
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przekwitanie (klimakterium) jest to przejściowy czas między okresem reprodukcyjnym kobiety, a starością, kiedy następuje zatrzymanie funkcji jajnika, a także zachodzą zmiany w wytwarzaniu estrogenów.
Czas kiedy pojawia się menopauza u kobiet to bardzo często wiek około 50 lat. Jednak na fakt, w jakim wieku pojawia się menopauza wpływają m.in.:
W czasie przekwitania dochodzi do obniżenia się poziomu estrogenów, progesteronu, inhibin, androgenów jajnikowych i nadnerczowych, hormonu wzrostu oraz insulinopodobnych czynników wzrostu. Z kolei stężenie estradiolu w surowicy osiąga poziom poniżej 30pg/ml. W tym samym czasie dochodzi do wzrostu stężenia gonadotropin.
W okresie postmenopauzalnym stężenie FSH i LH przewyższa 5-10 krotnie stężenie, które obserwuje się w tzw. okresie reprodukcyjnym. Głównym estrogenem po menopauzie jest estron, którego stężenie wynosi 20-60 pg/ml. Jego wzrost powyżej 70-75 pg/ml może być przyczyną występowania krwawień z macicy.
Zespół klimakteryczny to zespół objawów, które występują podczas przekwitania. Zaliczają się do nich m.in: objawy naczynioruchowe (uderzenia gorąca, nocne pocenie), somatyczne (zawroty i bóle głowy, parastezje) oraz psychiczne (nadpobudliwość, obniżenie nastroju). Warto podkreślić, że uderzenia gorąca występują u znacznej części kobiet już około 6-12 miesięcy przed menopauzą, z kolei zanikają po 2-3 latach po menopauzie. Czynniki, które sprzyjają ich występowaniu to:
Za pojawianie się tych objawów odpowiedzialne są zmiany w stężeniach neuroprzekaźników tj. adrenalina, dopamina, serotonina, opioidy i prostaglandyny. Zjawisko jakim są uderzenia gorąca przyczynia się do obumierania dendrytów komórek nerwowych.
Zobacz również: Jak łagodzić objawy menopauzy?
W czasie przekwitania występują tzw. przetrwałe krwawienia czynnościowe, które wynikają z przetrwania pęcherzyka jajnikowego. Ponadto występują zarówno częste jak i obfite, skąpe oraz rzadkie miesiączki. Dodatkowo, stopniowo zmniejsza się szansa na zajście w ciążę u kobiet powyżej 40 roku życia.
Objawy depresji można rozpoznać u 50% kobiet będących w czasie przekwitania. Cechą charakterystyczną objawów depresyjnych jest duże natężenie lęku, podniecenie ruchowe, tendencje samobójcze. Za przyczynę tego rodzaju objawów uważa się niedobór estrogenów, a także spowodowane tym zmniejszenie stężenia oraz aktywności neurotransmiterów warunkujących nastrój.
Leczenie klimakterium opiera się przede wszystkim na podawaniu leków zawierających estrogeny oraz ich pochodne w formie tabletek doustnych, plastrów, kremów czy globulek dopochwowych. Bardzo ważne w tego rodzaju terapii jest zrównoważenie proporcji gestagenów – pochodnych progesteronu, które działają przeciwnie do estrogenów. Chronią bowiem przed niekorzystnym działaniem leków na endometrium macicy przez zmniejszenie ryzyka rozrostu błony śluzowej, a w dalszym czasie przed rozwojem raka.
Zobacz również: Rak szyjki macicy.
Przed zaleceniem hormonalnej terapii zastępczej ginekolog powinien przeprowadzić mammografię oraz USG, aby wykluczyć zmiany patologiczne w piersiach oraz macicy.
Zobacz również: Endometrioza.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły