Wielowodzie – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wielowodzie to stan, w którym dochodzi do nadmiernej produkcji wód płodowych w ciąży. Zjawisko to występuje dość rzadko, choć częściej dotyczy ciąż bliźniaczych, kobiet chorujących na cukrzycę oraz w przypadku konfliktu serologicznego.

Wielowodzie - przyczyny, objawy, leczenie

Wielowodzie

Wielowodzie w ciąży określa zbyt dużą ilość wód płodowych. Należy podkreślić, że ilość ich waz z rozwojem ciąży zmienia się. W początkowym etapie wynosi około 10 ml i ciągle wzrasta do 36 tygodnia. Wielowodzie to zjawisko niebezpieczne i wiąże się z szeregiem powikłań, zwłaszcza w okresie okołoporodowym. Zalicza się do nich m.in. wypadnięcie pępowiny. Jednym z głównych objawów wielowodzia jest nadmierny rozmiar brzucha, wręcz nieadekwatny do wieku ciążowego.

Przyczyny wielowodzia

Przyczyny wielowodzia do dziś nie są do końca jasne. W związku z tym wyróżnia się wiele czynników, które mogą mieć na to wpływ. Należą do nich:

Zobacz również: Cukrzyca w ciąży.

Objawy wielowodzia

Wielowodzie może pojawić się już na początku ciąży lub tuż przed jej rozwiązaniem. Wielowodzie występuje wtedy gdy ilość wód płodowych w III trymestrze ciąży wynosi ponad 2000 ml, które może określić lekarz podczas badania USG.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Głównym objawem wielowodzia jest wyraźne powiększenie obwodu brzucha, który dodatkowo staje się twardy i napięty. W tym czasie dochodzi również do rozpierania powłok brzusznych, a ruchy dziecka stają się mniej wyraźne. Ponadto kobieta może odczuwać szybki wzrost masy ciała bez towarzyszących temu obrzęków.

Duża ilość wód płodowych utrudnia wysłuchanie tętna płodu, a także słabo wyczuwalne są jego części. Wielowodzie powoduje także duszności, trudności z oddychaniem u matki, a także krwotok związany z odklejeniem się łożyska.

Wielowodzie nie jest stanem bezpiecznym dla rozwijającego się płodu. Może bowiem spowodować liczne powikłania, do których należy:

  • przedwczesny poród;
  • wypadnięcie pępowiny;
  • nieprawidłowe wstawienie się główki płodu;
  • odpłynięcie płynu owodniowego;
  • przedwczesne oddzielenie łożyska;
  • niedotlenienie płodu;
  • niewłaściwe położenie płodu;
  • osłabienie czynności porodowej.

Należy podkreślić, że stadium powikłań wielowodzia uwarunkowane jest przyczyną jaka go wywołała.

Zobacz również: Niedotlenienie okołoporodowe.

Wielowodzie – leczenie

Zanim leczenie wielowodzia dojdzie do skutku, lekarz musi określić przyczynę jaka go wywołała. Należy podkreślić jednak, że obecnie nie występuje żaden lek powodujący redukcję wielowodzia. Zalecany jest jednak spokojny styl życia, a także częste wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego. Jeśli nie jest wskazane wcześniejsze zakończenie ciąży wówczas stosuje tzw. amniopunkcje odbarczające. Zabieg wykonuje się w momencie gdy pojawiają się trudności z oddychaniem u matki, ból brzucha oraz napięcie macicy. Procedura polega na nakłuwaniu powłok brzusznych i redukcji płynu owodniowego.

Ponadto, w niektórych przypadkach wykonuje się leczenie objawowe. Na przykład u kobiet ciężarnych z cukrzycą konieczna jest kontrola cukru we krwi. Uzyskać to można poprzez prowadzenie odpowiedniej diety, a także stosowanie insuliny w odpowiednich dawkach.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *