Grzybica paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Grzybica paznokci to obecnie bardzo powszechny problem w społeczeństwie. Łatwo się nią zarazić, jednak znacznie trudniej wyleczyć. Należy zaznaczyć, że grzybica nie znika samoistnie. Wymaga leczenia dermatologicznego, podczas którego liczy się cierpliwość, wytrwałość oraz troskliwa pielęgnacja stóp. Grzybica paznokci znacznie częściej dotyka stóp niż dłoni. Może również dotyczyć jednej płytki paznokciowej lub rozprzestrzenić na sąsiadujące paznokcie.

Grzybica paznokci - przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny grzybicy paznokci

Grzybica paznokci powstaje zazwyczaj na skutek wcześniej przebytej grzybicy stóp. Jest to bardzo częste zjawisko, które występuje u 42% ludzi. Głównymi winowajcami są aż trzy rodzaje grzybów, w tym dwa najbardziej aktywne – dermatofity oraz grzyby drożdżaki (Candida albicans).

Grzyby, a właściwie ich zarodki mogą wnikać pod płytkę paznokciową na wiele sposobów. Dużym ryzykiem rozwoju choroby objęte są osoby z chorobami ogólnoustrojowymi takimi jak cukrzyca, otyłość, anemia, zaburzenia hormonalne. Do tej grupy zalicza się również osoby przechodzące terapię antybiotykową, chemioterapię oraz leczenie sterydowe.

Z kolei do chorób, które mogą towarzyszyć grzybicy stóp zaliczane są:

Częstym źródłem zakażeń grzybami są miejsca takie jak basen, łaźnia czy sauna. Należy zaznaczyć, że infekcji grzybiczej sprzyja ciepłe oraz wilgotne środowisko, a więc niedokładne wycieranie stóp po kąpieli, noszenie nieprzewiewnego obuwia czy skarpetek ze sztucznych materiałów. Ponadto do zakażenia grzybicą może dojść na skutek uszkodzenia płytki paznokciowej lub zbyt krótkiego jej obcięcia. To sprawia, że grzyby bardzo łatwo przemieszczają się pod paznokieć.

Grzybica paznokci a rozpoznanie

Najczęstszym rodzajem grzybów wywołującym infekcję grzybiczą paznokci są dermatofity. Zaatakowany przez nie paznokieć od razu zmienia swój wygląd. Początkowo pojawiają się na nim przebarwienia w kolorze białym, następnie żółtym, aż w końcu stają się brązowe. Zmieniona chorobowo płytka łuszczy się i rozwarstwia, jednocześnie stając się coraz grubsza.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Podczas wizyty u specjalisty, lekarz bądź podolog po dokładnych oględzinach, zazwyczaj od razu stawia rozpoznanie. Jednak kiedy obraz choroby nie do końca jest czytelny, zleca badania laboratoryjne. Materiał pobrany spod paznokcia oraz z samej płytki paznokciowej badany jest pod mikroskopem w celu określenia przyczyny infekcji.

Objawy

Zmiany w początkowej fazie infekcji dotyczą brzegów paznokcia, który zmienia swój koloryt na żółto-brązowy. W drodze rozwoju choroby paznokieć staje się łamliwy i kruchy. Z czasem zmienia kształt stając się bardzo gruby. Zaawansowana grzybica paznokci objawia się odstającą płytką paznokciową od łożyska, co w efekcie grozi nawet jej odpadnięciem.

Należy zaznaczyć, że paznokcie dotknięte grzybicą dodatkowo nieładnie pachną, ze względu na gromadzenie się pod nimi grzybiczych złogów.

Leczenie grzybicy paznokci

Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym, a od chorego wymaga wytrwałości i dyscypliny. Powszechnie uważa się, że nawroty grzybicy lub niepowodzenia w jej leczeniu wynikają przede wszystkim z przerwania ciągłości terapii.

Zarówno czas jak i rodzaj leczenia w dużej mierze zależny jest od stadium choroby. Dlatego warto podjąć jak najszybciej pierwsze kroki gdy tylko zauważalne są zmiany z wyglądzie płytki paznokciowej. Niezwłoczna wizyta lekarska może zakończyć się jedynie na stosowaniu preparatów w postaci lakierów, bądź plastrów zawierających związki grzybobójcze. Jednak i w tej sytuacji należy być cierpliwym. Leczenie może trwać do trzech miesięcy.

W zaawansowanej grzybicy paznokci, kiedy płytka paznokciowa jest poważnie zniszczona, stosuje się terapię ogólną (leki doustne). Dzięki takiej metodzie substancje aktywne leku docierają do miejsca gdzie nastąpił rozwój grzybów (nasada płytki paznokciowej). Rodzajów leków w terapii ogólnej jest wiele. Istnieją takie, które należy przyjmować przez 3 miesiące, ale również takie, których przyjmowanie wymaga nawet rok.

Uzupełnieniem leczenia grzybicy powinna być pielęgnacja samej płytki paznokciowej. Mowa tu o szlifowaniu średnio co 2-4 tygodnie. Takie działanie ma na celu pozbycie się zmienionej chorobowo płytki, która w im większej ilości zostanie usunięta tym skuteczniejsze będzie leczenie ogólne jak i miejscowe.

Warto pamiętać!

  • Grzybica paznokci, nawet we wczesnym stadium nie ustąpi samoczynnie. Nieleczona będzie rozprzestrzeniać się na paznokcie sąsiadujące, może również przenieść się na paznokcie u rąk.
  • Jest to choroba, która lubi nawracać. W związku z tym należy dokładnie przestrzegać zasad higieny stóp przekazanych przez specjalistę dermatologa lub podologa.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *