Swędzenie pochwy to objaw najczęściej wskazujący na infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Często towarzyszy chorobom wenerycznym, jak również pojawia się przy braku odpowiedniej higieny intymnej. Jest uciążliwe i znacznie pogarsza jakość życia codziennego, będąc przyczyną rezygnacji z podejmowania stosunków seksualnych. Przy uporczywym lub nawracającym swędzeniu pochwy warto udać się do lekarza ginekologa.
Swędzenie pochwy – przyczyny
Naturalną barierę obronną pochwy stanowi jej fizjologiczna mikroflora bakteryjna, nieuszkodzony nabłonek oraz estrogeny (hormony płciowe). Podstawą tej mikroflory są bakterie Lactobacillus, które obniżają pH pochwy i tym samym stwarzają optymalne warunki niesprzyjające rozwojowi bakterii beztlenowych. Dodatkowo pogarszają ich adhezję do komórek nabłonkowych i konkurują z nimi o substancje odżywcze. Fizjologiczna równowaga w pochwie zmienia się w zależności od działania licznych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, do których zaliczamy zwłaszcza nasienie, tampony, krew miesiączkową, irygacje, przyjmowanie niektórych leków (szczególnie antybiotyków i preparatów hormonalnych). Do najczęściej diagnozowanych przyczyn swędzenia pochwy zalicza się:
- bakteryjne zapalenie pochwy;
- zakażenia grzybicze z rodzaju Candida;
- choroby przenoszone drogą płciową, np. opryszczka narządów płciowych, chlamydia, rzeżączka;
- łuszczyca, liszaj i inne schorzenia dermatologiczne, które mogą obejmować również okolicę intymną;
- nowotwór sromu;
- niedostateczną higienę intymną bądź wręcz przeciwnie – zbyt częste mycie okolic intymnych, co powoduje usuwanie pozytywnych drobnoustrojów;
- stosowanie nieodpowiednich preparatów do higieny intymnej, np. zwykłego mydła, tradycyjnego żelu pod prysznic itd.;
- uczulenia na środki chemiczne zawarte w preparatach piorących;
- zaburzenia psychiczne, np. przewlekły stres, nerwica, schizofrenia.
Zdecydowanie najczęściej kobiety zmagają się z bakteryjnym zapaleniem pochwy, rozwijającym się w konsekwencji nadmiernego namnożenia w pochwie organizmów beztlenowych (np. Gardnerella vaginalis czy Mycoplasma). Powoduje to wypieranie Lactobacilli przed patogenne drobnoustroje, co prowadzi to podwyższenia pH w pochwie i swędzenie pochwy.
Swędzenie pochwy a klimakterium
Warto mieć na uwadze, że swędzenie pochwy jest jednym z objawów menopauzy, a zwłaszcza okresu klimakterium. W tym czasie miejsce ma znaczny spadek stężenia estrogenów, co prowadzi do stopniowej atrofii pochwy. Następuje ścieńczenie jej błony śluzowej oraz nadmierną suchość, czemu towarzyszy właśnie swędzenie pochwy. Z tego względu kobiety w tym okresie życia są najbardziej narażone na różnego rodzaju infekcje dróg płciowych.
Swędzenie pochwy – objawy
Swędzenie pochwy opisywane jest jako uporczywe odczucie łaskotania, szczypania lub pieczenia okolic intymnych, zarówno w obrębie przedsionka pochwy, jak i nieco głębiej. Towarzyszyć temu mogą następujące objawy:
- suchość pochwy utrudniająca współżycie;
- bolesność pochwy;
- upławy;
- zaczerwienienie przedsionka pochwy;
- guzki, pęcherzyki, grudki.
Objawy dodatkowe ułatwiają diagnostykę przyczyn swędzenia pochwy. Zajmuje się nią ginekolog, dlatego szczegółowe badanie ginekologiczne jest podstawą postępowania terapeutycznego. Pomocniczo każda kobieta może wykonać test pH, dzięki któremu jest w stanie ocenić pH pochwy w danym momencie. W przypadków infekcji pochwy pozwala zróżnicować obecność zakażenia grzybiczego od bakteryjnego. Test można zakupić w każdej aptece.
Swędzenie pochwy – leczenie
Wdraża się leczenie przyczynowe. Przy infekcjach bakteryjnych zastosowanie znajdują dopochwowe antybiotyki, zaś przy infekcjach grzybiczych – środki przeciwgrzybicze. W przypadku zaburzeń na tle nerwowym podstawą będą wizyty psychoterapeutyczne, z kolei w przebiegu niedostatecznej higieny pacjentce pozostaje zadbanie o swoje ciało przy użyciu dedykowanych kosmetyków i środków myjących (zawsze muszą być przeznaczone do higieny intymnej).
Doraźnie można stosować leki przeciwhistaminowe, które łagodzą odczucie swędzenia pochwy. Inną opcją jest miejscowe stosowanie sterydów w postaci maści, jednak odradza się ją ze względu na możliwość powikłań. Przy swędzeniu pochwy zaleca się unikanie noszenia obcisłej bielizny (zwłaszcza stringów). Powinna być ona luźna, przewiewna, wykonana z naturalnych i oddychających tkanin (np. z bawełny organicznej).
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie, 5/2014.
- Pschyrembel W., Strauss G., Petri E., Ginekologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Janni W., Fehm T., Stickeler E., Tempfer C., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.