Ciąża mnoga

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ciąża mnoga to ciąża, w przebiegu której w łonie matki rozwija się więcej niż 1 płód. Najczęściej mamy styczność z ciążą bliźniaczą obejmującą 2 dzieci, nieco rzadziej z trojaczkami, czworaczkami itd. 3 lub więcej dzieci rozwijających się w przebiegu jednej ciąży zwykle ma związek z zapłodnieniem metodą in vitro. Do zdiagnozowania tego stanu konieczne jest badanie USG – zazwyczaj już podczas pierwszego można potwierdzić obecność kilku płodów.

Ciąża mnoga

Przebieg ciąży mnogiej

Ciąża mnoga należy do ciąż o podwyższonym ryzyku. Już w I trymestrze ciąży można ocenić, czy jest ona jednokosmówkowa czy dwukosmówkowa. Nieprawidłowa wielkość, kształt czy echogeniczność podczas badania USG w I trymestrze wiążą się z niekorzystnym rokowaniem wskazując na nieprawidłowy rozwój jednego z płodów, a więc na ryzyko jego obumarcia. Diagnostyka prenatalna stanowi podstawę oceny zaburzeń genetycznych. Chociaż ryzyko nieprawidłowości chromosomalnych wzrasta wraz z wiekiem matki, to częstość występowania mutacji podwaja się u bliźniąt w porównaniu z ciążą pojedynczą. Także zagrożenie porodem przedwczesnym jest znacznie większe.

W II i III trymestrze można określić charakter zaburzeń rozwojowych, jeśli takie wystąpią. Rozwojowe wady w ciąży mnogiej dzieli się na 2 grupy:

 • wady zbieżne – ten sam rodzaj u obu płodów;
 • wady rozbieżne – inny rodzaj u każdego z płodów.

Ze względu na zwiększone ryzyko, w III trymestrze ciąży mnogiej poleca się ponowne badanie anatomii płodów. Ciekawostką jest, że choć płody rozwijają się w tym samym tempie, często jeden z nich jest większy, ponieważ w łonie matki przejmuje dominację.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ciąża jednojajowa i dwujajowa

Ciąża bliźniacza może być jednojajowa lub dwujajowa. Bliźnięta jednojajowe są genetycznie identyczne, gdyż podział komórkowy dostarcza obu płodom komórek z tymi samymi chromosomami, które pierwotnie znajdowały się w pojedynczej zygocie. Bliźnięta dwujajowe różnią się wyglądem, mogą nawet mieć inną płeć. Bez względu na to, w obu przypadkach obserwuje się wyjątkową więź pomiędzy rodzeństwem. Jest ona wciąż tematem wielu badań i obserwacji.

Ciąża mnoga – poród

Choć większość Pań decyduje się na poród poprzez cięcie cesarskie, nie ma żadnych przeciwwskazań do porodu naturalnego, o ile bliźniaki ułożone są główkowo. Przy większej ilości dzieci (trojaczki, czworaczki itd.) oraz ciążach jednoowodniowych konieczna jest cesarka. W praktyce wybór drogi porodu zależy od możliwości zapewnienia bezpieczeństwa rodzącej i ma na celu maksymalną redukcję urazów okołoporodowych.

Powikłania ciąży mnogiej

Ciąża mnoga zawsze wiąże się z pewnym zagrożeniem, dlatego kobiety ciężarne powinny szczególnie uważać na swój stan zdrowia. Może bowiem dojść do następujących powikłań:

 • poród przedwczesny;
 • poronienie;
 • hipotrofia jednego płodu lub obu;
 • stan przedrzucawkowy;
 • wady płodu, najczęściej przepuklina mózgowa, zwichnięcie stawu biodrowego, stopa końsko-szpotawa czy rozszczep podniebienia;
 • zespół przetoczenia między płodami;
 • zespół odwróconego przepływu tętniczego między płodami;
 • selektywne małowodzie lub selektywne wielowodzie.

1 na 100 000 ciąż mnogich to płody nierozdzielone – dzieci są ze sobą szczepione wybranymi częściami ciała. Jeszcze rzadziej, ponieważ 1 na 500 000 ciąż, odnosi się do płodu pasożytującego na drugim. Zdecydowanie najczęściej spotykamy się z porodem przedwczesnym – 60% bliźniąt rodzi się w 37. tygodniu ciąży, trojaczki rodzą się zwykle w 34. tygodniu ciąży, natomiast czworaczki – w 30. tygodniu ciąży.

Jak często zdarzają się ciąże mnogie?

Ciąże mnogie nie są częstym zjawiskiem. W Polsce jednojajowa dotyczy 2-3 kobiet na 1000 porodów, natomiast nieco częściej występuje dwujajowa. Szanse na urodzenie bliźniąt jest większe, gdy w rodzinie odnotowano przypadki bliźniąt, zwłaszcza u dziadków, a także u kobiet po 30. roku życia, które pod okiem lekarza stosowały metody wspomagające owulację. Dzieje się tak, ponieważ podwójna owulacja w przebiegu jej indukcji występuje jako wykładnik zdolności produkcji większych ilości gonadotropin przysadkowych.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Ropacka-Lesiak M., Szaflik K., Bręborowicz G., Schemat diagnostyczny w ciąży bliźniaczej, Ginekologia Polska, 86/2015.
 2. Filipecka-Tyczka D., Opieka nad pacjentką w ciąży wielopłodowej, Postępy Nauk Medycznych, 7/2016.
 3. Traczyk W., Fizjologia człowieka w zarysie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *