Jak szybko się opalić, aby w krótkim czasie móc cieszyć się piękną, zabrązowioną skórą, ale jednocześnie nie narażać się na konsekwencje związane z nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne? To dość kontrowersyjny temat, ponieważ uznaje się, że czas spędzany na pełnym słońcu przekraczający 15-20 minut bez zastosowania kremów z filtrem jest już niebezpieczny. Co zatem zrobić, aby się opalić oraz aby doszło do wytworzenia w organizmie witaminy D?
Promieniowanie UV a witamina D
Na samym początku warto zaznaczyć, że do syntezy witaminy D przez skórę nie dochodzi za pośrednictwem szyby. Należy eksponować ciało na promieniowanie UV w sposób bezpośredni. Jako że nie ma wystarczających źródeł pokarmowych tej witaminy, kąpiele słoneczne są wręcz niezbędne, jednak w odpowiednich ilościach czasu. Specjaliści uważają, że wystarczy przebywanie na słońcu około 15 minut dziennie przy odsłoniętych nogach, przedramionach i twarzy, aby doszło do syntezy odpowiednich ilości witaminy D. Dłuższy pobyt stwarza już zagrożenie poparzenia słonecznego i zwiększa ryzyko nowotworu skóry (czerniaka o wysokim stopniu złośliwości).
Zobacz również: Wpływ słońca na skórę.
Jak szybko się opalić?
Istnieje kilka sposobów pozwalających szybko i skutecznie się opalić bez konieczności nieruchomego leżenia na kocu. Przede wszystkim człowiek najlepiej opala się w ruchu. Warto zatem zdecydować się na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu przy odsłonięciu ciała (krótkie spodenki, koszulka na ramiączkach). Może to być zarówno aktywność rekreacyjna, taka jak jazda rowerem, granie w siatkówkę, joga na dworze, jak i aktywność związana z wykonywaniem obowiązków, np. koszenie trawy, pielenie ogródka, inne prace na zewnątrz.
Innym sposobem jest pływanie, ponieważ promieniowanie UV znacznie silniej przyciągane jest do mokrego ciała. Także na plaży, w przerwach między pływaniem, można grać w siatkówkę plażową, spacerować czy nawet uprawiać jogging. Unikajmy jednak nadmiernych aktywności w godzinach najintensywniejszego promieniowania słonecznego, a więc między 10:00 a 15:00. Unikniemy tym samym zwiększonego ryzyka udaru słonecznego czy poparzeń skóry.
Zobacz również: Oparzenia słoneczne – jak temu zaradzić?
Jak szybko i bezpiecznie się opalić?
Aby opalanie było maksymalnie bezpieczne, zawsze około 15 minut przed wyjściem na zewnątrz smarujemy ciało kremem zawierającymi filtr UV. Na twarz rekomenduje się stosowanie kremu SPF 50+, natomiast na resztę ciała przynajmniej SPF 30. Wyjątkiem są osoby z jasną karnacją, które powinny smarować całe ciało kremem SPF 50+. Krem nie zablokuje całkowicie promieni słonecznych, zatem z pewnością dojdzie do opalenia skóry, jednak bez ryzyka zaczerwienienia i poparzenia, a więc następczego pieczenia i schodzenia naskórka. Opalanie bez kremów z filtrem uznawane jest za wysoce niebezpieczne, a konsekwencje takiej praktyki zostały niejednokrotnie potwierdzone badaniami i obserwacjami. Już jednorazowe poparzenie słoneczne kilkukrotnie zwiększa ryzyko raka skóry w przyszłości.
Pozostając w temacie kremów z filtrami UV, należy pamiętać, aby aplikować taki krem na całe ciało co 2 godziny, natomiast jeśli danego dnia przebywamy w wodzie i moczymy ciało, krem aplikujemy na skórę po każdym wyjściu z wody. Woda spłukuje bowiem większość preparatu i skóra pozostaje bez zabezpieczenia.
Zobacz również: Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?
Solarium
Szybkim sposobem na opalenie się jest także wizyta w solarium. Niestety należy pamiętać, że emitowane przez lampę promieniowanie UVA penetruje głęboko w skórę, znacznie przyspieszające ryzyko starzenia się skóry, uwidaczniając zmarszczki i bruzdy oraz zwiększając ryzyko raka skóry. Wspomniane promieniowanie zwiększa tworzenie się wewnątrz organizmu wolnych rodników tlenowych, które są poważnym czynnikiem ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, także o charakterze przewlekłym. Bezpieczną alternatywą dla solarium jest opalanie natryskowe oraz korzystanie z kosmetyków do opalania. Należy jednak wybierać wyłącznie sprawdzone kosmetyki, niezawierające dodatkowej, zbędnej chemii.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
- Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka, Prace Instytutu Elektrotechniki, 244/2010.