
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Katar (nieżyt nosa) to stan zapalny dotyczący błony śluzowej nosa, który najczęściej wywołują wirusy, czynniki alergiczne, niekiedy również bakterie. Należy zaznaczyć, że katar może być również objawem poważniejszych chorób, do których należy eozynofilia czy niedoczynność tarczycy.
Katar czyli nieżyt nosa to stan zapalny błony śluzowej nosa gdzie oprócz cech stanu zapalnego występuje również produkcja śluzu. Ze względu na przyczyny go wywołujące mamy do czynienia z katarem:
Przyczyną jego powstawania są wirusy. Na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, a także zwiększonego przepływu krwi dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. Wszystko to przyczynia się do trudności w oddychaniu. Dość często stan zapalny dotyczy nie tylko nosa, ale również zatok przynosowych. W przypadku zapalenia zatok występuje również kaszel, a także ból w okolicach twarzy i głowy. Katar wirusowy zmienia swoją postać wraz z rozwojem choroby. Na początku posiada wodnistą, przezroczystą formę, gdzie z czasem staje się bardziej gęsta o żółtym lub zielonym zabarwieniu, co wynika z faktu napływania dużej ilości komórek systemu immunologicznego (leukocytów), które próbują zwalczyć infekcję.
Objawy
Określa się, że początkowa jego faza posiada charakter wirusowy. Jednak po upływie kilku dni może dojść do rozwoju infekcji bakteryjnej. Odpowiedzialne za ten stan są bakterie gatunku Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aereus.
Może trwać od kilku tygodni nawet do kilku miesięcy. Katar alergiczny występuje sezonowo np. w czasie pylenia roślin. Może trwać nawet przez cały rok, w przypadku alergii na kurz, roztocza lub sierść zwierząt.
Objawy
Należy podkreślić, że katar alergiczny nie przekształca się w postać ropną, jak ma to miejsce w przypadku kataru wirusowego. Bardzo często w przebiegu kataru alergicznego występuje jednoczesne alergiczne zapalenie spojówek, które objawia się łzawieniem, zaczerwienieniem i świądem oczu.
Leczenie kataru można przeprowadzić na wiele sposobów. Należą do nich:
Inhalacje z wykorzystaniem ziół działają przeciwzapalnie, odkażająco oraz udrażniają nos, przez co ułatwiają proces oddychania. W inhalacji warto zastosować rumianek, tymianek lub szałwię. Innym rozwiązaniem jest tak zwana aromaterapia, która przyspiesza eliminację kataru. Dzięki zastosowaniu olejku lawendowego czy eukaliptusowego zabieg działa antybakteryjnie oraz zmniejsza obrzęk nosa. Witamina C z kolei uszczelnia ściany naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, dzięki czemu skraca czas występowania kataru. Nawilżanie powietrza jest bardzo pomocne, ponieważ zapobiega podrażnieniu śluzówki nosa, co staje się bardzo uciążliwe w trakcie kataru.
Należą do nich produkty takiej jak krople, tabletki czy spraye. Zawierają w sobie związki zwężające naczynia krwionośne, dzięki czemu zmniejszony zostaje stan zapalny, wysięk oraz obrzęk błony śluzowej nosa.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły