Światłowstręt

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Światłowstręt (inaczej: fotofobia) to stan charakteryzujący się znaczną nadwrażliwością narządu wzroku na światło słoneczne. Podczas takiej ekspozycji dochodzi do wielu objawów, w tym silnego mrużenia oczu, niekontrolowanego łzawienia czy bólu oczu. Problem może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne.

Światłowstręt

Światłowstręt – przyczyny

Światłowstręt może towarzyszyć następującym problemom zdrowotnym:

Z kolei fizjologiczny światłowstręt ma miejsce w sytuacjach, w których przechodzimy z ciemnego pomieszczenia do bardzo jasnego. Jeśli długo przebywamy w ciemnościach, źrenice znacznie się rozszerzają, aby mogły przez nie wpadać nikłe resztki światła, umożliwiając widzenie choćby zarysów przedmiotów. Im większa średnica źrenicy, tym lepsze widzenie w ciemności. Jeśli po takim dłuższym pobycie w ciemnym pomieszczeniu nagle wyjdziemy na zewnątrz, na światło słoneczne, przez szerokie źrenice wpadnie ogromna ilość światła słonecznego, co wywoła chwilowy światłowstręt i towarzyszące temu dolegliwości. Przeminą one w momencie skurczenia się średnicy źrenicy.

Warto wspomnieć, że światłowstręt może pojawić się podczas długiego przebywania w pomieszczeniu o suchym powietrzu lub klimatyzowanym, a także podczas przebywania w gronie osób palących papierosy. Zbyt długie korzystanie z komputera czy oglądanie telewizora przyczynia się do nadmiernego wysuszania oczu i tzw. cyfrowego zmęczenia wzroku, co również znacznie zwiększa ryzyko światłowstrętu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Światłowstręt po operacjach okulistycznych

Światłowstręt jest jedną z częściej pojawiających się dolegliwości po przebytych zabiegach w obrębie narządu wzroku. To fizjologiczna reakcja organizmu na ingerencję w tak delikatne tkanki, jednak zwykle ustępuje po kilku dniach. W tym czasie zaleca się noszenie ciemnych okularów w momencie wychodzenia z domu, ograniczanie korzystania z komputera czy nawet przemęczania wzroku podczas czytania książek, a także stosowanie zaleconych przez okulistę kropel.

Objawy światłowstrętu

Światłowstręt to inaczej nadwrażliwość narządu wzroku na światło słoneczne. Podczas ekspozycji na nie natychmiast mrużymy oczy, aby uchronić się przed wnikaniem większych wiązek promieniowania do narządu wzroku. Nadwrażliwości na światło zwykle towarzyszą objawy takie jak:

  • trudne do powstrzymania zamykanie powiek;
  • pieczenie oczu, kłucie;
  • uczucie ciała obcego w oku;
  • suchość oczu i tzw. „piasek pod powiekami”;
  • nadmierne łzawienie;
  • zaczerwienienie spojówek.

W zależności od przyczyn światłowstrętu można zaobserwować również inne objawy, które wynikają z obecności choroby podstawowej. Przykładowo przy jaskrze może być to charakterystyczne, tunelowe widzenie, a przy depresji znaczne pogorszenie samopoczucia i wahania nastroju.

Diagnostyka światłowstrętu

Diagnostyka światłowstrętu (jeśli wiemy, że nie ma on podłoża fizjologicznego) obejmuje szczegółowe badanie narządu wzroku u okulisty. Uzupełniająco zaleca się wykonanie badań moczu i krwi oraz tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny głowy. Nieco rzadziej wykonuje się USG gałek ocznych.

Światłowstręt – leczenie

Często wystarczy odstawić leki, których skutkiem ubocznym jest nadwrażliwość na światło, zmienić otoczenie na czystsze, kupić nawilżać powietrza lub rozpocząć codzienne korzystanie z kropel nawilżających do oczu. Zaleca się też ograniczenie korzystania z komputera, telewizora lub telefonu komórkowego. Dieta powinna być urozmaicona, bogata w owoce, warzywa i inne źródła antyoksydantów, przy czym dobrze sprawdza się suplementacja kwasu hialuronowego, kolagenu oraz Spiruliny (jako bogatego źródła witamin z grupy B).

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do lekarza. Prawdopodobnie światłowstręt wiąże się ze schorzeniem, którego nie możemy samodzielnie ustabilizować i przeciwko któremu należy wdrożyć leczenie przyczynowe. Przykładowo przy zaćmie warto rozważyć laserowy zabieg na narządzie wzroku, natomiast przy bakteryjnym zapaleniu spojówki stosowanie kropel z antybiotykiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przekoracka-Krawczyk A., Naskręcki R., Dysfunkcja akomodacji i metody jej badań, Academy for eyecare excellence, Poznań.
  2. Grzybowski A., Okulistyka, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *