Kichanie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kichanie to reakcja odruchowa występująca u każdego człowieka bez względu na wiek. Podstawowym jej zadaniem jest oczyszczanie układu oddechowego z pyłów i zanieczyszczeń wdychanych wraz z powietrzem, choć może pojawiać się także jako naturalna reakcja np. na nadmierne światło słoneczne. Zazwyczaj nie wskazuje na obecność chorób, może jednak być ich objawem.

Kichanie

Mechanizm kichania

Bezpośrednio przed kichnięciem oraz w jego trakcie następuje zamkniecie krtani i skurczenie się mięśni brzucha wraz z mięśniami międzyżebrowymi. W efekcie w klatce piersiowej generuje się nadciśnienie wpływające chwilowo na czynność mięśnia sercowego. W trakcie kichania następuje automatyczne otwarcie krtani, a zwiększone ciśnienie w klatce piersiowej sprawia, że aerozol wydzielin wyrzucany jest przez jamę ustną z prędkością dochodzącą nawet do 40 km/h. Podczas kichnięcia człowieka aerozol wydostaje się na odległość około 3 metrów. Ciekawostką jest, że kichnięcie to zdolność także zwierząt.

Kichanie – przyczyny

Najczęściej kichanie jest reakcją fizjologiczną i nie wskazuje na żadne patologie. Może pojawić się podczas patrzenia na słońce, przebywania w zakurzonym pomieszczeniu lub gotowania, gdy nagle zaczniemy doprawiać przyrządzane danie. Kichanie może wystąpić także podczas ubierania się, gdy wyjmujemy dawno nieużywaną bluzkę i wkładamy ją przez głowę. Z dużym prawdopodobieństwem będzie miała w sobie drobinki kurzu, które po przedostaniu się do nosa spowodują kichnięcie.

Kichanie występuje bardzo często podczas przeziębienia i grypy, a także jest objawem licznych alergii, zwłaszcza wziewnych. To charakterystyczne zjawisko u osób uczulonych na pyłki drzew i traw, sierść zwierząt, kurz i roztocza. Wówczas współwystępuje z katarem i łzawieniem oczu. Kichanie może być także objawem:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • nieżytów nosa;
  • zapalenia zatok;
  • kataru siennego;
  • stosowania niektórych leków, na które organizm nadmiernie reaguje;
  • budową nosa i zmianami, np. polipami.

Ciekawostką jest, że kichanie nieco częściej pojawia się u kobiet w ciąży, co może wskazywać na powiązanie tej reakcji ze zmianami hormonalnymi. Temat wymaga jednak szczegółowych badań.

Jak wygląda kichanie?

Każdy z całą pewnością dobrze wie, jak wygląda kichająca osoba, ponieważ sam niejednokrotnie doznał tego zjawiska. Kichnięcie poprzedza uczucie łaskotania wewnątrz jamy nosowej, po czym w ciągu sekundy lub kilku następuje wyrzut powietrza pod zwiększonym ciśnieniem. Bezpośrednio po kichnięciu odczuwamy znaczną ulgę, może pojawić się delikatne łzawienie z oczu. Wbrew często powtarzanym plotkom, podczas tego odruchu nie następuje zahamowanie pracy serca. Zwykle jednak odruchowo zamykamy oczy.

Powstrzymywanie kichania – skutki

Wiele osób powstrzymuje kichanie, nie chcąc dopuścić do wydostania się powietrza na zewnątrz. Zwłaszcza, jeśli akurat znajdujemy się na ważnym spotkaniu bądź rozmawiamy z kimś. To duży błąd, który może niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. Podczas badań udowodniono, że powietrze podczas wstrzymywanego kichania ma nawet kilkudziesięciokrotnie wyższe ciśnienie, co jest poważnym wstrząsem dla dróg oddechowych. Konsekwencją takiego zachowania mogą być:

  • uszkodzenie krtani i tkanek miękkich gardła;
  • zwiększone ryzyko infekcji ucha środkowego;
  • szumy uszne;
  • przewlekłe bóle głowy;
  • uszkodzenie błony bębenkowej;
  • pęknięcie żeber – u osób z osteoporozą.

Kichanie to naturalne zjawisko, które nie powinno być powodem do wstydu. Podczas niego należy jednak pamiętać, aby zakryć nos i usta wewnętrzną stroną łokcia lub chusteczką higieniczną (jeśli zdążymy ją wyjąć). Nigdy nie zasłaniamy ust wewnętrzną stroną dłoni, a jeśli tak się stanie, natychmiast należy umyć ręce. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kichnięcie i przeproszenie towarzystwa, niż wstrzymywanie odruchu.

Kichanie – leczenie

Na ogół kichanie nie wymaga leczenia, ponieważ jest naturalną reakcją organizmu. Jeśli jednak pojawia się w przebiegu infekcji, warto wdrożyć antybiotykoterapię (przy infekcjach bakteryjnych) lub leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe (przy infekcjach wirusowych przebiegających z gorączką) i uzupełnić je suplementacją witaminy C. Przy obecności polipów można rozważyć leczenie chirurgiczne. Innymi słowy, gdy kichanie wynika z przyczyn patologicznych, należy wdrożyć leczenie przyczynowe.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Brzoznowski W., Standardy diagnostyczne i terapeutyczne alergicznego nieżytu nosa, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2009.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Latkowski B., Lukas W., Godycki-Ćwirko M., Medycyna Rodzinna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *