Wypadanie rzęs to niechciane zjawisko, które może wiązać się z problemami zdrowotnymi bądź niewłaściwymi nawykami pielęgnacyjnymi i kosmetycznymi. Negatywnie wpływa na estetykę oprawy oczu, jako że gęste i długie rzęsy uznawane są za atrybut atrakcyjności, zwłaszcza u kobiet. Jakie mogą być przyczyny tego zjawiska oraz jak mu przeciwdziałać?
Fazy wzrostu rzęs
Wypadanie rzęs jest całkowicie naturalnym zjawiskiem fizjologicznym w życiu każdego człowieka, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wypadania włosów. Każda rzęsa ma określony czas swojego przeżycia, a gdy on minie, po prostu opuszcza cebulkę i wypada, tworząc miejsce dla nowo wzrastającej rzęsy. Zasada jest taka sama jak w przypadku włosów – rzęsa przechodzi trzy fazy wzrastania, a są nimi:
- anagen (faza wzrostu);
- katagen (faza przejściowa);
- telogen (faza spoczynku).
Rzęsy rosną stosunkowo wolno, ponieważ zaledwie o 0,12-0,14 mm dziennie. Dla porównania włos rośnie z prędkością nawet do 0,4 mm dziennie. Pełen cykl życia rzęsy, od fazy wzrostu do fazy spoczynku, trwa około 3-4 miesięcy. Jeśli chodzi o ich wypadanie, to każdego dnia człowiek traci od kilku do kilkunastu rzęs. Nie jest to powodem do niepokoju, a dokładna liczba wypadających rzęs zależy od czynników zewnętrznych oraz indywidualnych.
Jeśli jednak wypada więcej rzęs, niż powinno, a na linii oka widać wręcz prześwity, warto się zaniepokoić i poszukać przyczyn problemu. Nadmiernemu wypadaniu rzęs nie towarzyszą żadne niepokojące dolegliwości takie jak pieczenie oczu czy ich nadmierne łzawienie oczu, chyba że przyczyną problemu jest choroba. Jednak nawet wtedy objawy towarzyszące nie wynikają z samego faktu wypadania rzęs, lecz z choroby podstawowej.
Zobacz również: Wypadanie włosów.
Wypadanie rzęs – przyczyny
Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania rzęs jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Mowa zwłaszcza o:
- unikaniu zmywania makijażu oczu i kładzenie się spać z cieniami na powiekach lub tuszem na rzęsach;
- zbyt częstym i błędnym używaniu zalotki do rzęs;
- częstym pocieraniu oczu, np. jako odruch podczas zamartwiania się czy myślenia nad rozwiązaniem problemu;
- nadmiernym tarciu rzęs podczas mycia twarzy;
- korzystaniu z bardzo silnych i chemicznych środków do demakijażu oczu lub mycia twarzy, zwłaszcza przy cerze wrażliwej i cerze problematycznej.
Warto jednak zaznaczyć, że u osób niemalujących się i/lub właściwie dbających o rzęsy, ich wypadanie również może się pojawić. Wówczas rozważa się zupełnie inne, patologiczne podłoże, a więc podłoże chorobowe. Najczęściej diagnozowanymi czynnikami wpływającymi na nadmierne wypadanie rzęs są:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej, także związane wraz z wiekiem, np. menopauza u kobiet;
- niedobory witamin i minerałów niezbędnych do zachowania idealnego wyglądu włosów, brwi i rzęs, takich jak witamina A, witamina E, witamina C, cynk, krzem;
- przewlekły stres, zwłaszcza przy braku umiejętności radzenia sobie z nim;
- alergie, szczególnie alergie kontaktowe, gdy zmagamy się z uczuleniem na produkty nakładane bezpośrednio na oczy lub twarzy, np. kremy;
- chemioterapia;
- infekcje bakteryjne i wirusowe, szczególnie te przedłużające się, ponieważ wpływają one na znaczne osłabienie organizmu;
- choroby z autoagresji, takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub łysienie plackowate.
Jak można więc wywnioskować, na część czynników ryzyka (tych związanych z pielęgnacją) mamy realny wpływ, część nie jest jednak zależna od naszej woli.
Zobacz również: Dlaczego rzęsy wypadają?
Nadmierne wypadanie rzęs – sposoby zapobiegania
Aby zmniejszyć liczbę wypadających rzęs, należy ustabilizować lub wyleczyć chorobę podstawową, jeśli to ona jest sprawcą. W wielu przypadkach prowadzi to do ustąpienia dolegliwości. Jeśli nie zmagamy się z żadnymi chorobami, należy rozważyć zmianę nawyków dotyczących pielęgnacji twarzy i okolic oczu. Można też rozważyć modyfikację diety o składniki niezbędne do prawidłowego wzrastania włosów oraz o dodatkową ich suplementację. Spośród domowych metod na szczególną uwagę zasługuje systematyczne nakładanie na rzęsy i skórę powiek serum i odżywek, które można kupić w aptekach czy drogeriach. Wiele osób wskazuje na poprawę kondycji rzęs po nakładaniu na nie olejku rycynowego za pomocą czystej szczoteczki do rzęs. Tak naprawdę najlepsze efekty daje połączenie kilku metod działających zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz.
Zobacz również: Dieta na włosy.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.