
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Masło z mango można wykorzystać w wielu problemach, do których należą m.in. zakwasy, rany, ugryzienia owadów czy przesuszona skóra. Charakteryzuje się przyjemnym zapachem oraz silnymi właściwościami nawilżającymi.
Mango to egzotyczny owoc, który rośnie na indyjskim drzewie mango. Stanowi jeden z najważniejszych elementów kuchni indyjskiej, a także znajduje zastosowanie m.in. w przemyśle kosmetycznym. Masło z mango zwykle tłoczone jest na zimno, co jest równoznaczne z tym, że zachowane są w nim wszystkie związki aktywne. Należy zaznaczyć, że sprzedawane jest w formie rafinowanej i nierafinowanej. Na które z nich warto się zdecydować?
Nierafinowane masło z mango charakteryzuje się delikatnym, żółtym zabarwieniem oraz przyjemnym aromatem. Z kolei rafinowane, a więc oczyszczone, jest kosmetykiem bezzapachowym o białym zabarwieniu oraz bardziej kremowej konsystencji. Ten rodzaj masła można przechowywać w temperaturze pokojowej, wówczas staje się bardziej miękkie i lepiej rozprowadza się po skórze.
Masło z mango to wartościowy kosmetyk, o czym świadczy jego naturalny skład. Należą do niego kwasy tłuszczowe, witaminy oraz polifenole. Występuje w nim kwas oleinowy, należący do grupy nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także nasycone kwasy tłuszczowe tj. kwas stearynowy czy palmitynowy. Ponadto w skład masła z mango wchodzą witaminy z grupy B, witamina A, witamina C, witamina K oraz witamina E.
Obecna w maśle witamina A wykazuje właściwości regeneracyjne i antyoksydacyjne. Redukuje procesy starzenia się skóry. Witamina C natomiast nadaje skórze blasku, rozjaśnia ją oraz wspomaga redukcję przebarwień. Z kolei witamina E opóźnia procesy starzenia się skóry oraz działa antyoksydacyjnie.
Polifenole to naturalne związki organiczne, których głównym źródłem są owoce. Podobnie jak witaminy cechują się działaniem antyoksydacyjnym. Dodatkowo zapobiegają uszkodzeniom skóry, pobudzają jej procesy naprawcze, a także regulują wydzielanie sebum.
Wszystkie składniki występujące w maśle z mango sprawiają, że skóra staje się młodsza, zyskuje większą elastyczność oraz lepszy wygląd. Masło z mango dogłębnie nawilża skórę oraz odżywia ją. Jego regularne stosowanie pomaga zmniejszyć problem łuszczycy oraz AZS. Masło z mango działa zmiękczająco i regenerująco na naskórek, szczególnie popękanych pięt, występujących rozstępów, podrażnień, oparzeń słonecznych, drobnych ran oraz spierzchniętych ust. Składniki obecne w maśle z mango pobudzają syntezę kolagenu skóry, dlatego często wykorzystuje się je w preparatach przeciwzmarszczkowych.
Masło z mango dobrze sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Korzystnie wpływa zarówno na cerę dojrzałą, cerę suchą, cerę normalną czy cerę tłustą. Bardzo dobrze i szybko się wchłania nie pozostawiając po sobie lepkiej lub tłustej warstwy, która uciążliwa jest w przypadku cery tłustej lub problematycznej. Dodatkowo nie zatyka porów skóry oraz nie pogłębia jej problemów. Masło z mango można również wykorzystać w pielęgnacji włosów, a także w przypadku delikatnej skóry dzieci.
Masło z mango może być wykorzystywane do produkcji domowych kosmetyków. Nierafinowane doskonale sprawdzi się w zadaniach jak np. nawilżanie, z kolei rafinowane dobrze uzupełnić o kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
Z dodatkiem masła z mango można wykonać
Należy zaznaczyć, że masło z mango wykorzystuje się również w pielęgnacji skóry dziecka (niemowląt oraz małych dzieci). Bardzo dobrze nawilża delikatną skórę oraz chroni ją przed szkodliwym czynnikami zewnętrznymi. Łagodzi podrażnienia, odparzenia oraz egzemy. Może stanowić również alternatywę dla pudru oraz preparatów stosowanych po kąpieli, ze względu na redukcję świądu skóry.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły