KTG w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

KTG w ciąży (kardiotokografia) to podstawowe badanie wykonywane u wszystkich kobiet w ciąży (a także podczas porodu). Umożliwia obserwację skurczów macicy oraz ocenę dobrostanu rozwijającego się płodu. To badanie bezpieczne i nieinwazyjne – zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i dla dziecka.

KTG w ciąży

KTG w ciąży – kiedy?

KTG w ciąży wykonuje się standardowo podczas porodu, zwłaszcza, gdy założony zostanie cewnik Foleya lub gdy kobieta otrzymała znieczulenie zewnątrzoponowe, ponieważ wówczas słabiej odczuwa nadchodzące skurcze. Badanie KTG może być wykonane także podczas ciąży, gdy kobieta choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy choroby nerek. Wówczas KTG wykonuje się raz w tygodniu od 36. tygodnia ciąży. Zgodnie z założeniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wskazaniami do okresowego KTG w ciąży są:

  • nieprawidłowa czynność serca płodu podczas osłuchiwania;
  • nieprawidłowy zapis KTG przed przyjęciem do sali porodowej;
  • zielony płyn owodniowy;
  • ciąża wysokiego ryzyka.

Z kolei wskazaniami do ciągłego KTG są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • utrzymująca się tachykardia powyżej 160/min.;
  • utrzymująca się bradykardia poniżej 100/min.;
  • oscylacja zwężona lub milcząca.

Na podstawie badania KTG można szybko wykryć niedotlenienie płodu, co znacznie zmniejsza odsetek zgonów dzieci. Badanie wykonuje się najwcześniej w okolicach 25. tygodnia ciąży.

Na czym polega KTG w ciąży?

KTG w ciąży trwa około 30 minut, choć przy różnego rodzaju chorobach i nieprawidłowościach może przedłużyć się nawet do godziny. Kobieta powinna podczas badania przyjąć jedną, stałą pozycję ciała, najlepiej na lewym boku, aby nie doszło do uciśnięcia żyły głównej. Lekarz zakłada na brzuch kobiety specjalne pasy z wbudowanymi czujnikami rejestrującymi pracę serca dziecka oraz mierzącymi czas i siłę skurczów macicy. Pasy podłączone są do specjalnego urządzenia rejestrującego wyniki.

Co pokazuje KTG w ciąży?

Na podstawie wyników badania KTG u kobiet ciężarnych lekarz lub położna są w stanie stwierdzić, jak szybko bije serce płodu i jaka jest jego częstotliwość. Norma mieści się w granicach 110-150 uderzeń na minutę. W zapisie EKG można zauważyć również oscylacje, czyli wahania częstotliwości akcji serca płodu. Prawidłowa zmienność czynności serca powinna zawierać się w przedziale 6-25 uderzeń na minutę. Zwykle wiąże się z ruchami płodu.

Czy KTG w ciąży jest bezpieczne?

KTG w ciąży jest całkowicie bezpiecznym badaniem. Co więcej, bywa kluczowe w ocenie stanu zdrowia dziecka, niejednokrotnie umożliwiając wdrożenie wczesnego postępowania terapeutycznego i tym samym uratowanie życia dziecka. Należy do grona badań bezpiecznych i nieinwazyjnych, które nie wiążą się z żadnymi skutkami ubocznymi.

Ile kosztuje KTG?

KTG można wykonać na NFZ w III trymestrze lub po 25. tygodniu ciąży przy wskazaniach. Jeśli pacjentka prowadzi ciążę prywatnie, chce wcześniej lub częściej wykonać badanie może zdecydować się na samodzielne opłacenie go. Koszt badania KTG wynosi około 80-100 zł. Innym rozwiązaniem jest zakup KTG domowego. To niewielkie urządzenie mierzące tętno płodu, które zawsze można mieć przy sobie. W zależności od modelu ceny wahają się w granicach 100-1000 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Postępowanie w nadciśnieniu tętniczym u kobiet w ciąży. Zapobieganie, diagnostyka, leczenie i odległe rokowanie, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2/2019.
  2. Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T., Sikora J., Sodowski K., Spaczyński M., Wielgoś M., Stanowisko Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zastosowania kardiotokografii w położnictwie, Ginekologia Polska, 85/2014.
  3. Tuzel J., Zmienność czynności serca płodu w śródporodowym zapisie kardiotokograficznym a okołoporodowy stan noworodka, Poznań 2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *