Odklejenie łożyska

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Odklejenie łożyska to bardzo poważna dolegliwość, która może pojawić się u kobiet podczas ciąży. Występuje przedwcześnie i zazwyczaj ma miejsce w II trymestrze ciąży. Zalicza się ją do stanów nagłych w położnictwie, ponieważ stanowi jedną z głównych przyczyn zachorowalności i umieralności noworodków przedwcześnie urodzonych. Odklejenie łożyska dotyczy 1% kobiet ciężarnych.

Odklejenie łożyska

Odklejenie łożyska – przyczyny

U większości kobiet przyczyny dolegliwości nie są znane, jednak przyjmuje się, że odklejenie łożyska wynika bezpośrednio z krwotoku do przestrzeni doczesnowo-łożyskowej, inicjując odklejanie się tzw. kosmków. Nie wiadomo jednak, dlaczego do niego dochodzi. Czynnikami ryzyka omawianego problemu są jednak:

Także w sytuacjach, gdy odklejenie łożyska dotyczyło poprzedniej ciąży, w aktualnej należy podejrzewać, że problem się powtórzy. Najwyższy odsetek przedwczesnego odklejenia się łożyska notuje się pomiędzy 24. a 26. tygodniem ciąży, z tendencją do obniżania wraz ze wzrostem wieku ciążowego. Może skończyć się krwotokiem i śmiercią kobiety ciężarnej, dlatego wymaga natychmiastowej interwencji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Odklejenie łożyska – objawy

U znacznej większości ciężarnych (ponieważ aż w do 80% przypadków) w przebiegu przedwczesnego oddzielania się łożyska pojawia się krwawienie z dróg rodnych kobiety. Nie pojawia się ono jedynie w sytuacjach, w których krew gromadzi się między ścianą macicy a łożyskiem. Poza tym kobiety skarżą się na:

Przedwczesne odklejenie łożyska to poważne zagrożenie nie tylko dla kobiety ciężarnej, ale również dla dziecka. Dochodzi do niedotlenienia, co objawia się nieprawidłowościami w zapisie KTG, a w najgorszym wypadku obumarciem dziecka. Innymi skutkami przedwczesnego odklejenia łożyska są wstrząs hipowolemiczny, zaburzenia krzepnięcia krwi, udar maciczno-łożyskowy, uszkodzenie narządów matki oraz zator spowodowany płynem owodniowym. Badanie ultrasonograficzne w tej sytuacji ma ograniczone zastosowanie, ponieważ wynaczyniona krew może być pomylona z łożyskiem.

Diagnostyka odklejenia łożyska

Choć badanie USG ma ograniczone zastosowanie, wciąż pozostaje głównym standardem diagnostyki odklejonego łożyska. Dodatkowo należy monitorować KTG, czyli badanie czynności serca płodu i jego aktywności ruchowej.

Odklejenie łożyska – leczenie

Przedwczesne oddzielenie łożyska może mieć postać ograniczoną, o łagodnym przebiegu klinicznym, jak również postać ostrą, wymagającą szybkiej interwencji chirurgicznej. W pierwszym przypadku problem można bezpiecznie leczyć zachowawczo, natomiast w drugim rozwiązuje się go zwykle poprzez pilne cięcie cesarskie. Jeśli cesarka wykonywana jest w II trymestrze ciąży, obarczona jest wysokim ryzykiem śmierci noworodka.

Leczenie zachowawcze polega przede wszystkim na oszczędnym trybie życia. Pacjentka powinna jak najwięcej leżeć, unikać większej aktywności fizycznej oraz sytuacji stresowych, a także nawadniać się i zdrowo odżywiać.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Raba G., Przedwczesne odklejenie łożyska – czy istnieje alternatywa leczenia w II trymestrze ciąży?, Przegląd Menopauzalny, 4/2010.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *