Tryptofan

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Tryptofan jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grona aminokwasów białkowych. Pełni w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji, m.in. wpływa na jakość snu oraz dobre samopoczucie. Nie jest produkowany przez organizm, dlatego należy dostarczać go wraz z dietą. Produkty bogate w tryptofan są łatwe do kupienia w każdym sklepie spożywczym.

Tryptofan

Tryptofan – co to jest?

Tryptofan (kwas 2-amino-3-indolopropanowy) jest aminokwasem aromatycznym, egzogennym. Nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka, niezbędne jest więc dostarczanie go z pożywieniem. Bez problemu wchłania się z przewodu pokarmowego. W dużym stopniu wiąże się z albuminami surowicy krwi, po czym ulega wydaleniu wraz z moczem. Absorpcja tego związku następuje w szczytowej części enterocytów, w czym pośredniczy nabłonkowy system transportujący aminokwasy. Dzienne zapotrzebowanie na tryptofan jest trudne do określenia, zależy od wielu czynników. Szacuje się, że w przypadku dorosłego konsumenta powinno wynosić około 5 mg/kg masy ciała.

Niedobory tryptofanu obserwuje się m.in. u pacjentów z zapalnymi chorobami przewodu pokarmowego oraz z uszkodzeniem wątroby. Niezdrowe nawyki żywieniowe oraz nadmiar stresu w codziennym życiu również mogą skutkować niedoborami tego aminokwasu, co przekłada się na pogorszenie stanu zdrowia i samopoczucia.

Produkty bogate w tryptofan

Duże ilości tryptofanu znajdują się w wielu produktach spożywczych zarówno pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Do najbogatszych w ten związek produktów zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • pestki dyni, pestki słonecznika;
 • nasiona sezamu;
 • siemię lniane;
 • orzechy;
 • płatki owsiane;
 • kakao;
 • brokuły.

W produktach zwierzęcych najwięcej tryptofanu znajduje się natomiast w rybach i mięsie drobiowym. Pewne ilości można znaleźć jednak i w żółtym serze czy jajkach gotowanych. Istnieją również suplementy diety zawierające wyizolowany tryptofan. Rekomenduje się je szczególnie osobom mającym problemy ze snem, zmagającym się z zaburzeniami trawiennymi oraz z depresją i brakiem chęci do życia.

Zobacz również: Domowe sposoby na stres.

Tryptofan – działanie

Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym do produkcji serotoniny w mózgu. Serotonina natomiast:

 • wpływa na dobre samopoczucie i uznawana jest za jeden z hormonów szczęścia;
 • wpływa na spokojny sen;
 • zwiększa libido i apetyt;
 • reguluje temperaturę ciała;
 • odpowiada za odczuwanie bólu – wyższy poziom serotoniny podwyższa próg czucia bólu;
 • reguluje trawienie i ciśnienie tętnicze krwi;
 • wpływa na procesy krzepnięcia krwi;
 • reguluje czynność całego ośrodkowego układu nerwowego.

Można zatem powiedzieć, że bez tryptofanu niemożliwe byłoby spełnianie przez serotoninę wszystkich wyżej wymienionych funkcji. Tryptofan jest niezbędny do dobrego samopoczucia – przy jego wysokim poziomie w organizmie czujemy się pełni energii, optymistyczni, gotowi na nowe wyzwania. Niedobory natomiast skutkują depresją, stanami lękowymi i wahaniami nastroju. Dodatkowo tryptofan jest prekursorem melatoniny, czyli hormonu snu produkowanego w szyszynce. Melatonina odpowiada za regulację rytmu snu i czuwania.

Tryptofan – niedobór

Niedostateczny poziom tryptofanu w organizmie człowieka może mieć poważne konsekwencje, które w pierwszej kolejności obserwowane są jako zaburzenia nastroju, stany depresyjne i stany lękowe, wypalenie zawodowe czy brak chęci do życia. Spada libido i płodność, a wzrasta ryzyko nadwagi, otyłości i bezsenności. Udowodniono, że niedobory tryptofanu skutkują zaburzeniami pracy układu trawiennego – pojawiają się zaparcia, biegunki, niestrawność czy silne wzdęcia.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Glibowski P., Misztal A., Wpływ diety na samopoczucie psychiczne, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 1/2016.
 2. Stępień A., Walecka-Kapica E., Błońska A., Klupińska G., Rola tryptofanu i serotoniny w patogenezie i leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego, Folia Medica Lodziensia, 41/2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *