Pępowina – budowa i funkcje

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pępowina stanowi połączenie pomiędzy łożyskiem a płodem, dzięki czemu umożliwia dostarczanie związków odżywczych z organizmu matki do dziecka. Wszelkie jej zaburzenia zarówno w budowie jak i funkcjach mogą przyczynić się do powstania nieprawidłowości w płodowym rozwoju dziecka.

Pępowina - budowa i funkcje

Pępowina

Pępowina (funiculus umbilicalis) to stosunkowo elastyczny, walcowaty przewód o długości około 60 cm. Swój początek posiada w pierścieniu pępkowym płodu zaś kończy się z boku łożyska. W początkowym etapie tworzą ją 4 rodzaje naczyń krwionośnych, z których jedno zanika około 8 tygodnia ciąży. W późniejszym czasie w skład pępowiny wchodzą dwie tętnice oraz jedna żyła. Naczynia te znajdują się w dość twardym, sztywnym przewodzie, który wypełniony jest galaretowatą substancją. Wewnątrz pępowiny naczynia krwionośne biegną wokół siebie owijając się na zasadzie lewoskrętnej śruby. Aby jednak zachowały one pełną drożność otoczone są sprężystą tkanką zarodkową zwaną galaretą.

Funkcje pępowiny

Pępowina stanowi pewnego rodzaju pośrednictwo między organizmem matki, a jej dzieckiem w wymianie związków odżywczych. To właśnie tą drogą następuje odżywianie malucha poprzez krew matki. Mowa tu zarówno o składnikach pokarmowych, a także tlenie, który niezbędny jest w procesie prawidłowego oddychania płodu. Przez pępowinę dochodzi również do usunięcia zbędnych produktów przemiany materii dziecka, które w późniejszym etapie wydalane są przez nerki matki.

Należy podkreślić, że każde, nawet najmniejsze zaburzenie w budowie lub funkcji pępowiny może przyczynić się do poważnych konsekwencji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Pępowina – zaburzenia i problemy

Jej zagięcie może spowodować niedrożność naczyń krwionośnych, co z kolei może przełożyć się na zaburzenia w dostarczaniu pokarmu i tlenu do łożyska.

Bardzo niebezpieczne jest zjawisko owinięcia się pępowiny wokół szyi dziecka, ponieważ może doprowadzić do jego niedotlenienia.

Problem stanowi również zbyt długa lub krótka pępowina. Zbyt długa może owinąć się wokół ciała dziecka i spowodować komplikacje w czasie porodu. Za krótka może nadmiernie ciągnąć łożysko, co może spowodować jego odklejenie się i zagrażać ciąży.

Dużym niebezpieczeństwem jest natomiast wypadnięcie pępowiny, które powoduje zbyt duża ilość wód płodowych czego efektem może być niedotlenienie płodu.

Zobacz również: Niedotlenienie okołoporodowe.

Wskazówka

Regularne wizyty u lekarza prowadzącego, a także systematyczne przeprowadzanie badań kontrolnych daje możliwość obserwacji pępowiny oraz dziecka. Dzięki tym dwóm czynnikom można stosunkowo wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowości oraz odpowiednio im zaradzić.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *