Białe plamki na paznokciach to sygnał ze strony organizmu mogący świadczyć o braku pewnej ilości składników odżywczych w codziennej diecie. Czasami zdarza się, że objawy te mogą również pojawiać się po zatruciu metalami ciężkimi.
Należy zaznaczyć, że zmiany występujące w obrębie płytki paznokciowej dzieli się w zależności od tego czy dotyczą one (morfologii) kształtu paznokcia czy wyłącznie jego zabarwienia. Na jego powierzchni mogą pojawić się białe plamki, bez względu na to czy jego kształt został zaburzony czy też nie. Fachowo nazywane są one leukonychią. Niekiedy występują pojedynczo, na jednym paznokciu. Zdarza się jednak, że mogą pojawiać się na kilku z nich. Czasami również mogą namnażać się gęsto, pokrywając większą część paznokcia. Białe plamki wraz ze wzrostem płytki przesuwają się ku zewnętrznej krawędzi płytki paznokciowej.
Jak wygląda zdrowy paznokieć?
Zdrowa i zadbana płytka paznokciowa powinna być:
- gładka;
- jednolita;
- bezbarwna;
- lśniąca.
Lekko różowe zabarwienie paznokcia wynika przede wszystkim z obecności drobnych naczyń krwionośnych występujących w łożysku płytki paznokciowej.
Białe plamki na paznokciach – skąd się biorą?
Białe plamki na paznokciach nazywane są leukonychią lub bielactwem paznokci. Najczęściej pojawiają się w wyniku niedoborów witaminowych w codziennej diecie. Zwykle dotyczy zbyt niskiego poziomu w minerałów takich jak wapń, cynk oraz żelazo. Rzadziej z kolei jest to wynik zbyt małej ilości witamin z grupy B.
Mimo że białe plamki na płytce paznokcia nie są uciążliwe, nie należy ich lekceważyć. Są one sygnałem, że organizm może posiadać obniżoną odporność. Zmiany te mogą również oznaczać objawy anemii, choroby żołądka, jelit, a nawet niewydolność nerek. Ponadto pojawienie się białych plamek na paznokciach może być wynikiem zatrucia się metalami ciężkimi.
Leukonychia pojawia się również w wyniku drobnych urazów mechanicznych płytki paznokciowej np. przy uderzeniu lub jej przygnieceniu. Spowodować ją może również nieumiejętnie wykonany manicure. Aby zapobiegać pojawianiu się tego rodzaju zmian, warto unikać dużego nacisku na płytkę paznokcia. Należy też wiedzieć jak wycinać skórki, czyli nie robić tego za głęboko oraz warto zrezygnować z kosmetyków zawierających formaldehyd oraz toluen.
Białe plamki na paznokciach – jak im zapobiegać?
Jedną z metod zapobiegania pojawianiu się białych plamek na płytce paznokciowej jest umiejętne i ostrożne wykonywanie manicure. Podczas zabiegu należy korzystać wyłącznie z papierowych lub szklanych pilników. Zamiast wycinania, skórki lepiej zmiękczać specjalnym preparatem, a dopiero potem delikatnie odsunąć. Warto również na jakiś czas dać odpocząć paznokciom od manicure hybrydowego, utwardzających żeli czy zwykłych lakierów oraz zmywaczy do paznokci. Aby wzmocnić osłabione paznokcie, warto włączyć w ich pielęgnację olejek rycynowy.
W celu poprawy wyglądu paznokci należy również zwrócić uwagę na codzienne odżywianie. W menu nie powinno zabraknąć takich składników jak:
- wapń – jego źródłem jest nabiał (mleko, jogurt, sery, maślanka) oraz zielone warzywa (spirulina, jarmuż). Dodatkowo znaleźć go można w takich produktach jak soja, migdały czy suszone figi.
- żelazo – znajduje się m.in w natce pietruszki, spirulinie, pestkach dyni, kaszy gryczanej, jarmużu, szpinaku, jajkach oraz soczewicy.
- cynk – występuje w jajach, orzechach, kakao, produktach zbożowych.
- witaminy z grupy B – ich źródłem są zielone warzywa, chlorella, ryby, owoce, drożdże, jaja, wątróbka.
Podsumowanie
W przypadku kiedy niedobory witamin i minerałów są znaczne, warto włączyć w dietę suplementy, które wzbogacą posiłki o dodatkową dawkę składników odżywczych. W przypadku gdy zmiana odżywiania oraz uzupełnianie diety poprzez suplementy nie przyniesie oczekiwanych efektów, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Zaleci on wykonanie podstawowych badań, w celu zdiagnozowania ogólnego stanu zdrowia.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |