Żel aloesowy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Żel aloesowy (miąższ aloesowy) jest niezwykłą substancją roślinną, izolowaną z mięsistych liści aloesu. Można go zarówno spożywać, jak i stosować zewnętrznie. Od lat cieszy się niemalejącą popularnością w medycynie czy kosmetologii, a także w życiu codziennym. Wyróżnia się przede wszystkim bogatym składem, którego nie ma żadna inna roślina.

Żel aloesowy

Żel aloesowy – skład

Żel aloesowy stanowi mieszaninę wielu składników o intensywnym działaniu ochronnym i pielęgnacyjnym w stosunku do skóry. Najistotniejszymi są:

  • minerały – zawiera aż 13 pierwiastków, a poza swoim indywidualnym działaniem wpływają one na przepuszczalność i depolaryzację błon komórkowych;
  • witaminy – wszystkie witaminy z grupy B (także witamina B12, co praktycznie nie zdarza się w świecie roślin), witamina C oraz beta-karoten będący prekursorem witaminy A;
  • aminokwasy – 9 z 10 podstawowych aminokwasów dietetycznych;
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym m.in. kwas linolowy, kwas linolenowy;
  • substancje przeciwbólowe, w tym mleczan magnezowy i lupeol (naturalny kwas salicylowy);
  • substancje przeciwzapalne, w tym kampesterol, beta-sitosterol, bradykinaza;
  • enzymy – peroksydaza, alliaza, katalaza, lipaza, celulaza, karboksypeptydaza, amylaza, zasadowa fosfataza i inne. Karboksypeptydaza hamuje przepuszczalność błon komórkowych i hydrolizuje bradykininę, która jest mediatorem stanu zapalnego i odczynu alergicznego;
  • substancje przeciwbakteryjne – kwas cynamonowy, fenole, związki siarkowe;
  • olejki eteryczne;
  • ligniny;
  • saponiny;
  • biostymulatory;
  • pochodne chromonu;
  • glikoproteiny;
  • polipeptydy;
  • polisacharydy – są głównym składnikiem miąższu aloesowego. Te naturalne polimery cukrów prostych tworzą zawiesinę koloidalną, której właściwości zależą od składu, pH, wielkości i stopnia rozproszenia cząsteczek koloidalnych oraz ich ładunku elektrycznego.

Tak bogaty skład sprawia, że żel aloesowy jest unikatowym produktem świata roślin, tak chętnie wykorzystywanym przez człowieka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Żel aloesowy – właściwości zdrowotne

Polisacharydy znajdujące się w ogromnych ilościach w żelu aloesowym wykazują właściwości odtruwające i przeczyszczające, buforują działanie kwasów i zasad, aktywują komponent C3 surowicy ludzkiej, który pobudza limfocyty B do produkcji przeciwciał. Dodatkowo indukują opsoniny surowicy krwi usprawniające proces pochłaniania bakterii przez leukocyty oraz stymulują przebieg mitozy limfocytów. Pochodne chromonu wyróżniają się natomiast silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, porównywalnymi do tokoferolu i pochłaniającymi promieniowanie UV. Wykazują one maksimum absorpcji w zakresie promieniowania UVB. Jednak aby spełniały funkcję fotoochronną, powinny być użyte w stężeniu nie mniejszym niż 10%.

Żel aloesowy działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, zwłaszcza w stosunku do Aspergillus niger, Cladosporium herbarum, Fusarium moniliforme. W swoisty sposób reguluje mikroflorę przewodu pokarmowego, działając bakteriostatycznie na drobnoustroje chorobotwórcze i stymulująco na probiotyczne szczepy bakterii mlekowych. Działa również jako łagodny środek rozwalniający oraz naturalna substancja wspomagająca leczenie wrzodów żołądka czy infekcji H.pylori.

Żel aloesowy w kosmetologii

Żel aloesowy z powodzeniem można stosować zewnętrznie na skórę, nawet codziennie, bez obaw o działania niepożądane. Tworzy koloidy ochronne o działaniu osłaniającym i łagodzącym podrażnienia skóry, a także o działaniu zmiękczającym. Ułatwia wiązanie wody w skórze, zapobiegając jej przesuszaniu, a także wspiera gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Może łagodzić nadmierną potliwość ciała. Jednak najbardziej znane są niezwykłe, intensywnie nawilżające właściwości żelu aloesowego.

Zastosowanie żelu aloesowego

Żel aloesowy w postaci kosmetyku można aplikować bezpośrednio na skórę, najlepiej po kąpieli, gdy jest ona zmiękczona i lepiej przyswaja składniki aktywne. Produkt nadaje się do wielokrotnego, codziennego użytku. Można stosować go na całe ciało, w tym na skórę twarzy. Nada się jednak do użytku punktowego, np. na ukąszenia owadów czy zmiany zapalne skóry (po konsultacji z dermatologiem).

Okłady z żelu aloesowego można wykonywać na bolesne, sztywne stawy w przebiegu schorzeń przewlekłych, np. RZS czy choroby zwyrodnieniowej. Z liści aloesu bogatych w żel aloesowy pozyskuje się również wodne wyciągi, które można spożywać.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Matejczyk M., Golonko A., Chilmon E., Aloe vera – wybrane właściwości biologiczne, Budownictwo i Inżynieria Środowiska, 8/2017.
  2. Wierzbicka I., Aloes – sukulent o leczniczych właściwościach, Food Forum, 4/2016.
  3. Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego Aloe Vera (L.) Webb. (Aloe barbadensis Mill.), Postępy Fitoterapii, 2/2015.
  4. Czerwonka W., Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna, 3/2016.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *