
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Palenie papierosów w negatywny sposób odbija się, zarówno na skórze jak i zdrowiu całego organizmu. Niemniej jednak to właśnie skóra stanowi idealny obraz skutków ubocznych palenia tytoniu. Zjawisko to sprawia, że w szybkim tempie naskórek traci nawilżenie, dodatkowo staje się wiotki i cienki.
Jak wiadomo palenie papierosów działa wręcz wyniszczająco na cały organizm. Pierwsze oznaki tego widać jednak na skórze, włosach oraz paznokciach. Cera staje się szara, zęby żółkną, włosy stają się matowe i łamliwe, a paznokcie rozdwajają się. Związki obecne w papierosach takie jak np. nikotyna niszczą urodę kompleksowo. Papierosy przyspieszają procesy starzenia nawet o kilka lat i mogą sprawić, że kobieta w sile wieku będzie wyglądać znacznie starzej.
Palenie tytoniu aktywuje procesy starzenia się skóry, które spowodowane są obecnością toksycznych związków występujących w dymie tytoniowym. Należy zaznaczyć, że nałóg palenia papierosów odbija się dużo wyraźniej na skórze kobiet niż mężczyzn. Wynika to z procesu hydrolizacji estradiolu inicjowanego paleniem. Przyczynia się to do obniżenia poziomu estrogenów (grupa hormonów płciowych), które odpowiedzialne są m.in. za kondycję włosów, skóry i paznokci.
Na skutek palenia papierosów zostaje również utrudniona pielęgnacja skóry. Wszystko dlatego, że istnieje ryzyko powstawania podrażnień w wyniku, których naskórek traci jędrność, sprężystość oraz uwidaczniają się zmarszczki.
U osób palących często mówi się, że mamy do czynienia ze cerą palacza. Charakteryzuje się pojawieniem tzw. zmarszczek palacza, które zlokalizowane są w obrębie ust. Na uwagę zasługują również zmarszczki mimiczne występujące w okolicach oczu oraz te, przebiegające wzdłuż policzków. Palenie papierosów przyczynia się też to pękania naczyń krwionośnych, czyli tworzenia się tzw. teleangiektazji.
Zobacz również: Zmarszczki palacza – jak się ich pozbyć?
Cechą charakterystyczną osób palących są również głęboko rozszerzone pory skóry. Ze względu na obecność w dymie papierosowym substancji smolistych na skórze pojawiają się liczne przebarwienia. W sposób trwały zmienia się również koloryt cery na bardziej ziemisty. Staje się poszarzała i traci swój naturalny blask.
Poprzez spowolnione krążenie krwi oraz przewlekłe niedotlenienie skóry, dochodzi do zaburzeń w procesie syntezy kolagenu, a to z kolei przekłada się na utratę jędrności i elastyczności naskórka. Palenie papierosów w wyraźny sposób obniża procesy obronne skóry, co przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju infekcji skórnych.
Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie.
W związku z tym u osób palących skóra w szybszym tempie ulega różnym niedoskonałościom, a także chorobom dermatologicznym. Może dojść więc do pojawienia się objawów trądziku pospolitego oraz łuszczycy. Ponadto nałóg papierosowy wpływa na inne funkcje skóry. Może dochodzić do rozwoju nadmiernej potliwości oraz łojotoku skóry, co w znacznym stopniu utrudnia gojenie się wykwitów skórnych.
Osoby palące narażone są również na utrudnione procesy gojenia się ran. W związku z tym w okresach okołozabiegowych lekarz dermatolog lub kosmetolog zaleca odstawienie lub mocne ograniczenie palenia papierosów.
Wyżej wymienione negatywne skutki palenia papierosów dotyczą nie tylko skóry. Niekorzystnym zmianom ulegają również nasze włosy oraz paznokcie. Włosy stają się matowe i tracą swój blask. Nałóg palenia przyczynia się również do siwienia i ich utraty. Z kolei paznokcie łamią się, stają się cienkie i kruche.
Zobacz również: Pielęgnacja siwych włosów.
Do innych skutków ubocznych palenia papierosów należy:
Dym papierosowy w jamie ustnej sprzyja rozwojowi bakterii, a to przekłada się na ryzyko pojawienia się próchnicy czy paradontozy. Dodatkową wadą jest nieprzyjemny zapach z ust. Ponadto z biegiem czasu szkliwo zębów zmienia się na żółty oraz dochodzi do gromadzenia się kamienia nazębnego.
Nałogowe palenie papierosów wywołuje negatywne efekty, które m.in. lokalizują się na naszej skórze. Nadmierne palenie może spowodować nawet „przesiąknięcie” skóry dymem papierosowym jaki i naszej codziennej odzieży.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły