Endometrioza

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Endometrioza (gruczolistość macicy, wędrująca śluzówka macicy) polega na rozroście błony śluzowej macicy (endometrium). Choroba charakteryzuje się dużym bólem w rejonach miednicy, który często występuje podczas menstruacji.

Endometrioza

Endometrioza

Endometrioza to choroba obejmująca rozrost błony śluzowej macicy (endometrium) poza obszarem jamy macicy. Tak zwane wysepki błony śluzowej macicy najczęściej lokalizują się w jamie otrzewnej. Bardzo rzadko stwierdza się je w innych lokalizacjach. Na skutek występującego stanu zapalnego w ich okolicy mogą występować guzki oraz zrosty. Częstość występowania endometriozy określana jest na 7-15% u kobiet w wieku rozrodczym. Warto jednak podkreślić, że u kobiet z problemem niepłodności oraz z zespołem bólowym wynosi nawet 50%.

Rodzaje endometriozy

Występuje wiele rodzajów endometriozy. Wśród nich wyróżnia się endometriozę występującą:

  • w mięśniu macicy lub jajowodzie;
  • w innych elementach układu płciowego;
  • poza układem płciowym kobiety.

Zobacz również: Jajniki i jajowody.

Klasyfikacja histologiczna endometriozy według Brosensa obejmuje typ:

  • śluzówkowy (lokalizuje się wśród torbieli endometrialnych jajnika);
  • otrzewnowy (charakteryzuje się wieloogniskowością oraz różnorodnością morfologiczną);
  • gruczolakowaty (ich głównych elementem jest tkanka włóknisto- mięśniowa).

Diagnostyka

Diagnostyka endometriozy powinna brać pod uwagę również sytuacje:

  • ograniczenia płodności kobiety;
  • zespołu bólowego miednicy mniejszej;
  • bolesne miesiączkowanie;
  • dolegliwości bólowe przy współżyciu.

Wskazówka

Należy pamiętać, że duże torbiele endometrialne lub ciężkie postacie endometriozy mogą przebiegać bez żadnych objawów. Z kolei niewielkie ogniska mogą powodować bardzo uciążliwe symptomy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy endometriozy

Warto podkreślić, że endometrioza może wpływać na zaburzenie płodności u kobiet. Ponadto zaawansowane schorzenie, które przebiega z rozległymi zrostami przyczynia się do zaburzenia perystaltyki jajowodu lub może powodować ich niedrożność. Dodatkowo endometrioza zaburza czynność wewnątrzwydzielniczą jajników powodując brak jeczkowania, luteinizację niepękniętego pęcherzyka lub niewydolność ciałka żółtego. Mocno charakterystycznym objawem endometriozy jest cykliczne występowanie bólu, które rozpoczyna się przed pojawieniem się miesiączki i co istotne, trwa przez cały czas krwawienia. Największy ból występuje w przypadku głęboko naciekającej endometriozy.

Zobacz również: Przyczyny niepłodności u kobiet.

Do rzadszych objawów choroby należy:

  • plamienia lub krwawienia pozamiesiączkowe;
  • krwiomocz lub krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • plamienia kontaktowe.

Endometrioza – leczenie

Terapia endometriozy obejmuje leczenie:

  • operacyjne;
  • farmakologiczne.

1. Leczenie operacyjne.

Polega na usunięciu izolowanych ognisk, torbieli endometrialnych lub całego jajnika. W wyjątkowych sytuacjach może dojść do usunięcia macicy wraz z przydatkami. Leczenie operacyjne uwarunkowane jest rozległością zmian, wiekiem osoby chorej, pragnieniem zajścia w ciążę oraz innymi dolegliwościami. Warto podkreślić, że u kobiet, u których płodność jest najważniejsza stosuje się leczenie zachowawcze. Polega ono na całkowitym usunięciu zmian z zachowaniem narządów płciowych oraz na przywróceniu właściwej anatomii miednicy mniejszej.

Zobacz również: Wady macicy.

Laparoskopia wykazuje szczególne zastosowanie w leczeniu operacyjnym. Ponadto wykonuje się również tzw. wytłuszczenie i wycięcie torbieli. Obecnie jednak najbardziej preferowaną metodą jest laparoskopowe wytłuszczenie torbieli endometrialnej. Należy zaznaczyć, że zabieg ten daje większe możliwości jeśli chodzi o zajście w ciążę, niż wycięcie torbieli.

Innym rodzajem leczenia operacyjnego jest laparoskopowe odnerwienie macicy i przedkrzyżowa neurektomia. Powikłania po tego rodzaju zabiegach są podobne jak w przypadku klasycznej operacji chirurgicznej. Należą do nich obrażenia moczowodu oraz pęcherza moczowego.

2. Leczenie farmakologiczne.

Terapia farmakologiczna obejmuje leczenie hormonalne oraz leczenie objawowe, w tym przypadku leczenie przeciwbólowe. Działanie leków hormonalnych polega na supresji czynności jajników oraz atrofii aktopowych ognisk endometrium. Tego rodzaju leczenie zalecane jest kobietom, u których mimo zastosowania leczenia operacyjnego zmiany powracają i powodują ból niezależny od fazy cyklu, zaburzenia miesiączkowania oraz bolesne stosunki płciowe.

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *