Jak szybko się opalić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak szybko się opalić, aby w krótkim czasie móc cieszyć się piękną, zabrązowioną skórą, ale jednocześnie nie narażać się na konsekwencje związane z nadmierną ekspozycją ciała na promieniowanie słoneczne? To dość kontrowersyjny temat, ponieważ uznaje się, że czas spędzany na pełnym słońcu przekraczający 15-20 minut bez zastosowania kremów z filtrem jest już niebezpieczny. Co zatem zrobić, aby się opalić oraz aby doszło do wytworzenia w organizmie witaminy D?

Jak szybko się opalić?

Promieniowanie UV a witamina D

Na samym początku warto zaznaczyć, że do syntezy witaminy D przez skórę nie dochodzi za pośrednictwem szyby. Należy eksponować ciało na promieniowanie UV w sposób bezpośredni. Jako że nie ma wystarczających źródeł pokarmowych tej witaminy, kąpiele słoneczne są wręcz niezbędne, jednak w odpowiednich ilościach czasu. Specjaliści uważają, że wystarczy przebywanie na słońcu około 15 minut dziennie przy odsłoniętych nogach, przedramionach i twarzy, aby doszło do syntezy odpowiednich ilości witaminy D. Dłuższy pobyt stwarza już zagrożenie poparzenia słonecznego i zwiększa ryzyko nowotworu skóry (czerniaka o wysokim stopniu złośliwości).

Zobacz również: Wpływ słońca na skórę.

Jak szybko się opalić?

Istnieje kilka sposobów pozwalających szybko i skutecznie się opalić bez konieczności nieruchomego leżenia na kocu. Przede wszystkim człowiek najlepiej opala się w ruchu. Warto zatem zdecydować się na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu przy odsłonięciu ciała (krótkie spodenki, koszulka na ramiączkach). Może to być zarówno aktywność rekreacyjna, taka jak jazda rowerem, granie w siatkówkę, joga na dworze, jak i aktywność związana z wykonywaniem obowiązków, np. koszenie trawy, pielenie ogródka, inne prace na zewnątrz.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Innym sposobem jest pływanie, ponieważ promieniowanie UV znacznie silniej przyciągane jest do mokrego ciała. Także na plaży, w przerwach między pływaniem, można grać w siatkówkę plażową, spacerować czy nawet uprawiać jogging. Unikajmy jednak nadmiernych aktywności w godzinach najintensywniejszego promieniowania słonecznego, a więc między 10:00 a 15:00. Unikniemy tym samym zwiększonego ryzyka udaru słonecznego czy poparzeń skóry.

Zobacz również: Oparzenia słoneczne – jak temu zaradzić?

Jak szybko i bezpiecznie się opalić?

Aby opalanie było maksymalnie bezpieczne, zawsze około 15 minut przed wyjściem na zewnątrz smarujemy ciało kremem zawierającymi filtr UV. Na twarz rekomenduje się stosowanie kremu SPF 50+, natomiast na resztę ciała przynajmniej SPF 30. Wyjątkiem są osoby z jasną karnacją, które powinny smarować całe ciało kremem SPF 50+. Krem nie zablokuje całkowicie promieni słonecznych, zatem z pewnością dojdzie do opalenia skóry, jednak bez ryzyka zaczerwienienia i poparzenia, a więc następczego pieczenia i schodzenia naskórka. Opalanie bez kremów z filtrem uznawane jest za wysoce niebezpieczne, a konsekwencje takiej praktyki zostały niejednokrotnie potwierdzone badaniami i obserwacjami. Już jednorazowe poparzenie słoneczne kilkukrotnie zwiększa ryzyko raka skóry w przyszłości.

Pozostając w temacie kremów z filtrami UV, należy pamiętać, aby aplikować taki krem na całe ciało co 2 godziny, natomiast jeśli danego dnia przebywamy w wodzie i moczymy ciało, krem aplikujemy na skórę po każdym wyjściu z wody. Woda spłukuje bowiem większość preparatu i skóra pozostaje bez zabezpieczenia.

Zobacz również: Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?

Solarium

Szybkim sposobem na opalenie się jest także wizyta w solarium. Niestety należy pamiętać, że emitowane przez lampę promieniowanie UVA penetruje głęboko w skórę, znacznie przyspieszające ryzyko starzenia się skóry, uwidaczniając zmarszczki i bruzdy oraz zwiększając ryzyko raka skóry. Wspomniane promieniowanie zwiększa tworzenie się wewnątrz organizmu wolnych rodników tlenowych, które są poważnym czynnikiem ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, także o charakterze przewlekłym. Bezpieczną alternatywą dla solarium jest opalanie natryskowe oraz korzystanie z kosmetyków do opalania. Należy jednak wybierać wyłącznie sprawdzone kosmetyki, niezawierające dodatkowej, zbędnej chemii.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  2. Biszczuk-Jakubowska J., Curyło A., Słoneczne promieniowanie UV a zdrowie człowieka, Prace Instytutu Elektrotechniki, 244/2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *