Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny? Każdy człowiek powinien wiedzieć, jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Filtry te znajdują się w coraz większej liczbie dostępnych kosmetyków ochronnych, a poleca się je już od najmłodszych lat. Posiadanie tej wiedzy sprawia, że wzrasta świadomość na temat momentu, w którym należy ponownie zaaplikować krem na skórę. W innym razie staje się nieefektywny.

Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?

Co to jest promieniowanie UV?

Jednym z najbardziej istotnych czynników zewnętrznych wpływających na wygląd skóry i jej kondycję jest promieniowanie słoneczne, nazywane potocznie promieniowaniem UV. W rzeczywistości jednak widmo elektromagnetyczne promieniowania słonecznego dzieli się na 3 zakresy:

  • promieniowanie ultrafioletowe (rzeczywiste promieniowanie UV);
  • światło widzialne;
  • promieniowanie podczerwone.

Nie należy mylić tych pojęć, ponieważ odnoszą się do zupełnie różnych rodzajów promieniowania. Promieniowanie UV dodatkowo dzieli się na: promieniowanie UVA, promieniowanie UVB i promieniowanie UVC, a różnią się one między sobą długością fali, a tym samym – wpływem na skórę człowieka. Promieniowanie ultrafioletowe A (UVA) wyróżnia się najdłuższą falą oraz niską energią. W większości nie jest zatrzymywane przez warstwę ozonową stratosfery, przenika przez szyby, chmury. Dociera w głąb skóry właściwej. Wyróżnia się 2 podtypy promieniowania UVA: UVA1 – długie (340-400 nm) i UVA2 – krótkie (315-340 nm). To właśnie one są zagrożeniem dla skóry i zdrowia człowieka. Promieniowanie UVB nie przenika przez szyby okienne, chmury, jednak również może docierać do skóry eksponowanej bezpośrednio na słońce.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Negatywny wpływ promieniowania UV na skórę

Przewlekła i długotrwała ekspozycja na promieniowanie UVA skutkuje kumulacją jego dawek. Tworzą się reaktywne formy tlenu, pośrednio uszkadzających struktury komórkowe oraz wywołujących stres oksydacyjny. Reaktywnymi formami tlenu są m.in. anion ponadtlenkowy, nadtlenek wodoru i tlen singletowy, które powodują zmiany w materiale genetycznym. Na skórze pojawiają się:

Promieniowanie UVA oddziałuje negatywnie na fibroblasty oraz komórki śródbłonka naczyniowego. Przyczynia się do degradacji kolagenu, obniża elastyczność skóry i zdolność wiązania wody, odpowiadając tym samym za tworzenie zmarszczek. Przyspiesza procesy starzenia się skóry, utratę jej elastyczności.

Promieniowanie UVB z kolei penetruje maksymalnie do warstwy podstawnej naskórka. Działa powierzchniowo na komórki Langerhansa, melanocyty i keratynocyty, powodując utworzenie rumienia w czasie około 4 godzin od ekspozycji. Przyczynia się również do powstawania apoptotycznych keratynocytów, przyspiesza tworzenie zmarszczek na skutek fotostarzenia skóry, jak również indukuje powstawanie nowotworów skóry. Promieniowanie UVB jest bardziej toksyczne i mutagenne niż UVA. Najgroźniejszą konsekwencją ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne jest powstanie raka skóry (czerniaka).

Jak długo działa filtr przeciwsłoneczny?

Aby chronić się przed konsekwencjami nadmiernej ekspozycji ciała na słońce, najlepiej jest sięgać po kremy zawierające odpowiednie filtry. Zgodnie z obecnymi zaleceniami Unii Europejskiej, na opakowaniach kosmetyków ochronnych powinny być informacje określające, do jakiej klasy ochronnej przed promieniowaniem UV należy. Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej oznaczany symbolem SPF (ang. Sun Protection Factor) dotyczy głównie działania fotoochronnego w stosunku do promieni UVB. Z kolei symbole PPD (ang. Persistent Pigmentation Darkening) i IDP (ang. Immediate Pigmentation Darkening), określają zdolność produktu kosmetycznego do ochrony przed promieniowaniem UVA.

Jak długo zatem działa filtr przeciwsłoneczny po nałożeniu go na skórę? Krem aplikuje się 15-20 minut przed wyjściem na zewnątrz, aby mógł wchłonąć się w skórę i w pełni rozpocząć swoje działanie. Po tym czasie średni czas jego działania szacuje się na 2 godziny. Po upływie tego czasu należy ponowić smarowanie ciała, dlatego jeśli wyjście jest dłuższe (np. całodniowe), należy krem zawsze mieć ze sobą. Jeśli natomiast planowane jest pływanie lub moczenie ciała w wodzie, krem należy nałożyć ponownie po wyjściu z wody. Nawet jeśli nie upłynęły jeszcze wskazane 2 godziny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bojarowicz H., Bartnikowska N., Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej. Część I. Filtry UV oraz ich właściwości, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2014.
  2. Krzyżostan M., Ochrona przeciwsłoneczna Fakty i mity na temat działania filtrów słonecznych, Cosmetic Reporter, VII-XII/2018.
  3. Woźnica P., Właściwości fizykochemiczne wybranych związków stosowanych jako filtry ultrafioletowe w kosmetykach, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 4/2022.
  4. Stanisz B., Ochrona skóry przed negatywnymi skutkami promieniowania UV, Farmakologia Polska, 65/2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *