Przekwitanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Przekwitanie (inaczej: klimakterium) to przejściowy czas między okresem reprodukcyjnym kobiety, a starością, kiedy następuje zatrzymanie funkcji jajnika, a także zachodzą zmiany w wytwarzaniu estrogenów.

Przekwitanie

Moment, kiedy następuje menopauza

Czas, kiedy pojawia się menopauza u kobiet to bardzo często wiek około 50 lat. Jednak na fakt, w jakim wieku pojawia się menopauza wpływają m.in.:

Zmiany hormonalne w okresie przekwitania

W czasie przekwitania dochodzi do obniżenia się poziomu estrogenów, progesteronu, inhibin, androgenów jajnikowych i nadnerczowych, hormonu wzrostu oraz insulinopodobnych czynników wzrostu. Z kolei stężenie estradiolu w surowicy osiąga poziom poniżej 30pg/ml. W tym samym czasie dochodzi do wzrostu stężenia gonadotropin.

W okresie postmenopauzalnym stężenie FSH i LH przewyższa 5-10 krotnie stężenie, które obserwuje się w tzw. okresie reprodukcyjnym. Głównym estrogenem po menopauzie jest estron, którego stężenie wynosi 20-60 pg/ml. Jego wzrost powyżej 70-75 pg/ml może być przyczyną występowania krwawień z macicy.

Zespół klimakteryczny

Zespół klimakteryczny to zespół objawów, które występują podczas przekwitania. Zaliczają się do nich m.in.:

  • objawy naczynioruchowe (uderzenia gorąca, nocne pocenie);
  • objawy somatyczne (zawroty głowy i bóle głowy, parastezje);
  • objawy psychiczne (nadpobudliwość, obniżenie nastroju).

Warto podkreślić, że uderzenia gorąca występują u znacznej części kobiet już około 6-12 miesięcy przed menopauzą, z kolei zanikają po 2-3 latach po menopauzie. Czynniki, które sprzyjają ich występowaniu to:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza;
  • gorące posiłki;
  • używki (kawa, alkohol);
  • stres;
  • przebywanie w ciasnych pomieszczeniach.

Za pojawianie się tych objawów odpowiedzialne są zmiany w stężeniach neuroprzekaźników tj. adrenalina, dopamina, serotonina, opioidy i prostaglandyny. Zjawisko jakim są uderzenia gorąca przyczynia się do obumierania dendrytów komórek nerwowych.

Zobacz również: Jak łagodzić objawy menopauzy?

Przekwitanie a miesiączka

W czasie przekwitania występują tzw. przetrwałe krwawienia czynnościowe, które wynikają z przetrwania pęcherzyka jajnikowego. Ponadto występują zarówno częste, jak i obfite, skąpe oraz rzadkie miesiączki. Dodatkowo stopniowo zmniejsza się szansa na zajście w ciążę u kobiet powyżej 40 roku życia.

Depresja a przekwitanie

Objawy depresji można rozpoznać u 50% kobiet będących w czasie przekwitania. Cechą charakterystyczną objawów depresyjnych jest duże natężenie lęku, podniecenie ruchowe, tendencje samobójcze. Za przyczynę tego rodzaju objawów uważa się niedobór estrogenów, a także spowodowane tym zmniejszenie stężenia oraz aktywności neurotransmiterów warunkujących nastrój.

Przekwitanie – leczenie

Leczenie klimakterium opiera się przede wszystkim na podawaniu leków zawierających estrogeny oraz ich pochodne w formie tabletek doustnych, plastrów, kremów czy globulek dopochwowych. Bardzo ważne w tego rodzaju terapii jest zrównoważenie proporcji gestagenów – pochodnych progesteronu, które działają przeciwnie do estrogenów. Chronią bowiem przed niekorzystnym działaniem leków na endometrium macicy przez zmniejszenie ryzyka rozrostu błony śluzowej, a w dalszym czasie przed rozwojem nowotworu.

Zobacz również: Rak szyjki macicy.

Przed zaleceniem hormonalnej terapii zastępczej ginekolog powinien przeprowadzić mammografię oraz USG, aby wykluczyć zmiany patologiczne w piersiach oraz macicy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *