
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zalotka oprócz tradycyjnego tuszu do rzęs stanowi równie niezawodny gadżet, który przyczynia się do odpowiedniego wyglądu rzęs. Czym dokładnie jest i jak jej używać?
Zalotka to nic innego jak niewielki metalowy przyrząd kosmetyczny nadający rzęsom wyrazistego wyglądu. Służy bowiem do ich naturalnego podkręcania, aby kobiece oko zyskało szersze i jaśniejsze spojrzenie.
Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów zalotek, które uwarunkowane są indywidualną ceną. W drogeriach, sklepach internetowych czy hurtowniach kosmetycznych spotkać można elektryczne lub mechaniczne zalotki. Dobrej jakości mogą kosztować nawet około 100 zł. Wyposażone są one w dodatkowe gąbeczki, które sprawiają, że zalotka jest bardziej delikatna i łagodniejsza dla rzęs. Ponadto nadaje im naturalny, lekko podkręcony kształt. Z kolei cena tańszych, wykonanych z tworzywa sztucznego, sięga od 5 do 20 zł. Tego rodzaju zalotki idealnie sprawdzają się np. w podróży.
Zanim przystąpimy do korzystania z zalotki należy upewnić się, że zarówno skóra jak i rzęsy zostały dokładnie oczyszczone. W przypadku kiedy występują resztki jakichkolwiek kolorowych kosmetyków warto wykonać dokładny demakijaż skóry. Po jej oczyszczeniu i wysuszeniu można nałożyć krem nawilżający, a następnie odczekać około 10 minut aż dokładnie się wchłonie. Po upływie tego czasu zaleca się wykonać makijaż oka, nie wykorzystując jednak tuszu do rzęs. Kosmetyk ten bowiem szybko zasycha, a jego wcześniejsze nałożenie mogłoby spowodować sklejenie się rzęs, a nawet połamanie. Cenną wskazówką jest wcześniejsze podgrzanie zalotki np. przy użyciu suszarki, zanim zostanie wykorzystana.
Po jej podgrzaniu należy zalotkę otworzyć i umieścić jak najbliżej linii rzęs. Następnie zacisnąć ją przez 10-30 sekund. Im dłuższy jest czas zaciskania tym efekt podkręcenia jest bardziej spektakularny. Tę samą czynność należy wykonać analogicznie na drugim oku.
Nie ma przeciwwskazań ku temu, aby zalotkę stosować codziennie.
Technologia produkcji gadżetów kosmetycznych mocno się rozwinęła. Obecne zalotki produkowane są z bardziej trwałych materiałów. Ponadto zostały one bardziej wyposażone niż te pierwsze, które wchodziły się na rynek.
O zalotki dobrej jakości (metalowe) należy szczególnie dbać. Wyposażone są one w specjalne gąbeczki, które warto wymieniać. A to dlatego, że po około 2 miesiącach stosowania tracą swoje funkcje oraz w ich otoczeniu gromadzić się mogą bakterie, które w późniejszym czasie mogą spowodować infekcje oka. Warto również na kilka minut przed zastosowaniem zalotki zdezynfekować jej całą powierzchnię.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
9 odpowiedzi
Mam zalotke w domu, ale szczere powiedziawszy nie używam jej na co dzień, tylko na jakieś większe wyjścia ? mimo to uwazam, że jest to fajny gadżet i wiele kobiet mających rzęsy bez wyrazu chętnie korzysta z tego wynalazku.
Bardzo fajna jest zalotka 🙂 Pozdrawiam 🙂
Ja nie używam zalotki wcale. Kiedyś wyrwałam sobie nią sporo rzęs i wolę do tego nie wracać 🙂
nigdy nie próbowałam stosować zalotki
Przy moim ogarnięciu manualnym dość szybko zostałabym bez rzęs… 😀
Miałam zalotkę, niestety taniutką, bo była w komplecie z kosmetyczką. Słodki jeżu… tak sobie rzęsy ścisnęłam, że chodziłam przez cały dzień z takimi w kształcie litery L, były prawie złamane. Serce mi krwawiło! Ach, te błędy młodości 😀 hiihih
Czytalam kiedys ze zalotka moze spowodowac lamanie rzes. Czy to prawda? Bo zawsze omijalam ja szerokim lukiem….
Może Cię zaskoczę – nigdy nie używałam zalotki, choć słyszałam o niej sporo dobrego! Jakoś się jej trochę hm… boję? 😀 dobrze, że piszesz o higienie, o której sporo ludzi zapomina
Od jakiegoś czasu doklejam rzęsy i nie wyobrażam sobie życia bez nich 😉 kiedyś stosowałam zalotkę 🙂