
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Grzybica paznokci to obecnie bardzo powszechny problem w społeczeństwie. Łatwo się nią zarazić, jednak znacznie trudniej wyleczyć. Należy zaznaczyć, że grzybica nie znika samoistnie. Wymaga leczenia dermatologicznego, podczas którego liczy się cierpliwość, wytrwałość oraz troskliwa pielęgnacja stóp. Grzybica paznokci znacznie częściej dotyka stóp niż dłoni. Może również dotyczyć jednej płytki paznokciowej lub rozprzestrzenić na sąsiadujące paznokcie.
Grzybica paznokci powstaje zazwyczaj na skutek wcześniej przebytej grzybicy stóp. Jest to bardzo częste zjawisko, które występuje u 42% ludzi. Głównymi winowajcami są aż trzy rodzaje grzybów, w tym dwa najbardziej aktywne – dermatofity oraz grzyby drożdżaki (Candida albicans).
Grzyby, a właściwie ich zarodki mogą wnikać pod płytkę paznokciową na wiele sposobów. Dużym ryzykiem rozwoju choroby objęte są osoby z chorobami ogólnoustrojowymi takimi jak cukrzyca, otyłość, anemia, zaburzenia hormonalne. Do tej grupy zalicza się również osoby przechodzące terapię antybiotykową, chemioterapię oraz leczenie sterydowe.
Z kolei do chorób, które mogą towarzyszyć grzybicy stóp zaliczane są:
Częstym źródłem zakażeń grzybami są miejsca takie jak basen, łaźnia czy sauna. Należy zaznaczyć, że infekcji grzybiczej sprzyja ciepłe oraz wilgotne środowisko, a więc niedokładne wycieranie stóp po kąpieli, noszenie nieprzewiewnego obuwia czy skarpetek ze sztucznych materiałów. Ponadto do zakażenia grzybicą może dojść na skutek uszkodzenia płytki paznokciowej lub zbyt krótkiego jej obcięcia. To sprawia, że grzyby bardzo łatwo przemieszczają się pod paznokieć.
Najczęstszym rodzajem grzybów wywołującym infekcję grzybiczą paznokci są dermatofity. Zaatakowany przez nie paznokieć od razu zmienia swój wygląd. Początkowo pojawiają się na nim przebarwienia w kolorze białym, następnie żółtym, aż w końcu stają się brązowe. Zmieniona chorobowo płytka łuszczy się i rozwarstwia, jednocześnie stając się coraz grubsza.
Podczas wizyty u specjalisty, lekarz bądź podolog po dokładnych oględzinach, zazwyczaj od razu stawia rozpoznanie. Jednak kiedy obraz choroby nie do końca jest czytelny, zleca badania laboratoryjne. Materiał pobrany spod paznokcia oraz z samej płytki paznokciowej badany jest pod mikroskopem w celu określenia przyczyny infekcji.
Zmiany w początkowej fazie infekcji dotyczą brzegów paznokcia, który zmienia swój koloryt na żółto-brązowy. W drodze rozwoju choroby paznokieć staje się łamliwy i kruchy. Z czasem zmienia kształt stając się bardzo gruby. Zaawansowana grzybica paznokci objawia się odstającą płytką paznokciową od łożyska, co w efekcie grozi nawet jej odpadnięciem.
Należy zaznaczyć, że paznokcie dotknięte grzybicą dodatkowo nieładnie pachną, ze względu na gromadzenie się pod nimi grzybiczych złogów.
Leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym, a od chorego wymaga wytrwałości i dyscypliny. Powszechnie uważa się, że nawroty grzybicy lub niepowodzenia w jej leczeniu wynikają przede wszystkim z przerwania ciągłości terapii.
Zarówno czas jak i rodzaj leczenia w dużej mierze zależny jest od stadium choroby. Dlatego warto podjąć jak najszybciej pierwsze kroki gdy tylko zauważalne są zmiany z wyglądzie płytki paznokciowej. Niezwłoczna wizyta lekarska może zakończyć się jedynie na stosowaniu preparatów w postaci lakierów, bądź plastrów zawierających związki grzybobójcze. Jednak i w tej sytuacji należy być cierpliwym. Leczenie może trwać do trzech miesięcy.
W zaawansowanej grzybicy paznokci, kiedy płytka paznokciowa jest poważnie zniszczona, stosuje się terapię ogólną (leki doustne). Dzięki takiej metodzie substancje aktywne leku docierają do miejsca gdzie nastąpił rozwój grzybów (nasada płytki paznokciowej). Rodzajów leków w terapii ogólnej jest wiele. Istnieją takie, które należy przyjmować przez 3 miesiące, ale również takie, których przyjmowanie wymaga nawet rok.
Uzupełnieniem leczenia grzybicy powinna być pielęgnacja samej płytki paznokciowej. Mowa tu o szlifowaniu średnio co 2-4 tygodnie. Takie działanie ma na celu pozbycie się zmienionej chorobowo płytki, która w im większej ilości zostanie usunięta tym skuteczniejsze będzie leczenie ogólne jak i miejscowe.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły