Olejowanie włosów na mokro

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejowanie włosów na mokro to zdecydowanie częściej wybierane rozwiązanie niż olejowanie włosów na sucho. Produkt łatwiej bowiem zmyć z powierzchni kosmyków, a wiele osób wskazuje, że efekty są wyraźniej zaznaczone. Na czym polega ta technika i co daje przy systematycznym stosowaniu?

Olejowanie włosów na mokro

Olejowanie włosów na mokro – na czym polega?

Przed wykonaniem olejowania włosów na mokro rekomenduje się dokładne umycie włosów, ponieważ w innym razie na ich powierzchni znajdować się będzie sebum, zanieczyszczenia, kurz czy resztki kosmetyków do stylizacji, co sprawi, że składniki aktywne znajdujące się w naturalnych olejach nie będą tak dobrze wchłaniały się do wnętrza włosa. Po umyciu włosów nie napotykają natomiast na swojej drodze tego typu przeszkód, przez co efekty są intensywniejsze. Jeśli pomijany jest etap mycia włosów, przed nałożeniem oleju należy dobrze je zwilżyć czystą, ciepłą wodą. Ewentualny nadmiar wody odciskamy czystym ręcznikiem.

Na tak przygotowane włosy należy nanieść ulubiony olej naturalny. Co ważne, powinien on być nierafinowany, tłoczony na zimno, dobrany do porowatości włosów. W innym razie pielęgnacja nie przyniesie oczekiwanych efektów, wręcz przeciwnie – może doprowadzić do spuszenia się czy elektryzowania włosów, a także przyczynić się do nadmiernego przetłuszczania skóry głowy. Olej nakładamy na ¾ długości włosów, z pominięciem skóry głowy i ich początkowej części, aby nie doprowadzić do przetłuszczenia skóry głowy. Aby zaaplikować olej na wszystkie kosmyki, warto po umyciu lub nawilżeniu dokładnie je rozczesać i podzielić na sekcje, na które kolejno nakładany będzie produkt. Szczególną uwagę przykładamy do końcówek włosów, które zazwyczaj są mocniej przesuszone.

Po nałożeniu oleju na głowę nakładany jest czepek, który można delikatnie podgrzać ciepłym nawiewem suszarki, aby dodatkowo rozchylić łuski włosów, dzięki czemu olej przeniknie głębiej do struktury włosa. Czepek można też zawinąć w ręcznik, co zadziała po części jak sauna. Olej na włosach pozostawia się na co najmniej 40 minut, choć można także na 2-3 godziny. Po upływie tego czasu produkt zmywamy i ponownie myjemy głowę, nanosząc na włosy ulubioną odżywkę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Jak często myć włosy?

Jak zmyć olej z włosów?

Zmycie oleju z włosów nierzadko jest najtrudniejszą częścią całego zabiegu. Aby było to możliwe i aby włosy nie wyglądały na tłuste, najpierw należy zadbać o emulgację oleju. Nie miesza się on bowiem z wodą, więc próby zmycia go wodą i szamponem prawdopodobnie poniosą porażkę. Na długość włosów, na którą nałożony był olej, aplikujemy odżywkę, najlepiej emolientową, choć dobrze sprawdzi się też proteinowa czy humektantowa (dobiera się ją do aktualnych potrzeb włosów). Odżywkę pozostawiamy na włosach 15-20 minut, po czym ją zmywamy ciepłą wodą i myjemy włosy w klasyczny sposób.

Jak często olejować włosy na mokro?

Osoby z włosami niskoporowatymi mogą olejować włosy 1 raz na tydzień, a nawet rzadziej, jeśli systematycznie korzystają z masek regenerujących. Z kolei osoby z włosami wysokoporowatymi powinny olejować włosy systematycznie, nawet 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej jednak zwracać uwagę na potrzeby włosów i to, jak reagują na poszczególne częstości olejowania.

Olejowanie włosów na mokro – rady

Olejowanie włosów na mokro zazwyczaj trwa 2-3 godziny, co uznaje się za optymalny czas trzymania oleju na włosach, jednak osoby z problemami skóry głowy (łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łupież) powinny trzymać olej na włosach nie dłużej niż 40 minut. Wszystko przez to, że przy olejowaniu włosów na mokro skóra głowy pozostaje wilgotna, co sprzyja namnażaniu się bakterii i grzybów oraz nasila odczuwane dolegliwości trychologiczne.

Jak wspomniano wcześniej, olej zawsze należy dobrać do porowatości włosów. Przykładowe propozycje kosmetyków:

Dodatkowo warto wspomnieć, że osoby z problemami trychologicznymi skóry głowy mogą pominąć etap mycia całej głowy przed olejowaniem, lecz jedynie zwilżyć włosy na odpowiednią ich długość, przez co skóra wciąż pozostanie sucha.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Niedziałek A., Robię włosing, Wydawnictwo Buchmann, 2021.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *