
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Infekcje intymne to dość powszechny problem u kobiet. Mogą oznaczać zapalenie dróg rodnych pochodzenia grzybiczego, bakteryjnego lub wirusowego. Częstą przyczyną ich powstawania jest brak higieny intymnej, jej nadmiar, kontakt seksualny oraz przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.
Pojawiająca się wydzielina z pochwy to zjawisko naturalne, które może zmieniać się pod wpływem wielu czynników takich jak wiek kobiety, ciąża, menopauza, a także faza cyklu miesiączkowego. Niekiedy zdarza się, że upławy nie mieszczą się jednak w tradycyjnych (fizjologicznych) normach, które stanowią jeden z pierwszych objawów rozwijającego się stanu zapalnego w drogach rodnych kobiety.
Należy zaznaczyć, że w pochwie kobiety nie występują sterylne warunki. Oznacza to, że w prawidłowej wydzielinie znajduje się ponad 100 rodzajów mikroorganizmów, wśród których są również te wywołujące choroby. Wszystko przebiega prawidłowo, do momentu kiedy flora bakteryjna kobiety nie jest zdominowana przez pałeczki kwasu mlekowego oraz nie posiada odczynu kwaśnego. Takie właśnie warunki są korzystne do rozwoju infekcji zarówno bakteryjnej jak i grzybiczej.
Każda kobieta w różnym dla siebie czasie może posiadać inną postać wydzieliny. Konkretny charakter upławów kobiety daje więc możliwość szybkiej i łatwej diagnozy przyczyny powstającego problemu. I tak gęsta, biała wydzielina, z której tworzą się grudki zwiastuje zakażenie drożdżakami. Towarzyszy temu silny świąd okolic intymnych. Z kolei białe, szare lub żółte upławy, dające nieprzyjemny zapach są oznaką bakteryjnego zakażenia pochwy. Objawom tym dodatkowo towarzyszy świąd, ból oraz obrzęk narządów rodnych. Zaś wydzielina o zielonym odcieniu oraz silnie nieprzyjemnym zapachu może wskazywać na rzęsistkowicę pochwy, która podobnie jak rzeżączka zaliczana jest do grupy chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową.
Wskazówka
Kobiety zazwyczaj borykają się z infekcjami intymnymi pochodzenia drożdżakowego. Wynikają najczęściej z zaburzeń hormonalnych, stosowania antybiotykoterapii, ciąży, korzystania z publicznych toalet, pływalni oraz diety bogatej w duże ilości cukru.
Do najczęstszych przyczyn pojawiania się infekcji intymnych należą:
W wydzielinie zdrowej kobiety przeważa ilość bakterii tlenowych, a także pałeczki kwasu mlekowego, których zadaniem jest hamowanie rozwoju czynników chorobotwórczych. To również dzięki tym składnikom flora bakteryjna kobiety utrzymuje swój kwaśny odczyn na poziomie 3,5- 4,5 pH. Jeśli została ona zaburzona wówczas dochodzi do częstych infekcji.
Do głównych objawów infekcji intymnych zalicza się:
Każdy rodzaj infekcji intymnej wymaga wizyty u lekarza specjalisty (ginekologa). To właśnie on decyduje co w danym momencie będzie dla kobiety najbardziej skuteczne. W leczeniu infekcji stosuje się m.in. antybiotyki w postaci czopków, maści, płynów do irygacji, które przepisywane są na receptę. W czasie leczenia należy pamiętać o właściwej higienie intymnej, noszeniu przewiewnej bielizny (najlepiej z bawełny) oraz o unikaniu stosunków seksualnych.
W łagodzeniu objawów infekcji intymnych przydatne są również produkty naturalne stosowane w tzw. domowych sposobach leczenia. Do preparatów typowo łagodzących zalicza się żel aloesowy, jogurt naturalny, olejek z drzewa herbacianego czy olejek z oregano, z którego pomocą można wykonać kąpiel lub nasiadówkę przy użyciu ciepłej wody. Skuteczne będzie również wykorzystanie octu jabłkowego, sody oczyszczonej, oczaru wirginijskiego lub oleju z czarnuszki, który wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Podczas występowania infekcji bakteryjnej lub drożdżakowej warto zaprzestać stosowania tamponów oraz unikać stosunków seksualnych. Jest to bardzo istotne, ponieważ ze względu na występujący stan zapalny, dodatkowe tarcie może pogłębić infekcje. Ponadto istnieje również ryzyko zarażenia swojego partnera. Warto unikać kosmetyków w postaci mydeł, kremów, a także podpasek oraz ciasnej i nieprzewiewnej bielizny.
Zalecane jest spożywanie dużych ilości wody, ponieważ zapobiega to szerzeniu się drobnoustrojów w układzie moczowym, a także zmniejsza ryzyko zapalenia cewki moczowej.
Ze względu na nawracający charakter infekcji bakteryjnych i grzybiczych, bardzo ważna jest prewencja. Oznacza to prowadzenie zdrowego trybu życia oraz właściwą higienę intymną. W pierwszym aspekcie bardzo ważna jest dieta, która powinna być uboga w cukry, a bogata w probiotyki (np. kapusta kiszona).
Zobacz również: Płyn do higieny intymnej – jak działa?
Wskazane jest również stosowanie preparatów z apteki na bazie specjalnych szczepów bakterii, których zadaniem jest zmniejszanie stanów zapalnych, a także wspomaganie innych metod leczenia.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły