Swędzenie pochwy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Swędzenie pochwy to objaw najczęściej wskazujący na infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Często towarzyszy chorobom wenerycznym, jak również pojawia się przy braku odpowiedniej higieny intymnej. Jest uciążliwe i znacznie pogarsza jakość życia codziennego, będąc przyczyną rezygnacji z podejmowania stosunków seksualnych. Przy uporczywym lub nawracającym swędzeniu pochwy warto udać się do lekarza ginekologa.

Swędzenie pochwy

 

Swędzenie pochwy – przyczyny

Naturalną barierę obronną pochwy stanowi jej fizjologiczna mikroflora bakteryjna, nieuszkodzony nabłonek oraz estrogeny (hormony płciowe). Podstawą tej mikroflory są bakterie Lactobacillus, które obniżają pH pochwy i tym samym stwarzają optymalne warunki niesprzyjające rozwojowi bakterii beztlenowych. Dodatkowo pogarszają ich adhezję do komórek nabłonkowych i konkurują z nimi o substancje odżywcze. Fizjologiczna równowaga w pochwie zmienia się w zależności od działania licznych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, do których zaliczamy zwłaszcza nasienie, tampony, krew miesiączkową, irygacje, przyjmowanie niektórych leków (szczególnie antybiotyków i preparatów hormonalnych). Do najczęściej diagnozowanych przyczyn swędzenia pochwy zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • bakteryjne zapalenie pochwy;
 • zakażenia grzybicze z rodzaju Candida;
 • choroby przenoszone drogą płciową, np. opryszczka narządów płciowych, chlamydia, rzeżączka;
 • łuszczyca, liszaj i inne schorzenia dermatologiczne, które mogą obejmować również okolicę intymną;
 • nowotwór sromu;
 • niedostateczną higienę intymną bądź wręcz przeciwnie – zbyt częste mycie okolic intymnych, co powoduje usuwanie pozytywnych drobnoustrojów;
 • stosowanie nieodpowiednich preparatów do higieny intymnej, np. zwykłego mydła, tradycyjnego żelu pod prysznic itd.;
 • uczulenia na środki chemiczne zawarte w preparatach piorących;
 • zaburzenia psychiczne, np. przewlekły stres, nerwica, schizofrenia.

Zdecydowanie najczęściej kobiety zmagają się z bakteryjnym zapaleniem pochwy, rozwijającym się w konsekwencji nadmiernego namnożenia w pochwie organizmów beztlenowych (np. Gardnerella vaginalis czy Mycoplasma). Powoduje to wypieranie Lactobacilli przed patogenne drobnoustroje, co prowadzi to podwyższenia pH w pochwie i swędzenie pochwy.

Swędzenie pochwy a klimakterium

Warto mieć na uwadze, że swędzenie pochwy jest jednym z objawów menopauzy, a zwłaszcza okresu klimakterium. W tym czasie miejsce ma znaczny spadek stężenia estrogenów, co prowadzi do stopniowej atrofii pochwy. Następuje ścieńczenie jej błony śluzowej oraz nadmierną suchość, czemu towarzyszy właśnie swędzenie pochwy. Z tego względu kobiety w tym okresie życia są najbardziej narażone na różnego rodzaju infekcje dróg płciowych.

Swędzenie pochwy – objawy

Swędzenie pochwy opisywane jest jako uporczywe odczucie łaskotania, szczypania lub pieczenia okolic intymnych, zarówno w obrębie przedsionka pochwy, jak i nieco głębiej. Towarzyszyć temu mogą następujące objawy:

 • suchość pochwy utrudniająca współżycie;
 • bolesność pochwy;
 • upławy;
 • zaczerwienienie przedsionka pochwy;
 • guzki, pęcherzyki, grudki.

Objawy dodatkowe ułatwiają diagnostykę przyczyn swędzenia pochwy. Zajmuje się nią ginekolog, dlatego szczegółowe badanie ginekologiczne jest podstawą postępowania terapeutycznego. Pomocniczo każda kobieta może wykonać test pH, dzięki któremu jest w stanie ocenić pH pochwy w danym momencie. W przypadków infekcji pochwy pozwala zróżnicować obecność zakażenia grzybiczego od bakteryjnego. Test można zakupić w każdej aptece.

Swędzenie pochwy – leczenie

Wdraża się leczenie przyczynowe. Przy infekcjach bakteryjnych zastosowanie znajdują dopochwowe antybiotyki, zaś przy infekcjach grzybiczych – środki przeciwgrzybicze. W przypadku zaburzeń na tle nerwowym podstawą będą wizyty psychoterapeutyczne, z kolei w przebiegu niedostatecznej higieny pacjentce pozostaje zadbanie o swoje ciało przy użyciu dedykowanych kosmetyków i środków myjących (zawsze muszą być przeznaczone do higieny intymnej).
Doraźnie można stosować leki przeciwhistaminowe, które łagodzą odczucie swędzenia pochwy. Inną opcją jest miejscowe stosowanie sterydów w postaci maści, jednak odradza się ją ze względu na możliwość powikłań. Przy swędzeniu pochwy zaleca się unikanie noszenia obcisłej bielizny (zwłaszcza stringów). Powinna być ona luźna, przewiewna, wykonana z naturalnych i oddychających tkanin (np. z bawełny organicznej).Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Miller M., Nawrotowe zapalenie sromu i pochwy – porady dotyczące leczenia, Ginekologia po Dyplomie, 5/2014.
 2. Pschyrembel W., Strauss G., Petri E., Ginekologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
 3. Janni W., Fehm T., Stickeler E., Tempfer C., Ginekologia. Diagnostyka różnicowa i terapia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *