
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Higiena intymna to codzienna czynność, która zapewnia nam czystość oraz wysoki komfort. Odpowiednio wykonywana to również doskonała profilaktyka dla dróg rodnych kobiety. Jak więc właściwie o nią dbać? Przedstawiamy główne zasady higieny intymnej.
O higienę miejsc intymnych powinna dbać każda kobieta. Zdarza się jednak, że nie wszystkie wiedzą jak wykonywać ją prawidłowo. W tym temacie łatwo popaść ze skrajności w skrajność. Zbyt częsta oraz mocna higiena okolic intymnych przyczynia się do zaburzenia mikroflory bakteryjnej pochwy, której jak wiadomo odbudowa wymaga czasu oraz cierpliwości.
Naturalna ochrona pochwy to mieszanka śluzu, złuszczonych komórek nabłonka, a także bakterii produkujących kwas mlekowy. Regularne ich wypłukiwanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Między innymi dlatego warto wiedzieć jak dbać o miejsca intymne.
Na mikroflorę bakteryjną pochwy wpływa przede wszystkim przyjmowanie leków, w tym również antybiotyków. Do zachwiania jej równowagi może przyczynić się także doustna antykoncepcja hormonalna, częste współżycie, stres oraz częste korzystanie z basenu czy jacuzzi.
Zobacz również: Antykoncepcja hormonalna a ciało kobiety.
1. Nie należy przesadzać z nadmierną czystością. Wystarczy raz dziennie korzystać z odświeżającego prysznica. Z kolei podczas miesiączki w okresie letnim należy korzystać z toalety w zależności od potrzeby. W nieprzewidywalnych sytuacjach warto stosować chusteczki nawilżające. Należy jednak pamiętać, aby były hipoalergiczne.
2. Podczas kąpieli nie powinno stosować się gąbek ani myjek, które nie należą do produktów jednorazowych. Permanentny ich kontakt z wilgocią sprawia, że stanowią one idealne środowisko do rozwoju bakterii oraz grzybów. Do wycierania okolic intymnych warto przeznaczyć osobny ręcznik.
3. Należy pamiętać zarówno o higienie intymnej swojej jak i swojego partnera. Po stosunku oddaj mocz, a następnie przemyj okolice intymne.
4. Wskazane jest noszenie bawełnianej bielizny oraz unikanie stringów.
Podczas miesiączki można korzystać z podpasek lub tamponów. Jeśli jednak występuje obfite krwawienie oraz często towarzyszą nawracające infekcje, lepiej zrezygnować z drugiej opcji. Zarówno w przypadku podpasek jak i tamponów, należy je regularnie zmieniać. Jednak nie rzadziej niż co 4-5 godzin.
Zalecane są także wkładki higieniczne, jednak nie do użytku codziennego. Najlepiej stosować je tylko wtedy gdy wydzieliny jest bardzo dużo. Należy pamiętać o wymianie wkładek, co najmniej 3 razy dziennie.
Zobacz również: Higiena intymna w ciąży.
Płyn do higieny intymnej to najczęściej stosowany preparat przez kobiety. Należy jednak zwracać szczególną uwagę dokonując zakupu tego rodzaju produktu. Nie wszystkie bowiem nadają się do użytku. Duża część z nich zawiera w sobie konserwanty, syntetyczne barwniki oraz zapachy. Efektem ich stosowania może być więc świąd oraz podrażnienia. W związku z tym warto wybierać te, które zawierają związki pomagające zachować równowagę bakteryjną pochwy. Na etykiecie należy szukać:
Podczas higieny intymnej można używać również szare mydło, które wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz bakteriobójcze. Z kolei należy unikać irygacji pochwy. Zabiegi tego rodzaju wręcz wyjaławiają narząd rodny, a tym samym narażają go na infekcje, ponieważ przez kilka dni pozbawiony jest mikroflory bakteryjnej.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Higiena jest zawsze ważna, ale najgorzej jest podczas miesiączki. Na szczęście mam dość małe krwawienia i wystarczają mi podpaski i podmywanie. A o tym, że wkładek nie mogę nosic codziennie nie wiedziałam. Muszę to zmienić