Pęknięcia i rozpadliny – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pęknięcia i rozpadliny często lokalizują się w obrębie stóp, ponieważ w miejscu tym naskórek zwykle jest najgrubszy. Ulega też często permanentnemu złuszczaniu oraz podatny jest na przesuszenie. Co przyczynia się do powstawania tych zmian oraz jak skutecznie je leczyć?

Pęknięcia i rozpadliny - przyczyny, objawy, leczenie

Czym jest pęknięcie?

Pęknięcie to szczelina lub płytki ubytek skórny, który dotyczy głównie naskórka. Zmiany te lokalizują się w miejscach, gdzie skóra jest narażona na rozciąganie i napinanie, a więc w obrębie pięt czy łokci.

Czym jest rozpadlina?

Rozpadlina to głębsze pęknięcie sięgające skóry właściwej. Często zmiany te ulegają zakażeniom wtórnym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dlaczego powstają pęknięcia i rozpadliny?

Głównym powodem powstawania pęknięć oraz rozpadlin skóry jest jej suchość, wzmożone rogowacenie, a także występujące obrzęki i stany zapalne (zakażenia drożdżakowe lub grzybica stóp – odmiana międzypalcowa).

Inne

  • picie zbyt małej ilości wody w ciągu dnia;
  • noszenie skarpetek wykonanych z syntetycznych materiałów;
  • zaniedbania higieniczne;
  • warunki genetyczne (wrodzona skłonność do przesuszania się skóry).

Należy zaznaczyć, że pęknięcia i rozpadliny mogą występować w okolicach stóp. Szczególnie w miejscach objętych stanem zapalnym, hiperkeratozą oraz okolicach narażanych na rozciąganie np. na podeszwowych zgięciach palców lub zmacerowanym naskórku pomiędzy palcami. Częstą lokalizacją pęknięć oraz rozpadlin jest również odbyt lub kąciki ust.

Jak leczyć pęknięcia i rozpadliny?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że pęknięcia i rozpadliny ustępują z pozostawieniem blizny, dlatego bardzo ważna jest szybka interwencja oraz podjęcie natychmiastowego leczenia. W terapii zmian występujących w obrębie stóp zaleca się przede wszystkim usunięcie zrogowaciałego naskórka. Dodatkowo stosowanie kremów i maści o właściwościach odżywczych i natłuszczających. Ponadto w pielęgnacji warto korzystać z masek i żeli mających na celu zmiękczenie twardej powierzchni naskórka, a także wykonywać masaż na bazie oliwki. W przypadku pęknięć i rozpadlin stóp należy korzystać z wkładek do butów, które będą amortyzować stopę oraz nosić wygodne obuwie.

Kiedy pęknięcia i rozpadliny dotyczą odbytu należy przejść na dietę z dużą ilością błonnika, który zmiękczy stolec. Zaleca się także przyjmować środki o właściwościach przeciwzapalnych i obniżających napięcie zwieraczy.

Leczenie pęknięć i rozpadlin występujących w obrębie ust polega na zmianie codziennego menu i wzbogaceniu go w produkty zielone zawierające chlorofil. Istotne jest również uzupełnienie możliwych niedoborów witaminowych (witamina A, witamina E oraz witaminy z grupy B), przyczyniających się do powstawania tych zmian.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *