkach posiadają łagodną formę, inne są na tyle poważne, że wymagają jak najszybszej interwencji lekarskiej. Po porodzie można bowiem zaobserwować objawy tj. krwawienie, obrzęki czy zaburzenia ze strony układu moczowo-płciowego.

Powikłania po porodzie

Powikłania po porodzie

Powikłania po porodzie mogą dotyczyć zarówno matki jak i dziecka. Problemy jakie mogą wystąpić po porodzie uwarunkowane są w dużej mierze rodzajem zakończenia ciąży. Do najczęściej występujących należy:

  • zwiększone krwawienie;
  • gorączka;
  • zapalenie piersi;
  • krwiak krocza;
  • zaburzenia nastroju;
  • wycieńczenie porodowe u dziecka;
  • niedotlenienie płodu;
  • wypadnięcie pępowiny;
  • owinięcie dziecka pępowiną;
  • obrzęki;
  • rozstępy skórne.

1. Zwiększone krwawienie.

W pierwszych dniach po porodzie macica ulega samooczyszczeniu, w związku z tym występuje obfite krwawienie z dróg rodnych. Z czasem staje się coraz mniej intensywne, a mięsień macicy obkurcza się. Jeśli natomiast krwawienie ciągle ma stałe nasilenie, pojawiają się skrzepy oraz odczuwalny silny ból brzucha należy wówczas skonsultować się z lekarzem w celu zbadania stanu macicy po porodzie. Niekiedy następuje sytuacja, że w macicy znajduje się niezauważony fragment łożyska lub błon płodowych, co w znacznym stopniu zaburza obkurczanie się macicy, potęguje krwawienie oraz zwiększa ryzyko nadkażenia całego organizmu.

2. Gorączka.

Po porodzie jedną z wielu zmian jakie zachodzą w organizmie kobiety jest pojawienie się gorączki. Zwiększona temperatura ciała, dreszcze oraz pogorszone samopoczucie może być objawem rozwijającej się infekcji. Konieczna jest wówczas wizyta lekarska, podczas której specjalista określi czy jest to zakażenie dróg rodnych, stan zapalny piersi, zastój pokarmu w piersiach czy rozwijająca się grypa.

3. Zapalenie piersi.

Zapalenie piersi objawia się gorączką, bólem oraz obrzmieniem piersi lub tylko jej fragmentu. Często pojawia się nagle. Przyczyną tego stanu może być zaleganie pokarmu w piersiach na skutek niewłaściwego jej opróżnienia, nagłej przerwy w karmieniu dziecka piersią lub urazu gruczołu piersiowego. Występujące objawy należy szybko skonsultować z lekarzem, ponieważ zbagatelizowanie ich może spowodować powstanie ropnia, którego usunięcie będzie musiał przeprowadzić chirurg. Zapalenie piersi jest częstym powikłaniem po porodzie, jednak szybkie jego wykrycie kończy się jedynie na opróżnieniu piersi oraz właściwiej jej pielęgnacji.

4. Krwiak krocza.

Krwiak krocza wynika z nacięcia lub pęknięcia krocza podczas porodu. Wówczas konieczne jest zszycie rany oraz odczekanie aż rana ulegnie zagojeniu. Dolegliwości z tym związane są dość nasilone, jednak kiedy kobieta odczuwa silny, rwący ból krocza należy konieczne poinformować o tym lekarza. Takie objawy mogą świadczyć o powiększającym się krwiaku w ranie po nacięciu krocza. Jeśli krwiak nie posiada dużych rozmiarów wówczas stosuje się zimne okłady oraz leki przeciwbólowe.

5. Zaburzenia nastroju.

Często w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka kobieta zauważa wahania nastroju. Nie jest to jednak nic dziwnego, bowiem zmiany samopoczucia występują u większości kobiet w połogu. Jest to uwarunkowane przede wszystkim zmianami hormonalnymi, które obecnie mają miejsce w organizmie młodej mamy. Pogorszony nastrój zwykle mija po kilku dniach. Jeśli jednak zmiany nie ustępują, a sam nastrój ulega pogorszeniu, wówczas należy udzielić wsparcia kobiecie pod postacią bliskiego kontaktu z jej partnerem lub najbliższą rodziną.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Depresja poporodowa.

6. Wycieńczenie poporodowe u dziecka.

Poród to ciężka praca zarówno ze strony matki jak i dziecka, która trwa kilka godzin. W momencie kiedy rozwarcie szyjki macicy nie jest odpowiednie oraz nie następuje we właściwym odstępie czasu, wówczas może dojść do wycieńczenia porodowego u dziecka. U noworodka występuje wahanie częstotliwości akcji serca. W związku z tym w takich momentach dochodzi do przyspieszenia przebiegu porodu podając kobiecie oksytocynę. Ponadto niekiedy konieczne jest zastosowanie kleszczy do wyciągnięcia dziecka z kanału rodnego lub wykonanie cesarskiego cięcia.

7. Niedotlenienie płodu.

Choć zdarza się to rzadko, należy wspomnieć, że powikłaniem porodowym może być również niedotlenienie płodu, które następuje w wyniku zbyt długiego porodu, wypadnięcia pępowiny lub owinięcia pępowiny wokół szyi dziecka. Są to zjawiska bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do chorób o podłożu neurologicznym np. ADHD, padaczki, autyzmu, porażenia mózgowego, a nawet śmierci.

8. Wypadnięcie pępowiny.

Podczas porodu może nastąpić również wypadnięcie pępowiny (pępowina w szyjce macicy przed płodem). Zaburzenie to często kończy się niedotlenieniem dziecka, a także niewydolnością krążeniową lub oddechową.

9. Owinięcie dziecka pępowiną.

Owinięcie dziecka pępowiną należy do częstych powikłań porodowych. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ powoduje to ucisk na szyi dziecka, a co za tym idzie jego niedotlenienie. Jeżeli w tym momencie nie zostanie przyspieszony poród, wówczas może dojść do całkowitego pozbawienia dziecka tlenu, a nawet przyczynić się do jego śmierci.

10. Obrzęki.

Obrzęki występujące po porodzie to konsekwencja gromadzenia się nadmiernej ilości wody w organizmie kobiety. Zwykle dochodzi do obrzęku kończyn oraz twarzy, objawom towarzyszą również wymioty, nudności, zawroty i bóle głowy.

11. Rozstępy skórne.

Rozstępy skórne należą do najczęstszych powikłań porodowych stanowiących defekt kosmetyczny i wizualny. W ich walce zdecydowanie polecane jest szybkie działanie w postaci odpowiedniej pielęgnacji skóry, profesjonalnych zabiegów kosmetycznych, aktywności fizycznej oraz odpowiednio zbilansowanej diety.

Zobacz również: Rozstępy w ciąży.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *