Olejowanie włosów na sucho

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Olejowanie włosów na sucho to sposób na pełną blasku, odżywioną i zregenerowaną fryzurę. Działanie olejów naturalnych może być różne, a dobór odpowiedniego rodzaju (także do porowatości własnych włosów) może dać naprawdę niesamowite rezultaty. Ważne, aby postępować zgodnie z metodyką.

Olejowanie włosów na sucho

Olejowanie włosów na sucho – na czym polega?

W pierwszej kolejności należy się upewnić, czy na powierzchni włosów nie znajduje się zbyt dużo sebum lub czy nie ma na nich resztek kosmetyków do stylizacji (pianek, lakierów, żelów), ponieważ tego typu substancje znacznie ograniczą wchłanianie się oleju. Zaleca się umycie włosów dzień wcześniej, choć nie jest to konieczne. Jeśli włosy są w odpowiednim stanie, można przystąpić do zabiegu olejowania.

Włosy bardzo dobrze rozczesujemy, a następnie dzielimy je na kilka sekcji, które można spiąć spinkami fryzjerskimi, kleszczykami lub wsuwkami. Dzięki temu aplikacja produktu będzie znacznie łatwiejsza. Na dłoniach rozcieramy odrobinę wybranego oleju roślinnego, a następnie dokładnie rozprowadzamy go po włosach na ¾ ich długości, zwykle z pominięciem skóry głowy i niewielkiej części włosów tuż przy skórze głowy, aby nie dopuścić do efektu przetłuszczonej fryzury. Niekiedy olej może być naniesiony także na skórę głowy, jednak wówczas należy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktu do własnych potrzeb.

Gdy olej znajduje się już na włosach, można umieścić je w czepku foliowym, choć nie jest to punkt obowiązkowy. Produkt pozostawiamy na powierzchni włosów na około 40 minut, po czym można go spłukać. Ostatnim etapem jest klasyczne mycie włosów przy użyciu naturalnego, delikatnego szamponu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak zmyć olej z włosów?

Zmycie oleju z włosów samą wodą i szamponem jest praktycznie niemożliwe. Musi bowiem zajść zjawisko emulgacji, co jest możliwe jedynie przy pomocy odżywki do włosów. Tak więc chcąc pozbyć się oleju, wystarczy nanieść na całą długość włosów, na której znajduje się olej, odżywkę. Może to być odżywka humektantowa, proteinowa bądź emolientowa – zawsze dobieramy ją do aktualnych potrzeb włosów, aby uzyskać jak największe korzyści z jej stosowania. Wcieramy ją w kosmyki i pozostawiamy na około 15 minut. To czas, w którym cząsteczki oleju łączą się ze składnikami odżywki, a jednocześnie składniki odżywki odżywiają włosy (korzyści są więc dwutorowe). Po upływie tego czasu odżywkę spłukujemy dokładnie ciepłą wodą, po czym myjemy włosy. Po umyciu włosów szamponem można ponownie nanieść odżywkę na kilka minut.

Dla lepszych efektów ważne są również dalsze kroki pielęgnacyjne, np. unikanie prostowania i kręcenia włosów urządzeniami generującymi bardzo wysokie temperatury czy unikanie pocierania włosów ręcznikiem w ich wstępnym osuszaniu. Susząc włosy, nie należy przystawiać suszarki zbyt blisko, a najlepiej posiłkować się przy tym chłonnym lub ciepłym nawiewem (nie gorącym).

Olejowanie włosów na sucho – wskazania

Wskazaniem do olejowania włosów na sucho jest chęć zadbania o zdrowie i dobrą kondycję swojej fryzury. Olejowanie sprawdzi się bardzo dobrze przy zniszczonych, plączących się, przesuszonych włosach, a także przy rozdwajających się końcówkach i utracie blasku włosów. To także sposób na intensywne odżywienie włosów bez względu na ich porowatość czy aktualną kondycję.

Olejowanie włosów na sucho – najczęstsze błędy

Do najczęstszych błędów podczas olejowania włosów na sucho zaliczyć można:

  • nakładanie oleju na brudne, przetłuszczone włosy lub włosy wcześniej poddane zabiegom stylizacyjnym, podczas których stosowano lakiery i pianki;
  • użycie oleju dobranego błędnie do porowatości włosów;
  • zbyt długie lub zbyt krótkie trzymanie oleju na włosach;
  • pominięcie emulgacji podczas zmywania oleju i podejmowanie prób zmycia go wyłącznie wodą i szamponem;
  • stosowanie olejów dobranych dobrze do porowatości włosów, lecz o niskiej jakości, np. olejów rafinowanych, ze sztucznymi dodatkami;
  • zbyt duża ilość oleju aplikowanego na włosy, przez co produkt wręcz kapie z nich na podłogę.

Eliminując te błędy, mamy niemal gwarancję, że zabieg okaże się strzałem w dziesiątkę również w naszym przypadku.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Niedziałek A., Robię włosing, Wydawnictwo Buchmann, 2021.
  2. Musiał C., Trychologia kosmetologiczna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *