Łupież pstry

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łupież pstry to efekt infekcji grzybiczej wywołanej przez drożdżaki Malassezia furfur. Jest to grzyb, który stale występuje na skórze owłosionej głowy i wchodzi w skład jej flory, nie dając żadnych objawów. U osób podatnych na zakażenia, szczególnie przebywających w sprzyjających warunkach środowiskowych jak np. ciepło czy wilgoć namnaża się, wywołując skórne symptomy choroby.

Łupież pstry

Łupież pstry – przyczyny

Łupież pstry to choroba owłosionej skóry głowy wywołana przez grzyby drożdżopodobne. Główną przyczyną jego rozwoju jest grzyb Malassezia furfur. Choroba występuje głównie u osób w młodym wieku, jednak osoby starsze oraz dzieci nie są wykluczone z grupy ryzyka. Łupież pstry wykazuje charakter nawrotowy, w związku z tym jednorazowe jego wyleczenie nie gwarantuje wystąpienia kolejnej fazy objawów.

Objawy

Należy podkreślić, że choroba przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich charakteryzuje się brunatnymi lub różowymi plamami o nieregularnych kształtach. Plamy te często ulegają złuszczeniu, zlewaniu oraz powiększaniu. Po zejściu tych zmian powstają odbarwienia, które wykazują trudność opalania się latem. Wszystko dlatego, że grzyb bytujący na skórze wydziela związek chemiczny, który wpływa na hamowanie syntezy melaniny w skórze, a co za tym idzie tworzenia się opalenizny. W związku z tym w obszarach gdzie może powstawać opalenizna, pozostają jedynie białe plamy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zmiany skórne występują w największym zagęszczeniu gruczołów łojowych, a więc na skórze głowy, plecach, karku, ramionach, klatce piersiowej. Ponadto może towarzyszyć im świąd skóry oraz pieczenie.

Diagnoza

Na skutek pojawienia się nietypowych zmian na skórze należy niezwłocznie udać się do dermatologa. Lekarz zwykle od razu stawia diagnozę, jednak niekiedy może być konieczne wykonanie badania mykologicznego lub zastosowanie Lampy Wooda.

Łupież pstry – leczenie

Leczenie łupieżu polega na zastosowaniu leków przeciwgrzybiczych miejscowych lub ogólnych. Na owłosioną skórę głowy zwykle wykorzystuje się szampony przeciwłupieżowe zawierające ketokonazol lub ekonazol. Dodatkowo zastosowanie znajdują również wcierki na skórę o działaniu przeciwgrzybiczym.

Profilaktyka

Łupież pstry to choroba, która wykazuje tendencję do nawrotów. W związku z tym, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się objawów zaleca się pacjentom profilaktyczne stosowanie preparatów miejscowych (maści, kremy, szampony) o działaniu przeciwgrzybiczym.

Ponadto w temacie profilaktyki bardzo ważną funkcję odgrywa unikanie środowiska wilgotnego oraz ciepłego. Dodatkowo zapobieganiu nawrotom choroby pomaga noszenie przewiewnej, luźnej odzieży oraz właściwa higiena osobista.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *