Rogowacenie skóry to błędnie stosowana nazwa opisująca rogowacenie naskórka (inaczej: keratynizacja naskórka). Stanowi fizjologiczny proces występujący stale w ciągu całego życia człowieka. Polega na odkładaniu się w komórkach naskórka keratyny, czyli nierozpuszczalnego białka zwanego substancją rogową. W niektórych przypadkach, np. przy schorzeniach dermatologicznych czy niewłaściwej pielęgnacji skóry może dojść do nadmiernego, patologicznego rogowacenia naskórka, co negatywnie przekłada się na kondycję i wygląd skóry.
Na czym polega rogowacenie skóry?
Skóra jest pierwszą i najważniejszą linią obrony organizmu. Aby skutecznie spełniać swoją rolę składa się z wielu warstw ściśle do siebie przylegających, przy czym każda z nich pełni nieco inną funkcję. Najbardziej do zewnątrz znajduje się naskórek, podlegający ciągłej wymianie i licznym modyfikacjom. Stare komórki zastępowane są nowymi w cyklu trwającym około 26 dni. Rogowacenie skóry
Rogowacenie skóry – przyczyny
Patologiczne, nadmierne rogowacenie skóry może mieć miejsce w przebiegu różnych chorób i schorzeń. Przykładowymi są:
- choroby autoimmunologiczne, np. toczeń rumieniowaty układowy;
- atopowe zapalenie skóry;
- cukrzyca;
- nadwaga i otyłość;
- rybia łuska;
- niedoczynność tarczycy;
- nadczynność tarczycy;
- łuszczyca.
Przyczyną rogowacenia skóry jest również niewłaściwa pielęgnacja, zwłaszcza jej niedostateczne nawilżenie. Przy utracie wody ze skóry naskórek automatycznie staje się grubszy i bardziej zrogowaciały, aby tym samym zapobiec jej dalszej utracie. Jest to więc reakcja obronna organizmu. Właśnie z tego względu rogowacenie skóry przebiega szybciej również podczas nadmiernego opalania się, silnego wiatru czy korzystania z solarium. Przesuszanie skóry skutkujące znacznym rogowaceniem naskórka ma miejsce także przy częstym kontakcie skóry z detergentami, środkami chemicznymi, długich i gorących kąpielach oraz noszeniu zbyt obcisłych ubrań i obuwia.
Rogowacenie skóry – objawy i konsekwencje
Zrogowaciały naskórek staje się pogrubiony i wysuszony, ponieważ składa się z grubej warstwy martwych komórek. Jest to widoczne szczególnie na piętach, a także w okolicy łokci i kolan. Stanowi defekt estetyczny dla wielu osób będący źródłem kompleksów. Jeśli jednak rogowacenie następuje wyjątkowo intensywnie może dojść wręcz do pękania skóry, krwawienia i dyskomfortu. Normą jest uczucie ściągania skóry, zaś gdy rogowacenie ma miejsce w okolicach nad stawem, bolesne może być poruszanie nim w maksymalnym zakresie. Konsekwencjami rogowacenia skóry są między innymi odciski, modzele, złogi na skórze, pęknięcia czy rozpadliny.
Zobacz również: Odcisk na stopie.
Sposoby na rogowacenie naskórka
Sucha i zrogowaciała skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest przede wszystkim regularne nawilżanie skóry oraz złuszczanie warstwy martwego naskórka. Poleca się wykonywanie peelingów 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Gdy skóra jest wyjątkowo wrażliwa lepszym wyborem będą peelingi chemiczne (kwasowe), natomiast w przypadku stóp lub mniej wrażliwej skóry można postawić na peelingi mechaniczne. Bezpośrednio po ich wykonaniu należy nałożyć na ciało maskę intensywnie regenerującą lub serum będące skoncentrowanym źródłem związków aktywnych, ponieważ skóra wykazuje wówczas największe przyswajanie tych składników. Krem nawilżający koniecznie należy stosować każdego dnia. Zimą powinien mieć gęstszą i bardziej tłustą konsystencję, aby chronić przed skrajną temperaturą i silnym wiatrem. Latem natomiast powinien posiadać filtr UV.
Wskazana jest konsultacja z dermatologiem i kosmetologiem. Dermatolog wykluczy lub potwierdzi przewlekłe choroby skóry, które mogą wymagać odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Warto wykonać jednocześnie badania krwi i podstawowe badania moczu. Z kolei wizyta u kosmetologa sprawdzi się wówczas, gdy jeszcze bardziej kompleksowo chcemy podejść do pielęgnacji skóry. Polecanymi zabiegami kosmetycznymi przy nadmiernym rogowaceniu skóry są wszelkie peelingi (np. kawitacyjny), mikrodermabrazja, mezoterapia igłowa, oxybrazja czy sonoforeza.
Warto zwrócić uwagę również na codzienny styl życia. Wskazana jest suplementacja cynku, witamin z grupy B, kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Szczególnie kwas hialuronowy może okazać się pomocny, ponieważ posiada zdolność wiązania sporej ilości wody w skórze, dzięki czemu skutecznie chroni przed jej odparowywaniem. Należy pić przynajmniej 1,5 l wody dziennie i pilnować, aby w codziennej diecie znajdowały się źródła kwasów tłuszczowych Omega-3.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kapuśniak V., Proces rogowacenia komórek naskórka, Medycyna Weterynaryjna, 1/2006.
- Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2010.
- Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.