Upławy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Upławy odnoszą się do nadmiernej, często patologicznej wydzieliny z pochwy, która pojawia się między kolejnymi miesiączkami. Mogą dotyczyć kobiet w każdym wieku. Nierzadko nie dają żadnych niepokojących objawów, innym razem mogą im towarzyszyć objawy infekcji intymnej. Przeważnie upławy mają intensywny, nieprzyjemny zapach.

Upławy

Upławy – charakterystyka

Pochwa zdrowej kobiety w naturalny sposób produkuje wydzielinę, która zmienia się w zależności od procesów hormonalnych zachodzących w organizmie. Zmiany te odnoszą się głównie do wahania poziomu estrogenów w ciągu całego cyklu miesiączkowego, w czasie ciąży, jak i w okresie menopauzy. U kobiet w wieku rozrodczym komórki nabłonkowe pochwy zawierają duże ilości glikogenu, który następnie rozkładany jest przez pałeczki Lactobacillus do kwasu mlekowego. Odpowiada on za obniżanie pH pochwy i tym samym tworzenie nieprzyjaznego środowiska dla rozwoju patogenów, wywołujących infekcje oportunistyczne.

Nie należy mylić upławów z fizjologiczną wydzieliną z pochwy. W pierwszej fazie cyklu pojawia się tzw. śluz płodny – gładki, kleisty, śliski i przeźroczysty. Może przypominać białko jaja kurzego. Ochrania on plemniki i ułatwia im przemieszczania się w drogach rodnych kobiety. Z kolei w dni niepłodne pojawia się śluz niepłodny, związany z wysokim poziomem progesteronu. Ma białą (a niekiedy nawet lekko żółtą) barwę, jest gęstszy i mętny. Należy pamiętać, że fizjologiczny śluz, bez względu na jego wygląd i rodzaj, nie wiąże się z wystąpieniem żadnych niepokojących objawów (ból, pieczenie, nieprzyjemny zapach, swędzenie pochwy itd.).

Jak wyglądają upławy?

Upławy są bardziej obfite niż fizjologiczna wydzielina z pochwy, mają również inną konsystencję – lepką, papkowatą, pastowatą, zbitą lub nawet spienioną. Charakterystyczną cechą jest nieprzyjemny zapach upławów, który może być porównany do zapachu zepsutej ryby. Należy zawsze pamiętać, że prawidłowa wydzielina z pochwy powinna pachnieć neutralnie i mieć przezroczyste lub białe zabarwienie. Upławy można rozpoznać również po zabarwieniu. Mogą być brązowe, żółtawe lub zielonkawe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Upławy mogą pojawiać się jako pojedynczy objaw. Jednak przeważnie towarzyszą im nieprzyjemne dolegliwości takie jak świąd i pieczenie okolic intymnych, ból podczas stosunków seksualnych, nietrzymanie moczu, pieczenie podczas mikcji czy bóle podbrzusza.

Upławy – przyczyny

Upławy wskazują na toczący się w obrębie pochwy stan zapalny, który może mieć rozmaite podłoże. Najczęściej wynika z zakażeń:

  • zakażeń bakteryjnych – np. rzeżączka, Gardnerella vaginalis;
  • zakażeń grzybiczych – np. Candida albicans;
  • zakażeń wirusowych – wirus brodawczaka ludzkiego, wirus opryszczki pospolitej.

Przyczyną upławów może być również alergia kontaktowa (np. na alergeny zawarte w bieliźnie, prezerwatywach, proszku do prania, wkładkach i podpaskach) oraz zanikowe zapalenie pochwy. Niekiedy upławy towarzyszą zapaleniu pęcherza moczowego.

Upławy – diagnostyka

Zmagając się z upławami, należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Po wykonaniu podstawowych badań ginekologicznych, obserwacji upławów i przeprowadzeniu z pacjentką szczegółowego wywiadu, zazwyczaj można ustalić rozpoznanie. Niekiedy konieczne jest pobranie wymazu do badań laboratoryjnych.

Upławy – leczenie

Leczenie upławów zawsze jest przyczynowe. Zatem jeśli są one konsekwencją infekcji grzybiczej, stosuje się leki przeciwgrzybicze. Przy infekcjach bakteryjnych zastosowanie znajdują antybiotyki. Leki mogą być podawane miejscowo i/lub ogólnoustrojowo. Pomocniczo zaleca się eliminację cukrów z diety (zwłaszcza przy infekcjach grzybiczych, przy których są one pożywką dla patogenów) oraz szczególną dbałość o higienę intymną. Lekarz może polecić specjalne żele do mycia okolic intymnych lub probiotyki do stosowania miejscowego. Przy alergiach kontaktowych konieczne jest wyeliminowanie alergenów ze swojego otoczenia.

W niektórych przypadkach leczenie przyczynowe jest jednak niemożliwe. Ma to miejsce np. przy wirusie brodawczaka ludzkiego. Wówczas stosuje się leczenie objawowe, takie jak np. wzmacnianie odporności, pielęgnacja okolic intymnych, regularne badania kontrolne czy przestrzeganie zasad właściwego współżycia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wielgoś M., Pietrzak B., Bacterial vaginosis – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny, 5/2012.
  2. Karowicz-Bilińska A., Nowak-Markwitz E., Opala T., Oszukowski P., Rechberger T., Spaczyński M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zastosowania produktów GINEintima w ginekologii, Ginekologia Polska, 85/2014.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  4. Janni W., Fehm T., Stickeler E., Tempfer C., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *