Jak często myć włosy?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak często myć włosy? To pytanie, które często sobie zadajemy. Ich pielęgnacja to bardzo istotny temat. Jednak oprócz skrupulatnego dbania o nie liczy się także ich mycie, które nie należy do skomplikowanych czynności. Powszechnie uważa się, że częste odświeżanie włosów konieczne jest do utrzymania właściwego wyglądu oraz kondycji. Inni z kolei twierdzą, że zbyt częste mycie zaburza pracę gruczołów łojowych owłosionej skóry głowy i przyzwyczaja włosy do ciągłej pielęgnacji.

Jak często myć włosy?

Jak często myć włosy?

Częstotliwość mycia włosów zależy przede wszystkim od indywidualnego ich stanu oraz stanu owłosionej skóry głowy. Okazuje się, że ani zbyt częste ani zbyt rzadkie mycie włosów nie wpływa pozytywnie na ich ogólną kondycję. Osoby, które posiadają skórę tłustą lub łojotokową powinny myć włosy codziennie, jednak szamponami lekkimi, bazującymi głównie na ziołach, które nie będą dodatkowo ich obciążać. Częste mycie włosów przetłuszczających się  tego rodzaju szamponami zminimalizuje dodatkowo ryzyko rozwoju szkodliwych bakterii na skórze głowy. Z kolei osoby ze skórą suchą mogą pozwolić sobie na mycie włosów co 2-3 dzień, aby nie spowodować jej dodatkowego przesuszenia lub podrażnienia.

Jaki szampon stosować do mycia włosów?

Bardzo istotną kwestią jest dobór kosmetyków do mycia włosów, które muszą być odpowiednio dostosowane do rodzaju naszej skóry. Szczególnie należy zwrócić uwagę na skład preparatów. Należy unikać tych z zawartością SLS lub SLES, które mogą wyraźnie pogorszyć stan włosów. Związki te służą do usuwania tłustych substancji z powierzchni skóry. Z jednej strony stanowią dobre związki myjące, z drugiej zaś ich częste stosowanie może mocno wysuszyć włosy i skórę głowy. A zbyt sucha może produkować nadmierną ilość sebum i tak błędne koło się zamyka – im częściej myjemy włosy tym szybciej się przetłuszczają.

Jak właściwie myć włosy?

Zasada mycia włosów jest bardzo prosta. Przede wszystkim nie należy stosować zbyt dużej ilości szamponu. Nadmierna jego ilość nie wpływa korzystnie na skórę głowy. Ruchy podczas mycia powinny być powolne, przypominające delikatne ruchy masażu. Szampon należy dokładnie spłukać z włosów i skóry głowy tak aby nawet najmniejsza jego ilość nie była widoczna. Po umyciu włosów warto zastosować maseczkę lub odżywkę, która wygładzi włosy i nawilży je.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podstawowe zasady mycia włosów

1. Woda.

Woda to jeden z głównych czynników warunkujący kondycję włosów. Istnieją informacje, że stosowanie zimnej wody przyspiesza wzrost włosów. Z kolei inne źródła podają, że chłodna woda im szkodzi. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że najlepsza do mycia włosów jest woda letnia. Zbyt gorąca pobudza gruczołowy łojowe do pracy wzmagając ich przetłuszczanie się, z kolei zbyt zimna może je wysuszać.

2. Czesanie.

Często zadajemy pytanie „Czesać włosy przed ich umyciem czy po?” Okazuje się, że wcześniej dobrze rozczesane włosy mniej plączą się podczas mycia i lepiej się oczyszczają. Należy jednak unikać rozczesywania włosów po ich umyciu, ponieważ czynność ta wyraźnie je uszkadza.

3. Pozycja.

W jakiej pozycji najlepiej myć włosy? Tak naprawdę dla każdego będzie inna. Nie ma tak naprawdę większego znaczenia czy umyjemy je nad wanną czy pod prysznicem. Ważne jest, aby włosy myć zawsze z głową skierowaną do dołu.

4. Sposób.

Mycie włosów powinno wykonywać się opuszkami palców. Można lekko ugniatać włosy, jednak zabronione jest ich szarpanie, tarcie i drapanie. Ta sama zasada obowiązuje podczas odsączania ich z nadmiaru wody. Czynność tę należy wykonywać delikatnie bez pocierania szorstkim ręcznikiem.

Kiedy lepiej myć włosy, rano czy wieczorem?

W tym przypadku decyzja zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas. Zarówno pora wieczorna jak i poranna jest dobrym wyborem. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Włosy umyte wieczorem należy wysuszyć przed pójściem spać. Wszystko dlatego, że mokre pasemka są bardziej delikatne i podatne na mechaniczne uszkodzenia. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jeżeli włosy szybko się przetłuszczają np. ze względu na panującą temperaturę otoczenia, mogą nie być już tak świeże po całej nocy. Należy jednak zaznaczyć, że mycie włosów porą wieczorną to nic złego. Mycie włosów rano również ma swoje plusy. Wystarczy je tylko umyć, wysuszyć i wystylizować, przez co będą świeże i przyjemne w dotyku przez cały dzień.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *