Rak szyjki macicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Rak szyjki macicy stanowi efekt długotrwałego zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV szczególnie typem 16 i 18 i należy do nowotworów złośliwych. Warto podkreślić, że choroba nie daje żadnych objawów, co negatywnie wpływa na rokowania osoby chorej.  

Rak szyjki macicy

Klasyfikacja raka szyjki macicy

Wśród nowotworów szyjki macicy wyróżnia się:

  • płaskonabłonkowe (wielkokomórkowy rogowaciejący, wielkokomórkowy nierogowaciejący, drobnokomórkowy nierogowaciejący);
  • gruczołowe (gruczolakorak śluzowy, gruczolakorak endometridalny, gruczolakorak jasnokomórkowy, gruczolakorak surowiczy brodawkowaty, rak lity niezróżnicowany);
  • mieszane (rak gruczołowy typu endometrialnego z wewnętrzną błonkową metaplazją płaskonabłonkową, rak gruczołowo-płaskonabłonkowy, rak płaskonabłonkowy z ogniskami komórek śluzowotwórczych, rak wywodzący się z komórek rezerwowych).

Objawy

Rak szyjki macicy nie powoduje charakterystycznych objawów. Wśród osób chorych dominują głównie krwiste upławy o przykrym zapachu, krwawienia międzymiesiączkowe oraz krwawienia kontaktowe. W skrajnych przypadkach występuje wyniszczenie, niesymetryczne obrzęki kończyn dolnych spowodowane zaburzonym przepływem chłonki, bolesnym oddawaniem moczu oraz stolca, niewydolność nerek.

Rozrost nowotworu wykazuje charakter egzofityczny lub endofityczny. Guz endofityczny tworzy przemieszczające się w głąb szyjki owrzodzenie nowotworowe. W epicentrum zmiany znajduje się głównie obumarła tkanka. Postać egzofityczną tworzą kalafiorowate masy nowotworowe, które wpuklają się do światła pochwy. Zmiana jest krucha, rozpadająca się oraz krwawiąca przy dotyku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ostateczne rozpoznanie musi być potwierdzone przez pobranie wycinków do badania histopatologicznego. W momencie kiedy występuje obecność nowotworu szyjki macicy, rezygnuje się z pobrania wymazu cytologicznego i natychmiast pobiera się wycinek do badań histopoatologicznych. Warto podkreślić, że rak szyjki macicy rozwija się przez ciągłość oraz drogą naczyń limfatycznych z objęciem węzłów chłonnych, naczyń krwionośnych, dając przerzuty do innych narządów (płuca, wątroba).

Leczenie raka szyjki macicy

Podstawową metodą leczenia jest leczenie operacyjne w połączeniu z radioterapią oraz radiochemioterapią. Decyzyjność na temat wyboru metody terapii uwarunkowana jest głównie stopniem zaawansowania klinicznego nowotworu. Nie bez znaczenia jest również wiek pacjentki, jej historia położnicza oraz ogólny stan zdrowia.

Radiochemioterapia stanowi połączenie teleterapii, brachyterapii oraz chemioterapii cisplatyną. Głównym założeniem teleterapii jest  napromieniowanie odpowiednią dawką guza oraz nacieków nowotworowych węzłów chłonnych miednicy mniejszej do wysokości węzłów biodrowych wspólnych. Celem takiego działania jest zmniejszenie rozmiarów guza pierwotnego szyjki macicy oraz redukcja ognisk przerzutowych w węzłach chłonnych.

Brachyterapia przyczynia się do niszczenia nacieku nowotworowego w sklepieniu pochwy oraz szyjce macicy.

Należy podkreślić, że wielkość nacieku nowotworowego warunkuje kolejność leczenia. Jeśli więc guz jest mniejszy niż 4 cm, wówczas leczenie rozpoczyna się od brachyterapii. Jeżeli natomiast wielkość guza przekracza 4 cm to leczenie rozpoczyna się od teleterapii.

Chemioterapia jako osobna forma leczenia, rzadko znajduje zastosowanie. Zwykle wykorzystuje się ją u chorych z nawrotem choroby, które przebyły leczenie onkologiczne lub w przypadku przetrwałego raka szyjki macicy.

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *