Polipy macicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Polipy macicy to jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z macicą i narządami rodnymi kobiet. Pojawiają się zarówno u pań w wieku rozrodczym, jak i po menopauzie, jednak częstotliwość ich występowania wzrasta wraz z wiekiem. Polip to owalne wyrośle o różnej wielkości, zwykle od 5 mm nawet do 3 cm.

Polipy macicy

Podział polipów macicy

Ze względu na umiejscowienie w macicy, polipy dzielimy na endometrialne oraz szyjkowe. Te pierwsze rozwijają się w jamie macicy, zaś drugie (jak wskazuje nazwa) w kanale szyjki macicy. Często uwidaczniają się poza tym we wzierniku pochwowym, ponieważ wystają z jego ujścia zewnętrznego. Inny podział wyróżnia polipy:

  • hiperplastyczne – o dużych rozmiarach, łatwo pękają powodując krwawienia. Na ich powierzchni widać siatkę krzewiastych naczyń krwionośnych;
  • atroficzne (torbielowato-gruczołowe) – najczęściej występują u kobiet po menopauzie, wypełnia je śluzowata treść. Posiadają włókniste podścielisko i bardzo mało naczyń krwionośnych;
  • czynnościowe – posiadają budowę czynnościowego endometrium, bez widocznych naczyń krwionośnych. Zwykle wynikają z miejscowych zaburzeń proliferacji, wydzielania i złuszczania się endometrium;
  • cerwikalno-endometrialne – tworzą je elementy gruczołów szyjkowych oraz endometrialnych w różnych fazach wydzielniczych, przy czym cechują się bardzo słabym unaczynieniem;
  • adenomyotyczne – bardzo duże i dobrze unaczynione, z licznymi cienkościennymi tętnicami, które łatwo pękają. Są więc źródłem obfitych krwotoków;
  • atypowe – małe, o nierównym kształcie. Zwykle lokalizują się w rogach macicy, a ich badanie histopatologiczne daje pewne rozpoznanie złośliwego nowotworu macicy.

Powyższy podział ma duże znaczenie kliniczne w diagnostyce i leczeniu polipów macicy.

Zobacz również: Polipy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Przyczyny polipów macicy

Przyczyny powstawania polipów macicy nie są do końca znane. Największe znaczenie przypisuje się zmianom hormonalnym (jako że najczęściej występują u kobiet po menopauzie) oraz przewadze estrogenów w organizmie. Nie jest to jednak w pełni wyjaśnione, jako że dolegliwość może pojawiać się również w młodym wieku u kobiet z zachowaną równowagą hormonalną. Konieczne są dalsze badania i obserwacje.

Polipy macicy – objawy

Obecność polipów na macicy może manifestować się różnorako. Zazwyczaj w początkowej fazie wzrostu nie dają żadnych objawów, jednak w krótkim czasie ich wzrost doprowadza do naprawdę bogatego obrazu klinicznego. Przede wszystkim są to patologiczne krwawienia maciczne, na które uskarża się do 15% kobiet w okresie reprodukcyjnym. Plamienia okołomiesiączkowe lub międzymiesiączkowe, jeśli są bardzo obfite i bolesne, także mogą być objawem polipów macicy. Podobnie jak ropne upławy, plamienia po stosunkach seksualnych czy pobolewanie podbrzusza. Polipy bezobjawowe rozpoznaje się najczęściej u kobiet bezpłodnych. Obecność polipów macicy wiąże się z większym ryzykiem infekcji intymnych, także w przypadku zmian bezobjawowych.

Diagnostyka polipów macicy

Polipy macicy można w szybki i prosty sposób uwidocznić podczas badania USG. Najlepiej diagnozować je tuż po zakończonej miesiączce lub w okresie owulacyjnym (w połowie cyklu). Może się jednak zdarzyć, że na obrazie ultrasonograficznym raz widać polipa, a innym razem nie. Wówczas alternatywą dla tradycyjnego badania USG jest sonohisterografia. Także opiera się na obrazie ultrasonograficznym, jednak badanie wykonuje się po wypełnieniu jamy macicy płynem podawanym za pomocą cienkiego cewnika. Chociaż badanie jest bezbolesne, ze względu na konieczność częstej manipulacji cewnikiem może powodować spory dyskomfort.

Ostateczne rozpoznanie polipów macicy można wystawić po wykonaniu histeroskopii. To złoty standard w leczeniu i rozpoznawaniu tej dolegliwości, ponieważ dzięki niemu można nie tylko dokładnie obejrzeć polip, ale i w całości go usunąć.

Jak leczyć polipy macicy?

Klasyczną metodą wykonywaną po rozpoznaniu polipów macicy jest łyżeczkowanie jej jamy bądź wspomniana wcześniej histeroskopia. Nieco inne postępowanie ma miejsce przy polipach umiejscowionych na szyjce macicy, wówczas należy ją „ukręcić”, co wykonuje się w momencie pojawienia się polipa w jej ujściu. Bez względu na metodę, usunięte polipy zawsze oddaje się do badania histopatologicznego, aby wykluczyć zmiany nowotworowe. Jeśli zostaną one potwierdzone, rozpoczyna się bardziej zaawansowane leczenie onkologiczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Onwere C., Vakharia H., Crash Course – położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
  2. Wartecka-Zielińska K., Zastosowanie elastografii w ocenie patologii narządów płciowych kobiety Gdańsk 2019.
  3. Lopes T., Spirtos N., Naik R., Monaghan J., Chirurgia ginekologiczna Bonney, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *